fbpx

Три италијански фирми сакаат да вложат во Македонија

Италија е петти надворешно трговски партнер на Македонија
Три италијански компании се заинтересирани да инвестираат во Македонија во три различни сектори, информираше италијанскиот амбасадор Ернесто Масимимо Балели. - Што се однесува до трите фирми, не можам поради доверливост на податоците да ги кажам нивните имиња. Но, ќе кажам дека една од нив е...

Србија воведува вињети

За шест до осум месеци, Србија планира да воведе вињети за користење на патиштата и да ги тргне наплатните рампи на автопатиштата и на патиштата од прв ред, најави српската министерката за соообраќај и инфраструктура, Зорана Михајловиќ. Србија очекува годишниот приход од патарини да се...

Германија избегна рецесија

Економскиот раст на Германија забавува, но земјата, сепак, успеа да избегне нова рецесија во третиот квартал, соопшти Министерството за економија во Берлин. Два дена пред објавувањето на официјалните податоци за порастот на домашниот бруто-производ во три месеци, заклучно со септември, министерството наведе дека по благиот...

Зголемен бројот на туристи

Бројот на туристите во септември 2014 година изнесува 66.033, а бројот на ноќевањата изнесува 156.554, покажуваат резултатите на Државниот завод за статистика. Бројот на туристите во септември 2014 година, во однос на септември 2013 година, е зголемен за 3,5 проценти, а бројот на ноќевањата остана на...

Повик за продажба на руинираната фабрика за сапун „Цветан Димов“

Повик за продажба на државно градежно неизградено земјиште лоцирано на местото на руинираната стара фабрика за сапун „Цветан Димов“, наменето за изградба на станбена зграда, објави денеска Општина Кисела Вода. Градежната парцела од 4.403 квадратни метри, со површина за градење од 2.548 квадратни метри, ќе се...

„Атлантик група“ ја купи компанијата „Фудленд“

„Атлантик група“ потпиша договор за стопроцентно преземање на компанијата „Фудленд“ ДОО, со седиште во Белград и со погони за производство во подножјето на Копаоник, во населбата Игрос. Преземањето формално стапува на сила откако ќе биде одобрено од Српската комисија за заштита од конкуренција, кое се...

Укината увозната давачка за индустриска пиперка и царината за доматното пире

На вчерашната седница, Владата на Република Македонија ги укина увозните давачки за индустриска пиперка. Според портпаролот Александар Ѓорѓиев, квотата за извоз на индустриска пиперка изнесува 2.000 тони, а еден увозник смее да земе една четвртина од предвиденото, односно 500 тони. Земјоделските индустриски производители досега плаќаа 50...

Кредит од 305 милиони евра за Македонија од ЕБОР

Средства во вкупен износ од 305 милиони евра на Македонија ѝ одобри Европската банка за обнова и развој. Од нив 145 милиони евра се за втората фаза од железничката пруга кон Бугарија, односно Бељаковце – Крива Паланка, и 160 милиони евра се за Програмата за...

„Јаху“ го купува „Брајт рол“

„Јаху“ ќе го купи дигиталниот огласувачки видеосервис „Брајт рол“ (Bright Roll) за 640 милиони долари, објавија од компанијата. „Брајт рол“ овозможува автоматско онлајн-видеоогласување за некои од најголемите светски марки, а чистите приходи на компанијата би можеле оваа година да достигнат 100 милиони долари. Минатиот месец „Јаху“ извести дека...

Македонска делегација на конференција за автомобилски делови во Детроит

Директорот на ТИРЗ, Виктор Мизо заедно со Генералниот Конзул во Детроит, Елена Зарковска и Економскиот Промотор во Чикаго, Дејан Величков во Детроит учествуваа на 11ти Ноември на годишната конференција на производители на автомобилски компоненти – OESA Outlook Conference. Конференцијата е во организација на Асоцијацијата на...

