fbpx

Во октомври трошоците за живот пораснале за 0,2 проценти

Трошоците на живот во октомври, во однос на претходниот месец, бележат зголемување од 0,2 проценти, додека цените на мало се намалени за 0,1 процент, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Порастот на трошоците на животот од 0,2 проценти во октомври 2014 година, во споредба со претходниот месец, е резултат...

Намалена невработеноста во САД

Нови 214.000 работни места отвориле работодавците во САД, а стапката на невработеност се спушти на ново најниско ниво за шест години, од 5,8 отсто, објави во петокот американското министерство за труд. Со тоа продолжи солидното темпо на вработување во најголемата светска економија, во која во изминатите...

Поради погрешни матични броеви, прилепските тутунари останаа без субвенции

Пред просториите на Сојузот на тутунарите „Мице Козар“ во Прилеп, денеска протестираа стотина тутунари од прилепскиот и од долненскиот регион, барајќи ги неисплатените субвенции за предадениот тутун од ланската реколта во износ од пет милиони евра. Претставници од Сојузот на тутунските здруженија велат дека за ланскиот...

Топлификација со добивка од 24 милиони денари

Поединечната добивка на Топлификација АД изнесува 7,670 илјади денари
Групацијата „Топлификација“ за период од 1 јануари до 30 септември 2014 година, остварила нето-добивката од 24.526.000 денари, додека поединечната добивка на„ Топлификација“ АД изнесува 7.670.000 денари, соопштија од компанијата. „Во 2014 година, во согласност со сметководствената политика, заклучно со септември 2014 година, „Топлификација“ АД има евидентирано исправка на вредноста на побарувања врз основа на...

Десетгодишнина на Европската бизнис-асоцијација

По повод јубилејот 10 години од своето постоење, Европската бизнис-асоцијација на 13 ноември, во хотелот „Александар палас“ во Скопје, ќе организира економски форум на кој ќе учествуваат највисоки владини претставници, извршни директори од најголемите македонски компании, како и претставници од ЕУ-институции и менаџери од...

Повторно авонски линии Белград – Загреб

Белград и Загреб повторно ќе се поврзат со воздухопловна линија, а авионите на „Ер Србија“ на новата линија ќе сообраќаат двапати дневно. Српската национална компанија најави дека линијата ќе биде воспоставена на 12 декември. Летовите од Белград за Загреб ќе бидат во 7:35 и 18:20, а...

Венецуела е принудена да увезува нафта

Венецуела е принудена да увезува нафта за сопствени потреби иако се проценува дека земјата ги поседува најголемите нафтени резерви. Поранешниот претседател Уго Чавез своевремено се фалеше дека ја вратил нафтената индустрија под контрола на државата, откако го национализираше вложувањето на приватните нафтени компании во земјата...

Семинар за извоз на македонска храна и вино во Шведска

Во организација на шведска владина агенција „Опен трејд гејт Свидн“
Семинар на кој 24 македонски компании се запознаваат со можностите за извоз на свежа храна,овошје и на зеленчук на шведскиот пазар се одржуав денеска во Скопје, во организација на шведска владина агенција „Опен трејд гејт Свидн“. Еден од најголемите снабдувачи со вино во Шведска, кој...

Турција се закани со замрзнување на царинската унија со ЕУ

Турција би можела да ја замрзне царинската унија со Европска Унија, доколку Брисел склучи нов сеопфатен договор за слободна трговија со САД, соопшти турскиот министер за европски работи. Турција, земја-кандидатка, има царинска унија со ЕУ од 1996 година. Турските политичари стравуваат дека новиот договор меѓу...

Груевски одржа презентација за Македонија на бизнис-форум во Њујорк

Премиерот Груевски пред присутните ја нагласил стабилната макроекономска политика
Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, и членовите на владината делегација, во чиј состав се заменик претседателот на Владата и министер за финансии, Зоран Ставрески, и директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Виктор Мизо, завчера попладне (понеделник, 03.11.2014 година) во Њујорк,...

