Се намалуваат цените на индустриските производи

Продажните цени на индустриските производи се пониски за 0,7 отсто на месечно ниво, а за 3,8 проценти на годишно ниво, покажуваат податоците на Државниот завод...

Намалувањето на ДДВ од 18 на 5 отсто ќе ја поевтини храната во рестораните

Министерството за економија сè уште не одговорило на барањето на хотелските и на угостителски работници за намалување на данокот на додадена вредност (ДДВ) на...

Девизниот ефект и бројот на ноќевања се намалуваат и покрај зголемениот број на туристи

Наспроти зголемувањето на бројот на странски и на домашни туристи, во првите девет месеци од 2015 година се забележува пад на девизниот ефект за 25...

Ставрески: За осум години исплатени се 4,6 милијарди денари за субвенции на лозарството

Од 2008 година досега исплатени се субвенции за поддршка на лозарството во износ од 4,6 милијарди денари, а така ќе продолжиме и во иднина,...

„Индоминерали и метали“ на доверителите им должи 8,7 милиони евра

На првото рочиште во стечајната постапка за рудниците за олово и за цинк Добрево и Тораница, стечајната управничка Владица Иванова соопшти дека досега се...

Бројот на туристи лани е зголемен за 10,9 отсто во однос на 2014 година

Како што објавува Државниот завод за статистика, бројот на туристи лани е зголемен за 10,9 отсто во однос на 2014 година. Кај домашните туристи има...

Прометот во индустријата лани поголем за 8,6 отсто во однос на 2014 година

  Прометот во индустријата лани во однос на 2014 година е поголем за 8,6 проценти, објави Државниот завод за статистика. Прометот во индустријата во декември 2015 година,...

Малите успешни компании ќе добијат финансиска помош од околу 10.000 евра

Финансиска поддршка во висина од 615.000 денари по компанија за отворање до три работни места ќе овозможи новата пилот-мерка „Финансиска поддршка на брзорастечки микро...

Половина од населението се соочува со ризик да стане сиромашно

Речиси половина од македонските граѓани (43,2 проценти) се соочуваат со ризик да станат сиромашни, покажува најновиот извештај на статистичкото биро на Европската унија, Евростат. Со...

Лагард останува на чело на ММФ уште еден мандат

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, останува на оваа функција уште пет години, пишува „Би-Би-Си“. Лагард, чијшто мандат истекува во јули, е единствениот...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН