fbpx

Богов: Кризата ќе ги зголеми каматните стапки на кредитите

-

„Народната банка нема да биде во функција на поддршка на економските политики и тоа ќе биде една загуба. Ќе недостига тој дел за економскиот пораст. Ние би почнале со затегање, а тоа затегање ќе значи зголемување на каматните стапки и за бизнисите и за граѓаните кои имаат земено кредити – изјави гувернерот Димитар Богов на денешната седница на собраниската Комисија за финансирање и буџет.

Богов гарантира дека ценовната стабилност и курсот на денарот во однос на еврото ќе бидат задржани. Но, негативното влијание на политичката криза би се почувствувало во одложување на инвестиците, како на домашните, така и на странските компании, што ќе оневозможи нови работни места и пораст на платите.

– Претпријатијата го намалуваат своето производство, се намалуваат и нивните приходи и со тоа се намалува нивната можност за враќање на кредитите, бидејќи сите тие работат со кредити. Потоа тие негативни ефекти би се пренеле и на банкарскиот сектор. Со зголемување на лошите кредити и со сите импликации, банките повторно ќе станат рестриктивни во поддршката на претпријатијата и на граѓаните – истакна Богов.

Дали кризата влијае врз економијата, ќе се знае во јуни или јули, кога ќе се добијат податоците за движењата во економијата во април и во мај.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...