fbpx
Таг: криза

таг: криза

Банките ќе ги изгаснат светлечките реклами за да штедат струја

Македонската банкарска асоцијација (МБА) соопшти оти е донесена одлука во следните 30 дена, сите експозитури и седишта на нејзините членки - банки и штедилници - да ги изгаснат светлечките реклами. Одлуката е донесена по вчерашното прогласување кризна состојба во енергетскиот сектор од страна на владата. „Со овој чекор, Банките и штедилниците придонесуваат кон заштеда на електрична енергија и даваат пример за...

Иако економијата заздравува можен е понатамошен раст на цените, предупреди Заев

И покрај видливите знаци за оптимизам за блиска иднина, во последно време Европа, а и целиот свет ги зафаќа страв од инфлација, којашто е резултат на структурни и слични поместувања во пост-ковид периодот, но и високата и нестабилна цена на електричната енергија, истакна во своето обраќање премиерот Зоран Заев на отворањето на Самитот на Западен Балкан во организација на...

Авганистанската криза низ трансатлантската призма

Повлекувањето на НАТО од Авганистан не беше изненадување.  Во февруари 2020 година САД потпишаа договор со Талибанците за повлекување на меѓународните сили до мај 2021 година. Сепак, ЕУ како да се најде затечена, барајќи продолжување на рокот, но САД останаа на претходниот рок – 31 август. Се чини дека ваквиот исход е само логична последица на второстепената улога што...

Неточното известување најчеста причина за пријави во Советот за етика во медиумите за време на пандемијата

Најчесто пријавени нарушувања во известувањата на медиумите за време на пандемијата со ковид-19 се неточното и сензационалистичко известување, недоволна заштита на приватноста и личните податоци, како и отежнатиот пристап до информации. Ова денеска беше истакнато на онлајн дебата на тема „Медиумска саморегулација – што донесе пандемијата?“ во организација на Советот за етика во медиумите (СЕММ), во соработка со Мисијата на...

Десетици илјади лица останаа без работа во ковид-кризата, најголемиот товар падна на грбот на сиромашните

Најголемиот товар на ковид-кризата, повторно падна на грбот на сиромашните, додека богатите продолжија да се богатат од трудот и маката на работничките и работниците, се вели во Првомајскиот проглас од повелбата на синдикати и здруженија. „Во Македонија, десетици илјади лица останаа без работа за време на кризата. Многу повеќе останаа без примања, додека богатите го дуплираа својот капитал, заштитени од мерките...

Заев по повод 1 Мај: Обезбедивме поддршка за да се зачуваат илјадници работни места

Премиерот Зоран Заев со видео обраќање го честиташе Меѓународниот ден на трудот - 1 Мај. Во обраќањето, Заев наведува дека освен здравјето на луѓето, кризата се заканила да загрози илјадници работни места и затоа, на прво место на економските приоритети на Владата, уште од почетокот на пандемијата бил македонскиот работник. „Обезбедивме поддршка за да се зачуваат илјадници работни места, за илјадници...

Исполнети условите за втората транша од 80 милиони евра помош од ЕУ за надминување на кризата

Исполнети се условите за добивање на втората транша од 80 милиони евра од макрофинансиската помош од Европската Унија во вкупен износ од 160 милиони евра, а кои се наменети за надминување на кризата предизвикана од корона вирусот, информира министерот за финансии, Фатмир Бесими, на средбата со еврокомесарот за буџет и администрација, Јоханес Хан и со еврокомесарот за економија, Паоло...

Бесими: 30 до 50 отсто од бескаматната кредитна линија ќе се претвори во грант, ако компаниите го прошират бизнисот

Важно е компаниите, кои покажале позитивни резултати, да ги инвестираат нивните средства за да ги развијат бизнисите, за што следува дополнителна помош од државата. Со мерката „Кредити со 0 проценти камата за најпогодените сектори“ овие компании ќе имаат можност 30 проценти од кредитната линија да ја трансформираат во грант, доколку ја прошират нивната економска активност или го зголемат бројот...

Народна банка проектира пад на економијата од 4,9 проценти, наместо предвидениот од 3,5 во април

Народната банка на Северна Македонија за 2020 година проектира пад на економијата од 4,9 проценти, наспроти предвидениот пад од 3,5 проценти во април, покажуваат најновите редовни макроекономски проекции. Народна банка изврши надолна ревизија на проекциите за развој на економијата поради послабите остварувања во првата половина на годината и оценките за побавно закрепнување во втората половина, поради вториот бран на пандемијата. „Најголем...

Заев: Пристапот до информации во време на криза спасува животи

Оваа година Меѓународниот ден на правото на пристап до информации од јавен карактер, ОН и УНЕСКО го посветија на остварувањето на ова право во услови на криза, и во услови кога за ова право се исполнети сите уставни и законски гаранции во демократските општества, пишува премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук-профил по повод Меѓународниот ден на правото на пристап...

