fbpx
Таг: Велес

таг: Велес

Концертот „Нова ера“ на Никола Мицевски в сабота во Велес

Албумот „New era“ (Нова ера) на Никола Мицевски ќе доживее концертна промоција во сабота во Велес. Концертот ќе се одржи во театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, а Мицевски ќе биде придружуван од 40-тина врвни музичари и хористки на сцена. Велешката публика ќе има можност да ги проследи настапите и на специјалните гости на концертот – Дамјан Пејчиноски и хорот...

Велешанец осомничен дека шест години ја наведувал на проституција неговата сопруга

Притворен е 45-годишен велешанец кој се сомничи дека својата сопруга шест години ја тепал, дрогирал и ја наведувал на проституција, соопшти Основното јавно обвинителство Кавадарци. Против него е поведена постапка по основано сомнение дека сторил кривично дело – Посредување во вршење проституција според член 191 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. „Во временскиот период од 2016 до...

Згурата од Топилницата во Велес прво ќе се дроби и меле, па ќе се извезува

Згурата од Топилницата во Велес прво ќе се дроби и меле, па потоа ќе се извезува. Концесионерот Кепс Монт Груп вели оти набавува нова технологија за дополнителна подготовка на техногената суровина, пред да се продаде. Во моментов во тек е монтирањето на постројката, која е набавена од Кина и има капацитет од 30.000 тони месечно, на посебна парцела веднаш...

Обид за убиство во Велес, 25-годишна девојка претепана и со прострелна рана примена во болница

Утрово 25-годишна велешанка со прострелна рана во стомакот е однесена во велешката болница. Инцидентот го потврдија и од СВР Велес од каде велат дека во неа пукал нејзиниот невенчан сопруг. „Денеска во 07:47 часот во СВР Велес, од Итна медицинска помош Велес било пријавено дека кај нив била донесена 25-годишна жена со повреди на телото нанесени од нејзиниот невенчан сопруг....

Воз удри во комбе на преминот кај фабриката „Порцеланка“ во Велес, повредени 10 лица

Денес на пладне, воз удрил во патничко такси комбе полно со патници од Чашка на преминот кај фабриката „Порцеланка“ во Велес. Според полицијата во несреќата со повреди се здобиле десет патници кои биле пренесени во велешката болница. „Денеска (05.01.2023) во 12.01 часот во СВР Велес било пријавено дека на железничкиот премин кај фабриката Порцеланка во Велес се случила железничка незгода...

Лишен од слобода возачот што прегази девојче на пешачки премин во Велес

Лишен од слобода е А.Н. (29) од Велес, кој со своето возило завчера прегази девојче во Велес, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). Оттаму велат дека по преземени мерки и активности, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода лицето кое на 17 декември околу 22.15 часот на улицата „Борис Трајковски“ во Велес со патничко возило „мерцедес“ со...

Девојче прегазено на пешачки премин во Велес, возачот избегал

Девојче загина на пешачки премин во Велес, а нејзината мајка е тешко повредена, откако синоќа возило удрило во нив. Според информациите од Основното јавно обвинителство во Велес до несреќата дошло кога патнички автомобил кој се движел со голема брзина удрил во две лица на пешачки премин, мајка и ќерка. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека полицијата го нашла возилото...

Згурата од Топилница ќе се продава на берза, нема фирма што ќе ја откупи целата

Нема фирма која ќе ја откупи сета количина од металите од згурата од велешката Топилница, па техногената минерална суровина ќе се продава дел по дел на берза. Од концесионерот „Кепс монт груп“ велат дека работите мора да се придвижат и суровината да почне да се извезува, а во меѓувреме да се бара и сериозен купувач. Во моментов се подготвува...

Во недела започнува Фестивалот на џез, ворлд и современа музика во Велес

Првото издание на Фестивалот на џез, ворлд и современа музика ќе се одржи од 4-ти до 10-ти септември на неколку локации низ Велес. Како што најави организаторот, публиката ќе може да проследи уникатни настапи на македонски артисти од различни жанрови и уметнички сфери. Фестивалот започнува во недела, 4 септември на Спомен Костурницата во Велес, со концерт на Енес Беговски на...

Не е вистина дека Oпштина Велес потплатува поединци со по 100 евра за да молчат за последици од вакцина

Од почетокот на пандемијата на ковид-19, на социјалните мрежи беа пласирани повеќе обвинувања за наводно потплаќање од страна на Светската здравствена организација за да се „запише дека некој починал од ковид-19“, но сите тие приказни немаат поткрепа во реалноста, туку претставуваат теорија на заговор. Вистиномер уште од почетокот на пандемијата се бори со демистифицирање на таквите измислици, пишува „Вистиномер“...

Денеска почнува втората сезона на „Шорткат“ со репортажа за труењето на Велес од троската

Со освежен дизајн по двонеделната пауза, емитувањето на втората сезона од емисијата „Шорткат“ ќе продолжи денеска, во добро познатиот термин од 19 часот. Главната тема што ќе ја третираме во емисијата е депонијата со згура создадена од работењето на Велешката топилница, која што со децении ги труе жителите на овој град. Со дрон снимки од лице место, ќе може...