Од 1 јануари задолжница за фактура поголема од 300.000 денари

Задолжница со секоја фактура поголема од 300.000 денари од први јануари ќе мораат да плаќаат  фирмите за да се регулираат должничко-доверителските односи меѓу компаниите. Задолжница не се издава при авансни плаќања, но мора да биде дел од секоја трансакција поголема од определениот износ, без оглед...

„Принцес груп“ ќе гради хотел кај граничниот премин Богородица

Компанијата „Принцес груп“, која пред четири дена ја купи градежната парцела кај граничниот премин Богородица, вчера уплати 23,2 милиони денари, односно 375.000 евра, за земјиштето, информираат од Општина Гевгелија. На парцелата кај локалитетот Милци, со површина од 16.064 квадратни метри, инвеститорот ќе изгради хотелски комплекс. Објектот ќе...

Паѓаат малопродажните цени во Грција

Во октомври, цените во малопродажба во Грција се намалија  за 1,7 проценти. Во септември, пак, тој пад беше од 0,8 проценти, покажуваат официјалните податоци во Атина. Дефлацијата во октомври е најголема од декември минатата година, кога исто така изнесуваше 1,7 проценти, наведува грчкиот завод за статистика. Грција,...

„Самсунг“ ќе гради фабрика во Виетнам

Јужнокорејскиот технолошки гигант „Самсунг електроникс“ (Samsung еlectronics) ќе инвестира три милијарди долари во изградбата на својата фабрика во Виетнем, објави „Би-Би-Си“. Ова ќе биде втората фабрика на производителот на смартфоните и таблетите „галакси“ (Galaxy). Првата производствена линија чинеше две милијарди долари и проработи во март оваа година,...

Извозот во Хрватска пораснал за речиси 10 проценти

Извозот на Хрватска за првите девет месеци од оваа година достигна 57,6 милијарди куни (7,51 милијарди евра), што е за 9,6 проценти повеќе во однос на истиот период минатата година, додека увозот порасна за 4,5 проценти, на 98,2 милијарди куни (12,81 милјарди евра), покажуваат...

(ВИДЕО) 100 тони фекалии од француските земјоделци за власта

Француските земјоделци истурија околу сто тони фекалии и арско ѓубре пред административните згради за време на нивните протести во Тулуз и во Нан, на 5 ноември. Протестите се одговор на новото европско законодавство, кое го регулира количеството на нитратите. https://www.youtube.com/watch?v=bXa_B3Hl38I

Јозеф Сафра го купи Корнишон во Лондон

Бразилската банкарска група „Сафра груп“ (Safra Group) на милијардерот Јозеф Сафра, го купи најпопуларниот облакодер во Лондон, кој го нарекуваат Корнишон (Gherkin) за повеќе од 700 милиони фунти (1.11 милијарди долари) Облакодерот е  висок 180 метри и се наоѓа во главната финансиска област на Лондон,Делоит. Договорот...

ММФ: Македонија со раст поголем од просекот на регионот

Македонија ќе ја заврши годината со раст околу 3,5 отсто, што е над просекот во регионот, оцени денеска претставничката на мисијата на ММФ, Ивана Владкова Холар. - Порастот за оваа година е над просекот во регионот и е проектиран да изнесува околу 3,5 проценти и...

Незири: Доделивме 12 милиони денари за претпријатијата

Во програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2014 година, релизирани се проекти во вкупен износ од 11.690.000 денари, наменети за директна поддршка на деловните субјекти за активности, насочени кон подобрување на конкурентноста на компаниите и на нивните производи и услуги, истакна на денешната прес-конференција...

ЕВН ќе ги ажурира личните податоци на корисниците

Со сметките за електрична енергија од „ЕВН Македонија“, граѓаните ќе добиваат и образец за ажурирање на нивните податоци, а кој ќе се пополнува на доброволна основа. Пополнувањето на обрасците е дел од кампањата што ја почнаа денеска Дирекцијата за заштита на личните податоци и „ЕВН...

Спасовски: Криминалитетот намален за 8,31 отсто

Вкупниот криминалитет бележи намалување за 8,31 oтсто, објави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот профил на Фејсбук. „Во периодот јануари – јуни 2022 година, на територијата на Македонија...