Украина ќе гради нов гасовод за да ја избегне Русија

Украина сака со Полска да изгради целосно нов гасовод, кој би ù овозможил на земјата целосно да се снабдува со гас од земјите од Европска Унија. Украинскиот премиер Арсениј Јацењук им наредил на надлежните министерства да почнат со изработка на проектот, а рокот за изградбата и пуштањето...

САД покрена истрага против ЈП Морган Чејс

Најголемата американска банка, „ЈП Морган Чејс“, е под истрага поради своето тргување со валути. Министерството за правда на САД покрена кривична истрага. Можната вкупна загуба на банката „ЈП Морган Чејс“ од сите актуелни кривични тужби покренати од министерството за правдa, како и од неколкуте други...

Пет фирми одржаа онлајн-презентација пред 22 промотори

Пред 22 економски промотори од повеќе земји, пет домашни компании денеска имаа онлајн-презентација на своите можности за извоз. Тоа е нов начин на комуникација на бизнисмените за да се видат ефектите од назначувањето и од работењето на промоторите во повеќе земји. На видеопрезентацијата учествуваа:...

Просечната плата во Хрватска е 721 евро

Во однос на истиот лански период номинално е зголемена за 0,1, а реално за 0,4 отсто
Просечната месечна нето-плата во Хрватска за август изнесувала 5.516 куни (721,5 евра), што номинално е за 0,3, а реално за 0,2 отсто пониско во однос на јули. Во однос на август минатата година, просечната месечна исплатена нето-плата номинално била поголема за 0,1, а реално за...

Албанија со 150 милиони долари ќе го обновува енергетскиот сектор

Доставувањето на заемот беше одобrено на 29 септември од Управниот совет на СБ
Албанската влада и Светска банка во Тирана потпишаа спогодба за заем во износ од 150 милиони долари за финансирање проект за преструктуирање на енергетскиот сектор во Албанија, кој се наоѓа на прагот на банкрот. Доставувањето на заемот беше одобрено на 29 септември од управниот совет на...

Поради неквалитет БИХ годишно губи 200 милиони КМ

Не воспоставува соодветен систем на инфраструктура за квалитетот според европските стандарди
Босна и Херцеговина годишно губи околу 200 милиони КМ бидејќи не воспоставува соодветен систем на инфраструктура за квалитетот според европските стандарди, за да може да пласира месо, млеко и млечни производи, јајца и мед, на пазарите во ЕУ, изјави директорот на Институтот за едукација на...

„Тутунски комбинат Прилеп“ годинава ќе откупи три милиони килограми тутун

Од комбинатот информираат дека во соработка со новиот партнер Филип Морис, обезбеден е пласман на суровиот тутун
Тутунскиот комбинат од Прилеп за оваа година планира да бидат откупени три милиони килограми суров тутун, за што им гарантира сигурна исплата на тутунопроизводителите што имаат договори со прилепскиот комбинат. Од комбинатот информираат дека во соработка со новиот партнер „Филип Морис“, обезбеден е пласман на суровиот тутун што...

Единаесет земјоделски задруги ќе добијат 21 милион денари за механизација

Единаесет земјоделски задруги денеска потпишаа договор со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Тие преку Програмата за рурален развој ќе добијат 21 милион денари како финансиска поддршка за набавка на земјоделска механизација. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Михаил Цветков, истакна дека оваа влада известира...

Рускиот гас ќе протече кон Украина

Испораките на руски гас во Украина ќе бидат обновени кога Киев оваа недела ќе го отплати првиот дел од долгот на „Газпром“, изјави директорот на рускиот гасен гигант, Алексеј Милер. Неговата изјава дојде откако Русија, Украина и Европска Унија постигнаа договор за продолжување на испораките...

Уште сто македонски компании ќе соработуваат со Кина

Компаниите во најголем дел се од секторите трговија, градежништво и индустрија
Во рамки на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), се приклучија 100 нови компании како дел од „Асоцијација за трговија и деловни односи“ кои работат со Народна Република Кина, соопшти ССК. Компаниите во најголем дел се од секторите трговија, градежништво и индустрија, а  дел...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...