fbpx

Груевски му посака успех, Ципрас му ги повтори црвените линии!

Премиерот Никола Груевски денеска остварил краток телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Ова за МИА го потврдиле од прес-службата на Владата. Разговорот за...

Тодоров бил разочаран, но не чувствувал одговорност за смртта на Тамара

Министерот за здравство, Никола Тодоров, бил многу разочаран, но не чувствувал одговорност за смртта на малата Тамара бидејќи, како што рече, направил сè за...

ЛДП бара неотповиклива оставка од Тодоров

Либерално-демократската партија бара неотповиклива оставка од министерот за здравство, Никола Тодоров, поради смртта на малата Тамара од Велес. Партијата изрази сочувство до семејството на Тамара...

Коцијанчиќ по прес-конференцијата на Заев: ЕУ е загрижена за случувањата во Македонија

Европска Унија преку Маја Коцијанчиќ, портпаролката на Федерика Могерини, шефица на европската дипломатија, даде кус коментар за прес-конференцијата на опозицискиот СДСМ, на која лидерот Зоран...

Фондот за здравство не чувствува одговорност за смртта на Тамара

Одговорност за случајот на Тамара од Велес ќе има само ако родителите покренат кривична постапка, рече денеска на прес-конференција Бранко Аџигогов, советник на директорот...

Почина малата Тамара од Велес, ќе има ли одговорност?

Утрово, околу шест часот, без знаци за живот, Тамара од Велес била однесена во велешката општа клиника, објави „Телеграф“. Причината за смртта на девојчето...

Ќе се менува законот за хонорарци

Предлог за изменување и за дополнување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување ќе достави до Собранието пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Со најновите измени...

Централниот одбор на СДСМ му даде зелено светло на Заев да ги објави „бомбите“

СДСМ преку акцијата „Вистината за Македонија“ од понеделник ќе почне со објавување на материјалите за криминалното однесување на Владата. Членовите на ЦО на СДСМ, го...

Владата попушти, се одложува државниот испит, студентите се мислат

За една година ќе се одложи државниот испит за студентите, а за две години се одложуваат и останатите законски измени и дополнувања на Законот...

Пленумците на итна средба во кабинетот на Груевски

Премиерот Никола Груевски ги повикал студентите и професорите на вонредна средба, која почна во 12.30. Од „Студентски пленум“ велат дека инцијативата на премиерот Груевски им...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