!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Попоски утре на манифестацијата „Македонија за св.Кирил“


Рим, 23 мај, 2017 - 13:47 (META) 

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски утре ќе ја предводи државно црковната делегација на гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“ во Рим со кој ќе чиноначалствуваат митрополитот дебарско – кичевски Тимотеј и митрополитот европски Пимен, при што ќе положи цвеќе на гробот на светителот.

Попоски заедно со претседателот Ѓорге Иванов на 26 мај, како дел од државно – црковната делегација, ќе присуствуваат на аудиенцијата кај Папата Франциск, а веднаш потоа ќе имаат средба со Државниот секретар на Светата Столица, кардиналот Пиетро Паролин, во Апостолската Палата.

Традиционалната манифестација „Македонија во чест на Св. Кирил“ на 25 мај годинава ќе биде збогатена со настап на музичката група „Баклава“, која во Рим ќе ја претстави македонската изворна музичка традиција.

Попоски утре ќе присуствува и на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи од земјите од Западен Балкан на покана од италијанскиот министер за надворешни работи, Анџелино Алфано.


Иванов утре во работна посета на Јордан


Скопје, 19 мај, 2017 - 13:03 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, утре ќе престојува во работна посета на Хашемитското Кралство Јордан, по повод учеството на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и за Северна Африка, што се одржува во Аман.

Претседателот Иванов ќе учествува на пленарната сесија на свеченото отворање на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и за Северна Африка и на сесијата на тема „Заштита на бегалци: наша морална одговорност“.

Во рамки на работната посета, претседателот Иванов ќе оствари билатерална средба со кралот на Јордан, Абдула Втори.

„На Светскиот економски форум за Блискиот Исток и за Северна Африка е најавено учество на повеќе од 1.000 политички лидери, претставници од бизнис-секторот и од цивилното општество, од повеќе од педесетина држави. Темите на дискусија на форумот се однесуваат на улогата на Кралството Јордан во регионот, економските перспективи на земјите од овој регион, промените во геополитиката и на хуманитарните предизвици во однос на состојбите во Сирија, Ирак и во Либија, како и на актуелната мигрантската криза“, соопштуваат од кабинетот на претседателот.


Меркел го дочека Макрон со срдечно ракување


Берлин, 15 мај, 2017 - 20:07 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин го дочека новоизбраниот француски претседател, Емануел Макрон, со најголеми почести.

Тие, по срдечното поздравување, ги почнаа разговорите, само еден ден откако Макрон беше инаугуриран за претседател.

Голема група граѓани ја следеше церемонијата за дочекот на шефот на француската држава.
Макрон последен пат со германската канцеларка се сретна кога беше претседателски кандидат во март во Берлин.

Францускиот претседател со посетата на Берлин како прва дестинација на новата функција, ја продолжи традиција на француските претседатели, па стана четвртиот претседател на земјата кого Меркел го дочекува како канцеларка во изминатите 12 години.


Меркел најави преместување на војниците од Инџирлик доколку Турција не соработува


Берлин, 15 мај, 2017 - 18:39 (META) 

Берлин може да ги премести своите војници од Турција во друга земја, изјави канцеларката на Германија, Ангела Меркел.

Како што наведе, тоа ќе се случи доколку Анкара не издаде дозвола на членовите од одбранбениот комитет на германскиот парламент да ги посетат вработените кои моментално се на НАТО-мисијата во турската воздухопловна база Инџирлик.

Говорејќи денеска на конференција за новинари, Меркел рече дека е неопходно делегацијата да ги посети повеќе од 250 војници што се наоѓаат во воздухопловната база Инџирлик во Турција како дел од НАТО-мисијата против Исламска држава.

– Ќе ги продолжиме разговорите со Турција, но паралелно мораме да истражуваме други опции. Тоа значи и да бараме алтернатива за Инџирлилк, а една од тие се наоѓа во Јордан – рече Меркел.

Турција претходно повторно го одби барањето на пратениците на Бундестагот да ги посетат германските војници во базата Инџирлик.


Гневни демонстранти му го загорчија доаѓањето на Трамп во родниот Њујорк


Њујорк, 5 мај, 2017 - 11:56 (META) 

Со свирежи, гневни скандирања „Не е мој претседател“ и со транспаренти „Исфрлете го Трамп“ (Dump Trump) и „Америка повторно да се замисли“, стотици демонстранти во Њујорк вчера се собраа на Вест Сајд во Менхетен, протестирајќи против претседателот на САД, Доналд Трамп. Тој дојде на неговата прва посета на неговиот роден град откако го почна мандатот.

