fbpx

Абот: На светот му се потребни два билиони долари за БДП

Премиерот на Австралија, Тони Абот, е уверен дека лидерите на Г20 ќе го исполнат ветувањето за издавање дополнителни 2.000 милијарди (2 билиони) долари за глобалниот домашен бруто-производ (БДП). Според Абот, тоа ќе овозможи слободна трговија и зголемување на инвестициите во инфраструктурата. Абот, кој е домаќин на...

ЕК: Македонската економија со најдобар раст во регионот

Европската комисија оцени дека надолниот тренд на балканската економија се должи на забавениот раст и рецесијата во Србија и во Албанија во изминатите неколку месеци, јавува „Б92“, повикувајќи се на новинската агенција „Бета“. Со тоа се потврди дека кревко било закрепнувањето кое почна во 2013...

Русија ги полни трезорите со злато

Руската централна банка го користи падот на цената на златото за да ги наполни своите трезори со златни прачки. Истовремено, државата се подготвува за можното продолжување на економската војна со Западот, пишува британски „Телеграф“. Новото истражување на Светскиот одбор за злато открива дека Кремљ за три...

Засилени контроли на угостителските објекти во Македонија

Полицијата вчера изврши контроли во 33 угостителски објекти, од кои 16 на подрачјето на Неготино и 17 на подрачјето на Кавадарци, при што биле изречени три глоби на физички лица, како и една глоба на правно лице според Законот за заштита од пушење, соопшти денеска...

БРИКС: Спремни сме за кризата

Лидерите на пет земји во развој, Бразил, Русија, Кина, Индија и Јужна Африка, се уверени дека нивните економии се добро подготвени да се соочат со кризите. Претставниците на земјите, во соопштението, по состанокот на маргините на Самитот Г20 во Бризбен, укажаа дека стабилната и долгорочна...

Ворен Бафет го купи „Дурасел“

„Беркшир хатавеј“ (Berkshire Hathaway) на Ворен Бафет, во договор со компанијата „Пи енд Џи“ (P&G), ја купува нејзината марка „Дурасел“. Купувањето на познатиот производител на батерии настапи по најавата од страна на „Пи енд Џи“ дека ќе продаде некои од своите марки, а „Беркшир“ соопшти дека вкупната...

Намалена невработеноста во Грција

На 25,9 проценти опадна стапката на невработеност во Грција во август оваа година од јулските ревидирани 26,1 отсто, соопшти грчката агенцијата за статистика. Вкупно 1,242 милиони лица биле невработенеи во текот на август. Ова е досега најниска стапката на невработеност откако Грција беше погодена од економската...

Франција со економски пораст од 0,6 проценти, Германија со 0,1 процент од БДП

Француската економија во третото тримесечие на годинава забележува економски раст од 0,3 отсто од домашниот бруто-производ. Ова е најголемиот економски пораст во Франција од пролетта 2013 година. Германската економија забележала пораст, пак, од само 0,1 отсто од БДП. Растот на француската економија се должи на потрошувачката на домаќинствата,...

Нова љубљанска банка со награда од 50.000 евра за поткажување

Нова љубљанска банка (НЛБ) нуди награда од 50.000 евра за вработените кои ќе го пријавуваат неправилното работење на нивните колеги, во службата на банката која популарно се нарекува „внатрешна полиција“. И покрај реакцијата на Синдикатот на вработените во Нова љубљанска банка и мислењето на дел...

НБРМ: Економски пораст од 3,7 проценти

Народната банка на Македонија прогнозира дека порастот на македонската економија ќе изнесува 3,7 проценти. За следната година, НБРМ прогнозира 4,1 отсто, а во 2016 година - пораст од 4,5 проценти. Во денешните проекции нема промени во однос на оваа и на 2016 година, има само...

Доделени првите бесплатни елаборати за легализација на дивоградби

Министерот за транспорт и врски во работна посета
Првите бесплатни елаборати за легализација на дивоградби за социјално-необезбедените лица и за примателите на постојана парична помош, кои ги направи катастарот, беа доделени денеска. - Од денеска почнуваме со дистрибуција на сите подготвени елаборати. Катастарот по службена должност ќе ги достави до општините. На 400 семејства ќе...

Денеска ќе се додели првиот бесплатен геодетски елаборат

Министрите за транпсорт и врски и за труд и социјална политика, Миле Јанакиески и Диме Спасов, и директорот на Агенцијата за катастар на недвижности, Славче Трпески, денеска во населбата Горно Лисиче ќе го доделат првиот бесплатен геодетски елаборат. Бесплатниот геодетски елаборат е наменет за легализација на бесправно изградени...

Груевски: Македонија во континуитет одржува макроекономска стабилност

По повод 10 години на Европската бизнис-асоцијација, денеска во Скопје се одржа Економски форум. На економскиот форум се обрати и премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, според кој, присуството на европските компании во Македонија придонесува за подобрување на квалитетот на севкупното работење преку воведување нови технологии...

Нов леб од „Жито лукс“, кој трае една недела

Компанијата „Жито лукс“ произведе нов бел леб на парчиња со свежина и со вкус кои траат и до една недела. Продолжената свежина, вели продукт-менаџерката на компанијата, Даница Ническа, е добиена со иновативниот метод на пакување и на пастеризација, која се состои од две фази на...

„Волво“ ќе отпушти 3.000 работници

Три илјади работни места ќе затвори шведскиот производител на возила „Волво“ во рамки на планот за штедење за зголемување на рентабилноста. Оваа група, со седиште во Гетеборг, која ја поседува филијалата на „Рено“ за производство на камиони, „Рено тракс“, соопшти дека со планот за реструктуирање предвидува...

Потпишан договор за изградба на електронски систем за наплата

Договорот за изградба и за инсталација на електронскиот систем за наплата на патарина на Коридорот 10 – автопат Александар Македонски, денеска беше потпишан меѓу Јавното претпријатие за државни патишта и компанијата „Аселсан“ од Турција. Вицепремиерот Зоран Ставрески истакна дека станува збор за инвестиција во вредност од...

Три италијански фирми сакаат да вложат во Македонија

Италија е петти надворешно трговски партнер на Македонија
Три италијански компании се заинтересирани да инвестираат во Македонија во три различни сектори, информираше италијанскиот амбасадор Ернесто Масимимо Балели. - Што се однесува до трите фирми, не можам поради доверливост на податоците да ги кажам нивните имиња. Но, ќе кажам дека една од нив е...

Србија воведува вињети

За шест до осум месеци, Србија планира да воведе вињети за користење на патиштата и да ги тргне наплатните рампи на автопатиштата и на патиштата од прв ред, најави српската министерката за соообраќај и инфраструктура, Зорана Михајловиќ. Србија очекува годишниот приход од патарини да се...

Германија избегна рецесија

Економскиот раст на Германија забавува, но земјата, сепак, успеа да избегне нова рецесија во третиот квартал, соопшти Министерството за економија во Берлин. Два дена пред објавувањето на официјалните податоци за порастот на домашниот бруто-производ во три месеци, заклучно со септември, министерството наведе дека по благиот...

Зголемен бројот на туристи

Бројот на туристите во септември 2014 година изнесува 66.033, а бројот на ноќевањата изнесува 156.554, покажуваат резултатите на Државниот завод за статистика. Бројот на туристите во септември 2014 година, во однос на септември 2013 година, е зголемен за 3,5 проценти, а бројот на ноќевањата остана на...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...