fbpx
Таг: Попова Шапка

таг: Попова Шапка

Проблемите со кои се соочува ски-центарот Попова Шапка, тема на „Шорткат“ неделава

Проблемите со кои се соочуваат посетителите на зимскиот туристички центар Попова Шапка се главната тема во најновата епизода на емисијата „Шорткат“. Покрај репортажата од Попова Шапка, носиме информации за прогласувањето на Е-спортот за официјален спорт во Македонија, но и потсетуваме повторно на проблемот со загадувањето со арсен во селата Лојане и Табановце. https://youtu.be/5VpxK-mS4lM Во новата епизода на „Шорткат“ информираме за тоа...

Порталб.мк: На дебатата за Попова Шапка, не присуствуваа двајца клучни министри

Граѓани, активисти и љубители на Попова Шапка вчера се собраа и разговараа за проблемите на центарот, на јавната расправа организирана од Општина Тетово. Но, на дебатата не се појавија двајцата министри чии улоги се многу важни за враќањето на сјајот на туристичката атракција „Попова Шапка“, пишува Порталб.мк. Работа, а не зборови, урбанистички план, долгорочен план, паркинзи, ефикасно управување со отпад,...

Порталб: Попова Шапка, туристичка атракција која не е доволно промовирана

„Попова Шапка“ продолжува да биде туристичкиот центар околу кој во јавноста се дебатира за големиот потенцијалот што го поседува, а од друга страна и за незалагањето на властите да инвестираат во него. Од агенцијата која е одговорна за промоција на туристичките капацитети на земјава, велат дека ја промовирале Попова Шапка, но ако ја прелистаме нивната веб-страница или фејсбук профил,...

Порталб: Метеж на Попова Шапка, дали жичарницата од Тетово е решение за проблемот?

Бројни автомобили и граѓани од земјава и регионот изминатиот викенд го блокираа патот Тетово - Попова Шапка. Се створи колона возила од околу седум километри, од селото Лисец до туристичката атракција, која за жал е запоставена и од централните и од локалните власти. Решението за сообраќајниот хаос граѓаните го гледаат во враќање на жичарницата Тетово-Попова Шапка, која работеше од...

Порталб: Министерството за економија не го открива потенцијалниот инвеститор во Попова Шапка

Од Министерството за економија велат дека процедурите за постигнување конечен правен договор за Попова Шапка во износ од 50 плус 50 милиони евра се во завршна фаза, но не соопштуваат детали за инвеститорот, бидејќи според нив ова е стратешка инвестиција и тоа е во интерес на постапката. Очекуваат со вакви инвестиции да се зголеми туристичката понуда во земјава и...

Порталб: Попова Шапка оставена на милост и немилост, Владата молчи за инвестициите

Сè уште не се знае што се случи со инвестициите во Попова Шапка, и кој ќе биде инвеститорот, како и кому ќе биде даден под концесија овој ски центар во наредните 99 години. Владата молчи и покрај тоа што премиерот во заминување Зоран Заев пред околу пет месеци изјави дека инвеститорот работи на подготовка на проект, без да го...

Порталб.мк: Ски центарот „Попова Шапка“ чека нов инвеститор чие име не се открива

Останува нејасно кој ќе биде инвеститорот кој, според најавите на премиерот Зоран Заев од пред два месецa, ќе ја добие концесијата за следните 99 години за ски-центарот „Попова Шапка“. Инвеститорот е засега непознат и не се знае ниту дали има потпишано договор со застапник од Северна Македонија. Од извршната власт велат дека тој работи на подготовка на проектот, но...

Попова Шапка доби информативно-едукативен центар и две соларни еко-зони за одмор во две бачила

Во близина на манастирскиот комплекс на Попова Шапка викендов се отвори информативно-едукативниот центар, прв од ваков вид во регионот кој е лоциран во ски-центарот Попова Шапка. Целта на едукативното катче е да обезбеди информации за сите посетители за историјата, флората и дивиот свет на Шар Планина, информации и едукација за различни активности и можности за спорт на планина, вклучувајќи патеки...

На Попова Шапка ќе се отвори Информативно-едукативен центар

Во сабота 12 јуни, во 13 часот во манастирскиот комплекс на Попова Шапка ќе се отвори Информативно-едукативен центар, прв од ваков вид во регионот. Информативно - едукативниот центар е лоциран во срцето на ски-центарот, во близина на манастирскиот комплекс. „Целта на едукативното катче е да обезбеди информации за сите посетители за историјата, флората и дивиот свет на Шар Планина, информации...

„Елем Турс“ сè уште не е одвоена од ЕСМ, се одолговлекува и приватизацијата на „Попова Шапка“

Иако поминаа два месеца откако Владата на РСМ донесе одлука за одвојување на Елем Турс од акционерското друштво „Електрани на РСМ“ (ЕСМ), тоа не е сторено, а заостанува и постапката за делумна приватизација на „Попова Шапка“. Од Владата за Порталб.мк истакнале дека се во контакт со сите надлежни институции за приватизација на Попова Шапка, пишува Порталб.мк. Чекорот за одвојување на...