Се слушаа многу свирежи, се удираше во дајриња и во тапани и се протестираше против речиси сите политики на Белата куќа, од имиграцијата до здравствената заштита. Демонстрантите сакаа да му упатат порака дека и покрај тоа што пораснал во Њујорк и неговото име го има на неколку згради, Доналд Трамп не е добредојден. Многумина го нарекуваа „нелегитимен претседател“.

– Како њујорчанка што цел живот живее тука, сметам дека е особено одвратно тоа што Трамп доаѓа од оваа средина и сепак во ништо не ги претставува њујорчаните. Њујорк е имигрантски град. Њујорк е голема печка за претопување, а политиките што тој ги застапува не ги претставуваат њујорчаните. Мислам оти треба да знае дека не го сакаме и повеќе не е добредојден тука – вели Лорин Ротман, 31-годишна гастрономска критичарка од Бруклин.

Стотици демонстранти се наредија долж булеварот Вест Сајд да ја исвиркаат поворката на претседателот. Конвојот возила помина бргу покрај демонстрантите околу 19 часот и се упати кон реката Хадсон, односно бродот „УСС Интрепид“, носач на авиони кој сега е музеј, каде Трамп требаше да одржи говор. Подоцна таму се сретна и со австралискиот премиер Малколм Турнбул.

Потоа демонстрантите собрани во неколку групи демонстрираа во близина на „Интрепид“, а некои од автомобилите што поминуваа трубеа во знак на поддршка. Една голем група протестираше кај „Трамп тауер“, зградата на Трамп во која е неговиот дом и центарот на неговата бизнис-империја.

Се разбира, имаше и контрадемонстранти. Мала група поддржувачи на Трамп беа собрани на булеварот Вест Сајд држејќи транспаренти „Фала му на Бога за Трамп“ и „Депортирање на илегалните имигранти“.


Заев го посети Села во тетовската болница


Тетово, 4 мај, 2017 - 16:09 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево го посети лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, кој по повредите што му беа нанесени во Собранието, сè уште закрепнува во Ургентниот центар при Клиничката болница во Тетово. По посетата, Заев изјави дека на Села му се подобрува состојбата и дека со него разговарал за идните чекори околу придвижувањето на политичките процеси во Македонија.

Заев изјави дека тој лично очекува претседателот Иванов да му го додели мандатот за составување нова влада во рок од десет дена.

– Писмото за доделување на мандатот до претседателот Иванов веќе е стигнато. Најверојатно наредната седмица, заедно со лидерите на политичките партии кои се дел од новото парламентарно мнозинство, ќе одиме кај Иванов и очекувам дека тој ќе го додели мандатот, а за возврат, како што бараше тој, ќе му ја гарантираме уставноста, правната држава, унитарноста. Тоа се работите што го загрижуваа Иванов, а беа поврзани со платформата на Албанците, иако за мене оваа загриженост беше неразумна – рече Заев.

Лидерот на СДСМ не прецизираше кога Собранието ќе продолжи да заседава и рече дека новиот спикер, Талат Џафери, најпрвин треба да увиди дали највисокиот законодавен дом ги исполнува условите за одржување седници.

– Собранието ќе почне да заседава откако новиот спикер, Талат Џафери, ќе изврши скенирање на функционалноста на Собранието, кое мора што поскоро да почне со работа, каде ќе се избира новата влада и каде ќе треба да се одложат и да се закажат локалните избори – изјави Заев.

На медиумите не им беше дозволено да присуствуваат на средбата во тетовската болница.


Талат Џафери денеска во официјална посета на Брисел


Брисел, 4 мај, 2017 - 11:01 (META) 

На покана на високите претставници на Европската Унија и на Европскиот парламент, претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска е во прва официјална посета на Европската Унија, информираат од кабинетот на Џафери.

Според агендата, Џафери ќе се сретне со комесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, со високата претставничка за надворешни работи и за безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, со претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, како и со европратениците Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн.

„На средбите претседателот Џафери уште еднаш ќе ја реафирмира нашата определеност за полноправно членство во Европската Унија, како и улогата на Собранието во тие процеси. Исто така претседателот Џафери ќе ги запознае своите соговорници со состојбите кај нас, со посебен акцент на продолжување на процесот на формирањето на новата влада, како израз на парламентарното мнозинство, кое произлегува од волјата на граѓаните на Република Македонија изразена на парламентарните избори во декември минатата година“, се вели во соопштението.


