fbpx
Таг: каматни стапки

таг: каматни стапки

Централната банка на САД ја зголеми референтната каматна стапка

Американската централна банка повторно ги зголеми каматните стапки, и покрај стравувањата дека овој потег би можел да придонесе за финансиски превирања по низата банкарски неуспеси. Федералните резерви (ФЕД) ја зголемија основната стапка за 0,25 процентни поени, нарекувајќи го банкарскиот систем „здрав и еластичен“. Но, исто така, предупреди дека последиците од неуспесите на банките може да му наштетат на економскиот раст...

АНАЛИЗА: Зголемени камати за „минусот“ на картичките, раст и на каматите за кредитите

За само една година, значајно зголемување на каматите на новоодобрените кредити за фирмите - просечната камата надмина 5 отсто. Зголемени се и каматите за минусните салда на трансакциските сметки, пишува Порталб.мк. Расте бројот на банкари кои го следат сигналот од Народната банка за раст на каматите – тој број го достигна нивото од кризната 2008 година. Каматите на кредитите за...

Каматните стапки за дозволено пречекорување достигнаа 10 отсто со што се зголемија давачките на граѓаните

Најголем дел од домашните банки од неодамна речиси ги изедначија каматните стапки на дозволениот и недозволениот минус на банкарските сметки на граѓаните. Така, сега и кога трошите од т.н. „дозволено пречекорување“ плаќате камата од 10 отсто на годишно ниво за потрошениот износ. Во некои банки, оваа каматна стапка пред покачувањето изнесуваше само 2 отсто. При покачувањето на каматата, граѓаните беа...

Анализа на Порталб: Банките во пресметка – раст на каматите за кредити и за депозити

Литар масло за јадење 2,5 евра. Празнично зголемена потрошувачка – но и зголемени цени на прехранбените производи. Инфлацијата и натаму ќе забрзува. Токму со ова образложение Народната банка направи „скромен", но прв чекор кој навестува затегнување на монетарната политика, пишува Порталб.мк. Банкарите велат дека се пресметуваат повисоки камати за кредити и за депозити. Каматите ќе растат По потегот на Народната банка за...

АНАЛИЗА: „Незапирливо“ се топат каматите за штедење – најниско ниво изминатата деценија!

Продолжува трендот на намалување на каматите за штедење – просечната камата на вкупните депозити се спушти на ниво од 0,92 отсто. Депозитното портфолио на банките е во пораст – но каматите се намалуваат, пишува „Порталб.мк“. Пад и на каматите и на кредитите. Со почетокот на оваа година и депозитната база и кредитната изложеност достигнаа највисоки вредности, со што вкупните депозити...

Ангеловска-Бежоска: Има простор за понатамошно водење олабавена монетарна политика  

Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска на форумот „Еуромани“ во Виена говореше за амбиентот на исклучително ниски каматни стапки на централните банки и за очекувањата за продолжување на стимулативната монетарна политика во развиените земји, со оглед на ниската инфлација и очекуваното забавување на растот. Таа нагласи дека имајќи ги предвид силните трговски и финансиски врски со еврозоната, понатамошното олабавување од страна на...

Тевдовски: Се намалуваат каматите за кредитите за „Купи куќа, купи стан“

Значително намалени каматни стапки за проектот „Купи куќа, купи стан“, нови поволни модели и прецизирање на условите за добивање на субвенциониран станбен кредит, предвидуваат  новите и подобрени услови кај предлог-законот за субвенционирање на станбен кредит, кои се изготвени од Министерството за финансии, а усвоени од Владата. Денеска министерот за финансии Драган Тевдовски пред Македонската банкарска асоцијација ги презентираше новините во...

На првиот ден на котација не се продаде ниту една државна обврзница

Незаинтересираност меѓу инвеститорите можеше да се забележи вчера на  Македонската берза на хартии од вредност каде започна тргувањето со 132 емисии на државни обврзници, со вкупна номинална вредност од 54.184.070.000 денари или 881 милион евра. Не берзата се тргуваше со акции во редовни и во блок трансакции, но ниту една трансакција со новите државни обврзници. Обврзниците се издадени во денари,...

