fbpx
Таг: посета

таг: посета

Лорд Стјуарт Пич пристигна во тридневна посета на земјава

Специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, лорд Стјуарт Пич денеска ја започна тридневната посета на нашата земја. Тој се сретна со претседателот Стево Пендаровски, а на средбата, како што известија од претседателскиот кабинет, се размениле мислења и информации за актуелните прашања поврзани со интеграцијата на нашата земја во Европската Унија, за соработката и делувањето на двете држави во...

Претседателот на САД, Џо Бајден во ненајавена посета на Украина

Американскиот претседател Џо Бајден денеска дојде во ненајавена посета на Кијив во знак на поддршка за годишнината од руската инвазија, ветувајќи му на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека Вашингтон ќе ја поддржува Украина сè додека тоа е потребно, пренесе Ројтерс. Сирените за воздушен напад се слушаа низ главниот град на Украина додека Бајден го посети Кијив, иако нема извештаи за...

Ковачевски во телефонски разговор со Зеленски: Земјава ќе продолжи да ја поддржува Украина

Владата соопшти дека премиерот Димитар Ковачевски денеска имал телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во кој ја пренел поддршката на Северна Македонија за украинскиот народ во бруталната неоправдана и непредизвикана воена агресија која Русија ја врши врз Украина. Притоа, Ковачевски ветил дека како премиер на земјата-претседавач со ОБСЕ, ќе ја посети Украина. „Војната која Русија ја започна пред речиси...

Зачестените пријавувања на булинг во училиштата – мотив за државата да почне да го менува системот

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска беше во посета на Центарот за справување со булинг „Лука Риз“ во Загреб. Центарот е отворен од 2017 година и обезбедува на сеопфатна и систематска грижа за децата и младите во ризик. Во нивната работа се вклучени сите кои се дел од воспитно образовниот систем или се дел од секојдневието на...

Штајнмајер и Пендаровски ќе положат цвеќе на гробот на Гоце Делчев 

Претседателот Стево Пендаровски, денеска и утре е домаќин на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, кој ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Северна Македонија. Тој на официјална церемонија ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести, по што ќе следува тет-а-тет средба меѓу двајцата претседатели и пленарен состанок на делегациите на двете држави. Во црквата „Св....

Амбасадорот Талески во делегацијата на НАТО амбасадори во посета на Украина

Амбасадорот на Северна Македонија во НАТО, Дане Талески, заедно со амбасадори на уште девет земји членки на НАТО остварија работна посета на Украина. Како што информираат од Владата, целта на посетата е да се демонстрира силна поддршка на Украина во справувањето со предизвиците од руската воена агресија. Во рамките на посетата, шефовите на делегациите на земјите членки на НАТО остварија...

Уставниот комитет на Сирија беше во посета на Уставниот суд

Претставници на Уставниот комитет на Сирија го посетија Уставниот суд на Република Северна Македонија со цел да дознаат и да научат повеќе од македонскиот Устав, со посебен интерес за децентрализацијата, заштитата и условите на немнозинските заедници во општествениот живот. Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска ги објасни улогата и надлежностите на Судот, амандманите со кои се направени крупни промени во...

Ердоган ja започна во посета на Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска ја започna тридневната балканска турнеја за зајакнување на регионалните врски во рамките на која ќе ги посети Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска, јави турската агенција Анадолу. Во првиот дел од посетата, Ердоган беше официјално пречекан во Сараево. Тој ќе оствари директни и меѓуделегации состаноци со тричлениот Претседателски совет на Босна и Херцеговина. Меѓу...

Ланските победници на NASA Space Apps Challenge од земјава беа во посета на НАСА

Минатогодишните победници на NASA Space Apps Challenge од Македонија се во посета на Вселенскиот центар „Кенеди“ на НАСА (NASA Kennedy Space Center) во САД. Дипломците по мехатроника на Машинскиот факултет во Скопје,- Тијана Костовска и Климент Младеноски од Охрид, го предводеа минатогодишниот победнички тим од Македонија TeamySeed и веќе една седмица се во центарот на вселенските мисии во Флорида Тијана...

Ненси Пелоси во посета на Тајван, Кина започна воени вежби во близина на островот

Ненси Пелоси, претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот во САД, вчера пристигна во Тајван, при што светските медиуми пишуваат дека посетата може да ја заостри тензијата меѓу Пекинг и Вашингтон. Кина започна воени вежби во близина на островот, а посетата на Пелоси на Тајван, официјален Пекинг ја оцени како „екстремно опасна“. Пелоси и останатите членови од американската делегација се симнаа...

Захарова за забраната за летање на Лавров: Вие сте себични!

