fbpx

САД покрена истрага против ЈП Морган Чејс

Најголемата американска банка, „ЈП Морган Чејс“, е под истрага поради своето тргување со валути. Министерството за правда на САД покрена кривична истрага. Можната вкупна загуба на банката „ЈП Морган Чејс“ од сите актуелни кривични тужби покренати од министерството за правдa, како и од неколкуте други...

Пет фирми одржаа онлајн-презентација пред 22 промотори

Пред 22 економски промотори од повеќе земји, пет домашни компании денеска имаа онлајн-презентација на своите можности за извоз. Тоа е нов начин на комуникација на бизнисмените за да се видат ефектите од назначувањето и од работењето на промоторите во повеќе земји. На видеопрезентацијата учествуваа:...

Просечната плата во Хрватска е 721 евро

Во однос на истиот лански период номинално е зголемена за 0,1, а реално за 0,4 отсто
Просечната месечна нето-плата во Хрватска за август изнесувала 5.516 куни (721,5 евра), што номинално е за 0,3, а реално за 0,2 отсто пониско во однос на јули. Во однос на август минатата година, просечната месечна исплатена нето-плата номинално била поголема за 0,1, а реално за...

Албанија со 150 милиони долари ќе го обновува енергетскиот сектор

Доставувањето на заемот беше одобrено на 29 септември од Управниот совет на СБ
Албанската влада и Светска банка во Тирана потпишаа спогодба за заем во износ од 150 милиони долари за финансирање проект за преструктуирање на енергетскиот сектор во Албанија, кој се наоѓа на прагот на банкрот. Доставувањето на заемот беше одобрено на 29 септември од управниот совет на...

Поради неквалитет БИХ годишно губи 200 милиони КМ

Не воспоставува соодветен систем на инфраструктура за квалитетот според европските стандарди
Босна и Херцеговина годишно губи околу 200 милиони КМ бидејќи не воспоставува соодветен систем на инфраструктура за квалитетот според европските стандарди, за да може да пласира месо, млеко и млечни производи, јајца и мед, на пазарите во ЕУ, изјави директорот на Институтот за едукација на...

„Тутунски комбинат Прилеп“ годинава ќе откупи три милиони килограми тутун

Од комбинатот информираат дека во соработка со новиот партнер Филип Морис, обезбеден е пласман на суровиот тутун
Тутунскиот комбинат од Прилеп за оваа година планира да бидат откупени три милиони килограми суров тутун, за што им гарантира сигурна исплата на тутунопроизводителите што имаат договори со прилепскиот комбинат. Од комбинатот информираат дека во соработка со новиот партнер „Филип Морис“, обезбеден е пласман на суровиот тутун што...

Единаесет земјоделски задруги ќе добијат 21 милион денари за механизација

Единаесет земјоделски задруги денеска потпишаа договор со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Тие преку Програмата за рурален развој ќе добијат 21 милион денари како финансиска поддршка за набавка на земјоделска механизација. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Михаил Цветков, истакна дека оваа влада известира...

Рускиот гас ќе протече кон Украина

Испораките на руски гас во Украина ќе бидат обновени кога Киев оваа недела ќе го отплати првиот дел од долгот на „Газпром“, изјави директорот на рускиот гасен гигант, Алексеј Милер. Неговата изјава дојде откако Русија, Украина и Европска Унија постигнаа договор за продолжување на испораките...

Уште сто македонски компании ќе соработуваат со Кина

Компаниите во најголем дел се од секторите трговија, градежништво и индустрија
Во рамки на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), се приклучија 100 нови компании како дел од „Асоцијација за трговија и деловни односи“ кои работат со Народна Република Кина, соопшти ССК. Компаниите во најголем дел се од секторите трговија, градежништво и индустрија, а  дел...

Повисока плата за администрацијата – популизам или успешна политика?

Октомвриската плата за вработените во јавната администрација ќе биде зголемена за четири проценти, а според висината на платата, тоа ќе изнесува од 600 до 1.600 денари повеќе. На пример, ако еден вработен во администрација земал плата од 18.000 денари, со зголемувањето, за октомври, личниот доход ќе му изнесува 18.720...

„Алкалоид“ со зголемени извоз и добивка

Во периодот јануари – септември 2014 година во „Алкалоид“се реализирани 54 нови вработувања
Фармацевтската компанија „Алкалоид“ од Скопје во периодот од јануари до септември годинава оствари позитивни финансиски резултати, а според неревидираните единечен и консолидиран биланс на успех, објавени на Македонска берза, компанијата остварила пораст на извозот од 11 отсто, на добивката за 4 отсто и вработила 54...

„Макстил“ затвора, „Југохром“ бара ново продолжување на рокот

Во согласност со предвиддените обврски за реализација на оперативниот план за воведување еколошки стандарди, „Макстил“ од денеска го прекинува производството во погонот „Челичарница“. Како што информираат од компанијата, производството ќе биде прекинато во погонот сè до ставање во целосна функција на новата филтерска постројка. - Во...

„Алибаба“ стана највредната компанија во светот

Кинеската интернет-компанија „Алибаба“ стана највредната трговска фирма на светот според пазарната капитализација од 247 милиони долари. Промената настана откако акциите на компанијата во вторникот достигнаа рекордна вредност од 100,5 американски долари за една акција. Кинеската компанија го престигна американскиот синџир на супермаркети „Волмарт“, компанија која ја...

Според „Дуинг бизнис“, македонските фирми плаќаат најниски даноци

Македонија е рангирана на прво место во светот со најниска даночна стапка, со вкупен износ од 7,4 проценти, и на трето место според времето потребно за почнување бизнис, се вели во најновиот извештај на „Дуинг бизнис“. Министерот за финансии Зоран Ставрески, кој го презентираше извештајот од...

ЕУ: Русија и Украина да склучат договор за гасот

ЕУ ги повика денеска Украина и Русија да постигнат договор за решавање на спорот за гасот меѓу двете земји. Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, ги повика сите инволвирани страни да ги завршат преговорите за Украина да може да добие достава на гас, што...

Без вклученост на граѓанскиот сектор, не може да се зборува за плурализам и за отвореност

Учеството на јавноста во креирањето на јавните политики е нешто што во поширока смисла би значело „од граѓаните за граѓаните“. Правилниците, стратегиите, акциските планови, законите, законските измени - сите...