fbpx

Владата да посочи релевантни анализи врз кои прави промени во високото образование

„Владата сè уште не посочува релеванти анализи на проблемите во високото образование, нешто што сметаме дека е суштински важно за воведување ваква проблематична мерка. Владата и Министерството не покажаа напор да дискутираат со студентите. Министерот за образование неформално ја одби средбата со студентите, иако...

Студентски марш: Брзи реформи, слепи студенти раѓаат!

Писмо со барања доставија студентите до Владата на Република Македонија на крајот на вториот студентски марш организиран од неформалната студентска организација „Студентски пленум“. И покрај притисоците, маршот беше масовен, со двојно повеќе присутни од првиот марш одржан на 17 ноември. - Главниот аргумент во писмото...

(ВИДЕО) Студентите маршираа со пароли и со свирежи (Обновено)

„Автономија, автономија“ ,Ние не сме клиенти, ние сме студенти“, „Заокружете нè“ се паролите што ги извикуваат студентите на студентскиот марш. Тие се упатуваат кон Собранието на Република Македонија, извести репортерот на новинската агенција „Мета“. Како што јави нашиот репортер, студентите масовно се приклучуваат на протестот, а за...

Експлозиите во Тетово и во Куманово не биле од рачни бомби

Две експлозии одекнале синоќа, една во Тетово, во близина на полициската станица, и една во Куманово, потврдуваат од полицијата. Во експлозиите нема настрадани лица, а е причинета незначителна материјална штета. Според привичните, неофицијлани информации од полицијата, не станува збор за рачни бомби (кашикари), туку за непознати...

По корупцијата удираме само со дебати и со трибини

На интернет-страницата на Државната комисија за спречување корупција можат да се најдат повеќе известувања за трибини, дебати и за јавни настани, отколку информации за поведени постапки од комисијата. Имено, од јуни до денеска на интернет-страницата на ДКСК имаа само шест извествувања за постапки, седум...

Самарас го предложи Димас за наследник на Папуљас

Ставрос Димас е кандидатот на владината коалиција за наследник на претседателот Каролос Папуљас. Грчкиот премиер Андонис Самарас само што најави дека поранешниот министер за надворешни работи и поранешен еврокомесар ќе биде во трка за претседател на предвременото гласање кое ќе почне на 17 декември. Димас важи...

„Студентски пленум“: Дојдете на маршот без партиски и национални симболи

Утре, во 12 часот, пред платото на УКИМ ќе почне вториот студентски марш против предлогот на Владата да се воведе државен испит на факултетите. Студентите ќе маршираат од платото на УКИМ покрај Собранието и ќе го завршат маршот пред Владата на Република Македонија. Од неформалната...

Грција предвреме ќе избира претседател идната недела

Политичката криза во Грција изнуди предвремено гласање за избор на нов претседател на државата. Наместо во февруари или во март, гласањето ќе биде идната недела - 17 декември.  Грчкиот премиер Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос направија неочекуван пресврт со вечерашната најава дека се...

Опожарен автомобилот на судијката Габриела Гајдова

Автомобилот на судијката од велешкиот суд, Габриела Гајдова, изгорел вчеравечер околу 21 часот, а причините за пожарот сè уште не се познати. Автомобилот на судијката бил паркиран пред семејната куќа, а кога избувнал пожарот, таа и нејзиното семејство не биле дома. За инцидентот биле информирани од...

Груевски: Современата жена мора да е успешна и во кариерата и во семејството

Современата жена на денешното време има повеќе предизвици, пркоси и се бори на секое поле, професионално и приватно, рече премиерот Никола Груевски во своето излагање на годишната конференција на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, што се одржа под мотото „Дел од новото време, дел од нашето...

Грипот ја зафати Македонија

Се зголемува бројот на заболени од грип. Според последните податоци објавени од Институтот за јавно здравје, во последната недела од ноември имало нови 193 лица со симптоми на грип, што во споредба со претходната недела е зголемување за 22 процента. Вкупниот број заболени од почетокот...

Владата усвои предлог за нов државен грб

Црвен разгневен лав во златно-жолт штит и мурална круна во форма на тврдина во горниот дел, е предлогот за нов државен грб, што попладнево го усвоила Владата и кој наскоро треба да оди на главна расправа во Собранието, објави телевизија „Алфа“, повикувајќи се на...

Емигрирањето во Белгија би можело да чини 225 евра

Белгискиот државен секретар за азил и за миграција, националистот Тео Франкен, ги појасни плановите на неговата влада да го наплаќа правото на престој на имигрантите на белгиска територија, а, според него, тоа ќе чини 225 евра. Доколку имигрантот одбие или не може да ја плати...

Од поевтината нафта граѓаните нема да се офајдат

Падот на цената на нафтата на светските берзи и намалувањето на цената на горивата на домашниот пазар, не се очекува да го растовари буџетот на граѓаните, бидејќи нема многу или воопшто нема да влијае на цените на  производитево малопродажба, сметаат експертите што ги консултираше „Мета“. Според...

Потрага по нови архитектонски решенија за двата плоштади во Охрид

Охриѓани ќе ги разубавуваат двата свои плоштади: централниот, Свети Климент Охридски, и малиот плоштад, Крушевска Република, кај многувековното дрво – стариот охридски чинар. За тоа, Општина Охрид, веќе распиша конкурс за избор на идејно архитектонско решение за партерно и за хротикултурно уредување, кој трае до 22 декември. Уредувањето...

Европа на нозе за „Јужен тек“, Македонија молчи

По изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија е принудена да се повлече од проектот „Јужен тек“, поради тоа што Европска Унија не сака да ја поддржи изградбата на гасоводот, денеска реакции пристигнаа од повеќе засегнати страни. – Ако Европска Унија не сака да...

Чекор поблиску до одземање на мандатите на СДСМ

Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања донесе предлог-одлука за одземање на мандатите на пратениците од опозицијата. Колегите од Собранието едногласно гласаа дека отсуството на опозиционерите изминатите шест месеци е неоправдано, затоа што ниту еднаш не се појавиле ниту на пленарна седница ниту, пак,...

Ахмети подготвува терен за да ги апсорбира нападите врз ДУИ

Аналитичарите проценуваат дека изјавите на Али Ахмети, лидерот на ДУИ, дека во земјава треба да се решат многу проблеми со неочекувани решенија, се исто толку несфатливи како и бомбите на Зоран Заев, кога има толку многу поголеми проблеми во државата кои бараат смели решенија кои можеби...

Андов шпекулира за вмешаност на Милошевиќ во атентатот на Глигоров

За можна вмешаност на поранешниот српски премиер Слободан Милошевиќ и југословенските тајни служби во атентатот на Киро Глигоров шпекулира Стојан Андов во интервју за грчкиот весник „Катимерини“.  Иако Андов директно не го споменува името на Милошевиќ, сепак преку изјавите за незадоволство на српскиот премиер...

Петковски: „Македонска банка“ е играчка во споредба со „бомбата“ на Заев

Ние одиме со единствена цел да се дознае реалноста, вистината за начинот на којшто во Република Македонија се владее и, дефинитивно, да излезат на виделина сите оние сознанија за корупцијата, алчноста, криминалот, моралните димензии на луѓето што ја водат денес Република Македонија. Договорите што се...

Историски момент за НАСА: Вселенско летало удри во астероид и го смени неговиот правец

Мисијата „Дарт“ на Американската вселенска агенција (НАСА) успешно удри во астероид со цел да тестира системот за одбрана на планетата Земја. Вселенско летало на НАСА удри во астероид со неверојатна...