Откако земјите околу Србија не дозволија прелети на авионот со кој рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров требаше да долета во Белград, тој најверојатно ќе ја откаже посетата. На забраната веднаш реагираше портпаролката на Министерството, Марија Захаровa, нагласувајќи дека Москва не е таа што ја прави новата „железна завеса“, туку дека Европа е таа што ја „оградува“ Русија...

Косовски новинари одржаа состанок со претставници на ЗНМ, беа и во посета на Фондацијата Метаморфозис

Претставници на Здружението на новинари на Косово (АГК) и новинари од неколку косовски медиуми во петокот (27 мај) одржаа состанок со Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и остварија посета на Фондацијата Метаморфозис. Како што информираат од ЗНМ, на работниот состанок се разговарало за состојбата на новинарите и медиумите во двете земји. Драган Секуловски, извршниот директор на ЗНМ пред дваесетина колешки...

Нова криза – ветви пораки за Западниот Балкан

Во последната турнеја на Западниот Балкан, потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна и безбедносна политика на Унијата Жозеф Борел избра да ги посети Албанија, Македонија и Босна и Херцеговина. Изборот му паднал на во моментов најпослушните и на во моментов најризичниот. Се чини дека Србија и Косово ќе беа преголем залак за оваа посета, а Црна...

Габриел Ескобар, специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, се сретна со Пендаровски, на ред се Заев и Османи

Претседателот Стево Пендаровски денес го прими американскиот заменик помошник државен секретар и специјален пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар. Тие на средбата разменија мислења за севкупните билатерални односи помеѓу Република Северна Македонија и САД, како и за состојбите во регионот. Претседателот Пендаровски оцени дека посета на Ескобар во Скопје е потврда на одличните билатерални односи и важна за...

Пендаровски: Полска ја разбира позицијата во која се наоѓаме и прави напори да помогне

„Полска покажува големо разбирање за позицијата во која се наоѓаме и прави напори да помогне во надминување на препреките со кои се соочуваме и тоа не само билатерално, туку и преку Вишеградската група како и преку другите регионални форуми во кои членува“, рече претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција во Вилата Водно, со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда. Анджеј Дуда,...

Венди Мортон, министерка за Европа и Америка на Обединетото Кралство во дводневна посета на државата

Mинистерката за Европа и Америка на Обединетото Кралство, Венди Мортон денеска ќе пристигне во дводневна посета на Република Северна Македонија, информираат од амбасадата на Велика Британија. Како дел од нејзината посета, таа ќе присуствува на првиот состанок на советот во рамките на Договорот за партнерство, трговија и соработка (ДПТС) во Министерството за надворешни работи, што ќе ги зајакне трговските врски...

Пендаровски во Шведска на Меѓународниот форум за сеќавање на Холокаустот и борба против антисемитизмот „REMEMBER – REACT”

Претседателот Стево Пендаровски, од денеска ќе престојува во работна посета на Кралството Шведска, по повод учеството на Меѓународниот форум за сеќавање на Холокаустот и борба против антисемитизмот „REMEMBER – REACT” (Запомни – Реагирај). Денеска, 13 октомври 2021 година, Пендаровски во Малме ќе се обрати на Меѓународниот форум за сеќавање на Холокаустот и борба против антисемитизмот “REMEMBER – REACT”, на сесијата...

Шекеринска и Брнз во посета на „Криволак“, се реконструира инфраструктурата пред вежбата „Одлучен удар 21“

фото: мин. за одбрана
Припадници на инженерискиот баталјон на Армијата на РСМ и 15. инженериски баталјон на вооружените сили на САД заеднички работат на изградба на повеќе нови содржини и развој на патната инфраструктура во полигонот „Криволак“, во пресрет на најголемата воена вежба во земјава, „Одлучен удар 21“, на 17 мај. Тие денеска беа посетени од министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и американската...

ДИЖС и амбасадата на САД го одбележаа Светскиот ден на планетата Земја со посета на жариштето ОХИС

фото : ДИЖС
Оваа година Светскиот ден на планетата Земја (22 април) се одбележува под мотото „Да ја обновиме Земјата”, а една од темите што глобално се обработуваат е „Чистење и многу повеќе”. По тој повод, директорката на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), Ана Петровска, заедно со претставници на амбасадата на САД, Ендру Мофат и Розита Мреноски, пред два дена го...

Заев во посета на Пустец: Владата ќе донира 30.000 евра за основното и средното училиште „Митре Колефски и Трајан Ѓоргијовски“

Премиерот Зоран Заев и министерката за образование и наука Мила Царовска, денеска ја посетија Општина Пустец, Мала Преспа во Албанија, заедно со Васил Стерјоски, пратеник во албанскиот Парламент од партијата Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) и градоначалникот на Општината, Пали Колефски. Во заедничкото, основно и средно училиште „Митре Колефски и Трајан Ѓоргијовски“, беше потврдена донацијата обезбедена преку македонски...

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...