Свет

Белата куќа забрани пристап за неколку медиуми

25 февруари, 2017 - 10:33 (META)  Вашингтон Белата куќа забрани новинарите од неколку медиуми да присуствуваат на неформални средби со претседателот Доналд Трамп, јавуваат светските медиуми. Администрацијата на американскиот претседател ги забранила брифинзите со новинарите на „Си-ен-ен“, „Би-би-си“,„Њујорк тајмс“, „ЛА тајмс“, „Њујорк дејли њуз“, „Дејли мејл“. Пристапот…

Берлин и Рим го поддржаа ставот на Брисел за Брексит

24 февруари, 2017 - 15:54 (META)  Лондон Берлин и Рим го поддржаа планот на Европската комисија да се откаже почетокот на трговските преговори со Британија сè додека Лондон не даде гаранции во износ од повеќе милијарди евра. Британскиот весник „Фајненшл тајмс“ наведува дека германските и италијанските претставници…