Депонијата со згура од Топилница и понатаму го демне Велес [фото]

Депонијата со згура на Топилница сѐ уште го демне Велес. Три години откако беше доделена концесија за нејзин извоз како техногена минерална суровина, само мали количини заминаа од градот. Црниот рид, во кој се проценува дека има над 1,8 милиони тони отпад, сѐ уште стои, а на локацијата веќе неколку месеци нема никаква активност. Таму се наоѓаат неколку машини...

Судот ја ослободи велешанката Пале Иловска

Судот ја ослободи од обвинение 23-годишната велешанка Пале Иловска, која лани со нож во самоодбрана го усмрти нејзиниот насилен партнер. Таа беше обвинета за кривичното дело убиство во миг. Судијката Габриела Гајдова, во пресудата наведе дека Илоска била доведена во животозагрижувачка состојба, бидејќи во моментот на одбрана била давена и малтретирана од страна на нејзиниот невенчан сопруг и дека со...

Обезбедена е донацијата за сметката за струја на велешанката Пале Илоска

За помалку од 48 часа, собрани се 42.750 денари кои уште денеска ќе бидат уплатени на сметката на ЕВН за неподмирениот долг на велешанката Пале Илоска, објавија на Фејсбук од Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство. Тие изразија благодарност до сите кои придонесоа и овозможија велешанката повторно да има струја во својот дом. Пале Илоска остана во...

Компанија од Украина ќе ја чисти згурата од Топилницата во Велес

Компанија од Украина ќе ја купи целата згура од велешката Топилница. Новиот купувач и концесионерот „Кепс монт груп“ веќе потпишале договор, а во моментот се средува дополнителната документација. Работите на терен се очекува да започнат за два месеци, кога ќе треба да се монтира нова поголема сепарација. Извозот на суровините, кои можат да се извлечат од некогашната депонија на...

Семејно насилство: Со два ножа се заканувал дека ќе ја убие 15 години помладата сопруга

Велешанец на возраст од 73 години во саботата вечерта со два ножа се заканил дека ќе ја убие неговата 15-години помлада сопруга оти отишла да го види болното внуче од син. Семејството на синот живеело еден кат над нив, односно на вториот кат од семејната куќа. Основното јавно обвинителство Велес почна истрага против осомничениот велешанец и побарало 30-дневен притвор за...

Железото од велешка Топилница нема опасни материи, може да се сече и продава на отпад

Компанијата „Метрудхем“, која е сопственик на велешката Топилница, ќе може да продолжи да сече отпадни метални делови од некогашниот индустриски капацитет и да ги продава како старо железо. Во Елаборатот за заштита на животната средина, што компанијата во септември го доставила до Министерството за животна средина и просторно планирање, е констатирано дека, врз основа на анализата на хемиските катактеристики...

Обвинителство постапува по случајот со убиството на 40-годишниот полицаец во Велес

СВР Велес денеска информираше дека ја уапсиле 23-годишната П.И. под сомнение дека го убила својот невенчан партнер А.Р.(40), кој како што објавуваат медиумите бил полициски службеник. „Денеска (29.09.2021) во 05.00 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес ја лишиле од слобода П.И.(23) од Велес поради сомнение дека околу 02.20 часот во семејната куќа на ул.„Максим Горки“ со остар предмет...

Во Велес се одржа 18. Меѓународен стрип салон

Во Велес изминатиов викенд се одржа 18. Меѓународен стрип салон во организација на Стрип центарот на Македонија. На овој меѓународен настан беа свечено прогласени наградените од меѓународниот стрип конкурс: 1 место „ЗЛАТЕН СТРИП“ • Сабахудин Мурановиќ Муран (БиХ) за стрипот „УБАВЕЦОТ ДРАГЧЕ“ 2 место • Стрип „ИМИГРАНТИ“ Дамир Чиврак (сценарио), Жељко Иванчиќ(цртеж), Ненад Бариниќ (колор) • Стрип „БАЛАДА ЗА МОЈОТ НЕПРИЈАТЕЛ“ Дарко Богданов и Александар...

ДИЖС: 3.000 евра казна за запалена депонија во Велес

На 29 јули, државен инспектор за животна средина изврши надзор на запалена депонија во Велес, од која беше загаден и воздухот во градот, информираат од Државен инспекторат за животна средина. „По надзорот, изречена е казна од 3.000 евра во денарска противвредност и издадена е наредба за примена на законски пропишани технички услови (дневно прекривање со земја и 24-часовен надзор), согласно...

Уапсени три лица од струшко осомничени за полови дејства со деца

Струшката полиција уапси еден малолетник и две возрасни лица од струшките села Враништа, Драслајца и Мороишта поради основано сомнение за полови дејства со деца помлади од 15 години. Од Основното...