ЕУ треба да се подготви за зголемување на каматните стапки, порачаа банкарите од Охрид

Сите ние треба да им кажеме добредојде на повисоките каматни стапки, најави Бас Бекер од регионалната канцеларија на Меѓународниот монетарен фонд за Централна и Источна Европа на прес-конференцијата во Охрид за време на одржувањето на седмата годишна истражувачка конференција на Народната банка на Македонија. - На оваа конференција главно прашање е кое ќе биде влијанието на движењето на каматните стапки...

Министерството за финансии со аукциите ќе го пополнува годинашниот буџетски дефицит

Разликата од она што денеска е повлечено на аукцијата на државни хартии од вредност и она што утре ќе биде вратено во стопанството врз основа на државни хартии од вредност доспеани за враќање, ќе се искористи за финансирање на буџетскиот дефицит, предвиден со буџетот за 2017 година, се вели во реакцијата на Министерството за финанисии на денешното соопштение на СДСМ...

НБРМ: Банките се изложени на ризик од идно зголемување на каматните стапки

„Банките се изложени на ризик од идно зголемување на каматните стапки, но широката примена на прилагодливите каматни стапки во договорите за кредити и за депозити вршат замена на овој вид ризик. Притоа се презема индиректен кредитен ризик поради чувствителноста на кредитоспособноста на клиентите од нагорни промени на каматните стапки“, се вели во соопштението на Народна банка. Во текот на првите...

НЛБ банка ги зголеми каматните стапки за кредитните картички

НЛБ банка ги зголеми каматните стапки за кредитните картички од 11,25 проценти на 12 проценти за постојните и новите клиенти. „Ве информираме дека НЛБ Банка АД Скопје ги зголеми каматните стапки за кредитните картички „ виза класик“, „мастер кард стандард“ и „мастер кард лајт“, како и каматната стапка за дозволено пречекорување на трансакциска сметка за физички лица, од 11,25 проценти...

Банките ги заоструваат условите за одобрување на потрошувачки и станбени кредити

Околу 11 проценти од банките ги заостриле кредитните услови кај потрошувачките, но и кај станбените кредити, покажува најновата анкета на Народна банка за кредитната активност, што не беше случај во претходната анкета. „За наредниот период, банките очекуваат понатамошно умерено нето-олеснување на вкупните кредитни услови. Од аспект на поединечните кредитни услови, кај каматната стапка на станбените и потрошувачки кредити и понатаму...

Дебата на Македонска берза: Каматните стапки се доближуваат до нула

Македонската берза организираше дебата на тема „Време на ниски каматни стапки“, при што беше истакнато дека каматните стапки на локално, регионално и на глобално ниво се намалуваат и се доближуваат до нула. Генералниот директор, Иван Штериев, истакна дека и покрај намалувањето на каматите за штедење во банките, тоа не го зголеми интересот за купување акции во Македонија. - Намалувањето на каматите...

НЛБ Тутунска банка ги намали каматните стапки

НЛБ Тутунска банка ги намали каматните стапки на депозитите за физички и за правни лица. Каматните стапки на депозитите за физички лица во денари и во евра се намалени од 0,1 до 0,3 процентни поени, додека каматните стапки на депозитите за правни лица се намалени од 0,01 до 0,4 процентни поени. Новите каматни стапки за физички лица се со важност од денска,...

Богов: Кризата ќе ги зголеми каматните стапки на кредитите

„Народната банка нема да биде во функција на поддршка на економските политики и тоа ќе биде една загуба. Ќе недостига тој дел за економскиот пораст. Ние би почнале со затегање, а тоа затегање ќе значи зголемување на каматните стапки и за бизнисите и за граѓаните кои имаат земено кредити - изјави гувернерот Димитар Богов на денешната седница на собраниската...

Кирил и Кристијан од Ресен се национални победници на Европскиот квиз на пари 2023

Во организација на Македонската банкарска асоцијација, а во соработка со Народната банка и Комисијата за хартии од вредност, денеска се одржа финалето на националниот натпревар Европски квиз на пари...