Порталб: Зимскиот центар „Попова Шапка“ ќе биде делумно приватизиран преку јавно-приватно партнерство

На својата 51-та седница, Владата на Северна Македонија вчера одлучи компанијата што управува со зимскиот центар „Попова Шапка“ „ЕЛЕМ Турс“, која во моментов функционира во склоп на „АД ЕСМ“, да биде поделена и да функционира како независна компанија. Исто така, беше решено за „Попова Шапка“ да се спроведе моделот за јавно–приватно партнерство и да се објави оглас за заинтересираните...

Новиот директор на „ЕЛЕМ Турс“ во интервју за Порталб.мк се жали дека претпријатието е во долгови

Директорот на „ЕЛЕМ Турс“, Адем Авзиу, којшто управува со туристичкиот центар „Попова Шапка“ во интервју за Порталб.мк говори за неговата визија како нов раководител со овој туристички центар. Меѓу другото, разговаравме за жичарата Тетово-Попова Шапка, вештачкиот снег, недостигот од паркинзи, отпадоците, (не)функционирањето на ски-лифтовите и сè друго во врска со Попова Шапка, пишува Порталб.мк. Како нов директор, Адем Авзиу истакна...

Бектеши не го исполни ветувањето за формирање Комисија за Попова Шапка, даде рок уште еден месец

Во декември лани, министерот за економија Крешник Бектеши вети дека до 20 јануари, ќе почне да функционира Комисијата што ќе одлучува за судбината на Попова Шапка. Денеска од Министерството за економија го одложија ветувањето за еден месец, односно за „Порталб.мк“ оттаму посочија дека Комисијата ќе почне да функционира пред 20 февруари. Од иницијативата „Да ја ​​спасиме Попова Шапка“ уште...

На Попова Шапка конечно е пуштена во употреба новата шестосед жичница „Лајтнер“

Денеска на Попова Шапка се стави во функција жичницата со шест седишта, „Лајтнер“, која беше завршена минатата година, после седум години градење. Станува збор за супермодерна жичница, единствена од ваков вид во земјава. Должината на трасата е 1.510 метри, со максимален капацитет за транспорт од 2.400 скијачи на час. Новата жичница се очекува да овозможи подобар и побрз проток...

Порталб: Бектеши иако вети, не побара одговорност за неработењето на жичарницата шестосед на Попова Шапка

Иако министерот за економија Крешник Бектеши вети дека ќе бара отчет од „Елем Турс“ за ставање во функција на жичарницата на Попова Шапка со шест седишта, тој за Порталб.мк изјави дека за да го стори тоа, очекува најпрво да биде поставен нов директор. Еден месец откако е започна туристичката сезона на Попова Шапка, сепак, жичарницата со шест седишта и понатаму...

Порталб.мк: Жичарницата со шест седишта на Попова Шапка нема да проработи до крајот на месецов

Во декември вети дека ќе биде пуштена во употреба во јануари, а сега, кога јануари привршува, директорот на зимскиот центар „Попова Шапка“, Живко Алексовски за Порталб.мк вели дека жичарницата со шест седишта во Попова Шапка ќе биде пуштена во употреба на почетокот на следниот месец. Според директорот, тие во моментов чекаат вработените од компанијата „Леитнер“ Италија, да дојдат и...

Порталб: Нема волја за ставање во функција на жичарата „Тетово – Попова Шапка“, властите ја обвинуваат пандемијата

Сите партии досега во нивните предизборни програми ветиле пуштање во функција на жичарата Тетово - Попова Шапка, но до денес не е преземен ниту еден чекор во овој правец. Од иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ велат дека ова требаше да се заврши со буџет од 20 милиони евра, но нема волја. Од друга страна, Владата на РСМ, за...

Порталб: Попова Шапка со урбанистички план од 1980 година, активистите бараат општината да се ангажира

Туристичкиот центар „Попова Шапка“ сè уште нема детален урбанистички план, иако тоа според Хамди Сулемани од иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ е клучно за овој туристички центар. Во интервју за Порталб.мк, претседателот на Советот на општина Тетово, Беким Мемети, вели оти е оптимист дека оваа работа ќе биде завршена во текот на годинава. Од Министерството за транспорт и...

Заев: Инвеститори од Катар се интересираат за Попова Шапка, не сакаме да се откажеме од овој туристички центар

Одговарајќи на прашање на „Порталб.мк“, премиерот Зоран Заев ги откри дел од државите што моментално се интересираат за целосно или делумно купување на Попова Шапка. „Се работи за сериозни инвеститори од Катар, Австрија, Италија и Швајцарија“, вели тој. Според него, најдобро ќе беше државата да не се откаже целосно од овој туристички центар. Цивилното општество апелира идниот инвеститор да биде...

Порталб.мк: Жичарата на Попова Шапка ќе се пушти во употреба в година, во текот на јануари

Првично директорот на Попова Шапка Живко Алексовски најави дека е 99 отсто сигурен дека жичарата ќе биде пуштена во функција, потоа дека ќе биде проблематично нејзиното функционирање поради мерките против ковид-19, а денес тој вети дека оваа жичара ќе се пушти во функција во текот на јануари, пишува Порталб.мк. Поминаа речиси две недели од почетокот на сезоната во Попова Шапка,...

Претседателот Пендаровски со апел да се протестира достоинствено и без насилство

Претседателот Стево Пендаровски по синоќешниот инцидент кај плоштадот „Скендербег“ утрово испрати соопштение во кое наведува дека е неприфатливо користење на насилство и поттикнување насилство во политички цели. „Настанот кој се...