fbpx

Грчката левица разединета оди на избори

Најголемата грчка опозициска партија СИРИЗА не постигна договор за соработка и за заеднички настап на изборите со Демократска левица. Иако ставот на Демократска левица...

Италијанските власти спасуваат имигранти од бородот „Езадин“

Италијанските воздухопловни сили спроведуваат акција за спасување на неколку стотоци имигранти од трговскиот брод без екипаж кој трговците со луѓе го оставиле во Медитеранот....

На охридскиот плоштад илјадници славеа на минус 10 степени

Неколку илјади охриѓани и гости од балканските земји, ја дочекаа новата 2015 година на отворено, на -10 Целзиусови степени, на плоштадот Свети Климент Охридски. Со...

МВР апелира за мирен и безбеден дочек на Нова година

Министерството за внатрешни работи, во пресрет на дочекот на Нова година, упати апел до граѓаните максимално да се воздржуваат од употреба на огнено оружје,...

Двесте професори се здружија во „Контра пленум“

Двесте професори  се потпишале на иницијатива за поддршка на државниот испит. Во неа се вели дека знаењето е основната движечка сила во секоја професија, па поради...

Брод со 700 мигранти испрати СОС сигнал кај Крф

Патнички брод со 700 мигранти испрати СОС-сигнал во близина на грчкиот острав Крф поради сомнение дека на него се наоѓаат вооружени лица, јави грчката...

Грчката берза потона по најавата на изборите

Грчката берза тоне по  најавата за предвремени избори на крајот на јануари. Берзанските акции паднаа за 11,15 отсто за само два часа откако грчкиот...

Грција оди на парламентарни избори на 25 јануари

Грчкиот премиер Андонис Самарас најави избори на 25 jануари. Премиерот утре ќе оди кај претседателот Каролос Папуљас да поднесе оставка на владата и да...

Грција оди на нови предвремени избори

Грчкото Собрание не изгласа претседател ниту во третиот финален круг за избор на претседател на државата. Грчките пратеници избраа предвремени избори наместо претседател и...

Патник тврди дека има четворица загинати на бродот кај Крф

Грчките медиуми пренесуваат непотврдена информација од италијанската информативна агенција АНСА за можни  четири загинати на бродот „Норман Атлантик“. АНСА се повикува на сведоштво од еден...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