Стопанска комора бара веднаш да продолжи соработката со новата Влада за да се утврдат приоритетите во економијата

Стопанската комора на Македонија бара од новата Влада веднаш, без протоколи и административни лавиринти, да продолжи соработката со цел да се утврдат приоритетите во економијата кои одговараат на реалноста. Тие го поздравија потегот на премиерот и економскиот тим на новата Влада денеска во 14 часот да ја посетат Стопанската комора на Македонија. „Старо-новиот премиер веќе има искуство на таа значајна функција...

ФООМ ќе обезбеди 148.000 долари локална поддршка за ранливи групи на граѓани за справување со последиците од ковид кризата

Со цел да се ублажат социо-економските последици од влијанието на ковид-19 врз ранливите групи, Фондацијата Отворено општество - Македонија обезбеди 148.000 долари локална поддршка преку регионалниот проект „Одговор на социо-економските ефекти од ковид-19 преку поддршка на ранливите групи, нископлатените работници, работниците од неформалната економија и повремено вработените.“ Проектот се спроведува во земјите од Западен Балкан, со поддршка од Заедничкиот фонд...

Регионална анализа за ефектите од ковид-19 врз медиумите од Западен Балкан

Пандемијата на ковид -19 предизвика промена во начинот на работа на новинарите и генерално на медиумите. Сепак, во зависност од контекстот во секоја држава посебно, може да се забележи дека пандемијата има различно влијание врз новинарската професија. Оваа регионална анализа ги презентира наодите од 10 интервјуа спроведени со новинари од четири земји во регионот: Босна и Херцеговина, Косово, Северна...

Реџепи: Пандемијата може да влијае врз финансиите, но не и директно врз квалитетот на новинарството

Пандемијата го извади на виделина потенцијалот за практикување новинарство со придобивките од технологијата, вели Брикенда Реџепи, одговорен уредник во косовскиот весник „Коха Диторе“ и автор на емисијата „Деску“ на КТВ, во интервју за Portalb.mk.   Како COVID-19 го трансформира новинарството во Косово? -За време на пандемијата, начинот на работа претрпе големи измени во однос на земање на изјавитe, покривање на настаните, зголеменатa...

Народна банка повторно ја намали основната каматна стапка од 1,75 на 1,5 проценти

По намалувањето на основната каматна стапка во јануари и март, Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка (КОМП), на седница донесе одлука за нејзино повторно намалување за 0,25 процентни поени, со што таа ќе изнесува 1,5 проценти. „Ова релаксирање на монетарната политика се очекува да придонесе за намалување на цената на финансирање преку кредити од банките, како и за обезбедување дополнителна...

Национална мрежа против насилство: Двете убиства на жени се знак дека системот потфрла

Национална мрежа против насилство врз жените и семејно насилство сметаат дека двете убиства на жени (фемициди) за неполни две недели, се знак дека системот потфрла во справувањето со семејното и родово базираното насилство. „По објавувањето на вознемирувачката вест за вчерашното убиство на млада жена во Скопје од страна на својот партнер, за неполни две недели во нашата држава бележиме два...

МТСП со кампања за превенција и заштита од семејно насилство: Охрабри се, пријави го насилникот

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје, подготви кампања за превенција и заштита од семејно насилство во вонредна состојба Ковид-19 преку која жртвите на семејно насилство и јавностa се информираат за препознавање на формите на семејно насилство, каде да се обратат и да пријават за помош и кои се постоечките сервиси за...

Во време на кризата со корона вирусот, 100 уметници имале изведби во осум скопски општини

До денеска 100 уметници со своите изведби беа дел од програмата „Култура во време на корона“ на Град Скопје. „На над 20 локации во осум скопски општини се одржаа изложби, видеоарт презентации, перформанси, концерти на солисти и групи,  диџеи и состави на класична музика, како и театарски изведби. Овие настапи беа стримувани на фејсбук-страницата и на Јутјуб каналот на Град...

Чевларските компании во криза, нарачките од странство намалени за 40 отсто

Корона кризата што се почуствува во многу економски сектори, ги погоди и компаниите од чевларската индустрија. Нарачките од странство се намалени за околу 40 отсто, а оние компании што работат, произведуваат со драстично намален капацитет. Според Лидија Милановска, потпретседател на Здружението на текстилната и кожарската индустрија при Стопанската комора на Македонија, СКМ, изолацијата на Италија подолг временски период, како...

Сметките за струја на рати и без камати за погодените граѓани

Граѓаните кои се погодени од корона кризата. односно земаат минимални плати, сметките за струја за март, април и мај ќе ги плаќаат на рати и без камата, вели во интервју за Радио Слободна Европа, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимовски. -Сакам и официјално да објавам дека во комуникација и во договор со компаниите од енергетскиот сектор -...

Депонијата со згура од Топилница и понатаму го демне Велес [фото]

Депонијата со згура на Топилница сѐ уште го демне Велес. Три години откако беше доделена концесија за нејзин извоз како техногена минерална суровина, само мали количини заминаа од градот....