Хојт Ји, сепак, од утре на средби со Иванов, но и со Џафери и со лидерите на партиите


Скопје, 29 април, 2017 - 13:59 (META) 

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји утре ќе пристигне во Скопје во дводневна посета при што ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, лидерите на политичките партии, и како што велат од амбасадата „претседателот на Собранието Талат Џафери“.

„Хојт Брајан Ји, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија, ќе ја посети Република Македонија на 30 април и 1 мај 2017. Ји ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието Талат Џафери, лидерите на политички партии Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети, Билал Касами, Весел Мемеди, и Мендух Тачи, како и со претставници на граѓанското општество и дипломатската заедница. На состаноците ќе се разговара за статусот на формирање на влада, билатералните односи, и реформите потребни за евро-атлантска интеграција“, се вели во соопштението на американската амбасада.

Дел од политичарите со кои треба да се сретне Хојт Ји се повредени при насилните инциденти во Собранието пред два дена, кога група граѓани присутни на протестот на „За заедничка Македонија“ упаднаа во законодавниот дом при што повредени беа пратеници, новинари, полицајци и граѓани.

На агендата на Хојт Ји не се наоѓа најтешко повредениот пратник, лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села кој со потешки повреди се наоѓа хоспитализиран на КАРИЛ. Наместо со него, Ји ќе се сретне со другиот пратеник од АА Весел Мемеди.

Американскиот државен фукнционер сепак ќе се сретне со претседател на државата Ѓорге Иванов иако претходно беше соопштено дека таква средба нема да има. Од Кабинетот на Иванов пред три дена соопштија дека претседателот поради претходно утврдени обврски е презафатен да се сретне со Хојт Ји, но по насилството во Собранието, од кабинетот на Иванов соопштија дека претходно планираните обврски од агендата на претседателот се откажани, за да може да се одржи евентуална лидерска средба која што тој ја побара ноќта за време на инцидентот во законодавниот дом.

Стејт департментот силно го осуди нападот во Собранието и ги повика македонските власти да ја гарантираат безбедноста на сите членови на Собранието, да го испитаат темелно нападот и да ги повикаат на одговорност тие што извршиле акти на насилство.


Јункер и Меј следната недела во Лондон ќе разговараат за подготовките за Брексит


Брисел, 20 април, 2017 - 20:37 (META) 

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер, в среда ќе отпатува за Лондон, на разговори со премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, околу подготовките за преговорите за излегувањето на земјата од Европската Унија (Брексит).

Портпаролката на ЕК, Мина Андреева, денеска соопштила дека заедно со Јункер во Лондон ќе отпатува и главниот преговарач на ЕУ за Брексит, Мишел Барние. Таа додала дека станува збор за посета на покана на британската премиерка.

Јункер вчера изјави дека преговорите за излегување на Британија од ЕУ ќе почнат по предвремените парламентарни избори во Велика Британија, закажани за 8 јуни.

Прашана за коментар на пишувањата во медиумите дека Меј ќе ја укине слободата на движење на граѓаните на ЕУ во Велика Британија пред изборите, Андреева го повторила ставот на Брисел дека човековите права мора да се почитуваат и дека никој не треба да ги користи како адут во преговорите.

„Сакаме повторно да ги увериме граѓаните на ЕУ што живеат во Велика Британија, како и британските државјани во ЕУ, дека нивните права и понатаму ќе се почитуваат без дискриминација, како и тоа дека ова ќе биде многу важно прашање во преговорите, кога тие ќе почнат“, истакнала портпаролката на ЕК, пренесуваат агенциите.


Карл Билт денеска е во Скопје


Скопје, 17 април, 2017 - 12:58 (META) 

Поранешниот шеф на шведската дипломатија, Карл Билт, преку својот твитер-профил најави дека денеска ќе дојде во Скопје. Иако нема објавено детали за посетата, тој на својот твитер-профил исто така напиша: „Нема изгледи за крај на уставната криза во Скопје. Разликите во ставовите помеѓу политичките партии се се подлабоки. Ситуацијата е мошне сериозна.“

Неофицијално, Билт ќе се сретне со лидерите на политичките партии за да даде свои препораки за излез од политичката криза.

Билт пред повеќе од еден месец, исто така преку својот твитер-профил, праша дали Европската народна партија (ЕПП) ќе реагира на политичката криза во Македонија, споделувајќи анализа за политичката ситуација во државата.

„Македонската владејачка партија си игра со оган во регион со сè поголема нестабилност. Дали ЕПП ќе реагира?“, праша Билт.