fbpx

Габриел Ескобар, специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, се сретна со Пендаровски, на ред се Заев и Османи

-

Претседателот Стево Пендаровски денес го прими американскиот заменик помошник државен секретар и специјален пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар. Тие на средбата разменија мислења за севкупните билатерални односи помеѓу Република Северна Македонија и САД, како и за состојбите во регионот.

Претседателот Пендаровски оцени дека посета на Ескобар во Скопје е потврда на одличните билатерални односи и важна за регионот и ја важноста на силната и континуирана поддршка од САД во остварувањето на стратешките цели на нашата држава, од прогласувањето на независноста до денес.

„Ја цениме постојаната американска поддршка за нашата европска интеграција, стабилноста и развојот на регионот. Ќе продолжиме да работиме на значајното македонско-американско стратешко партнерство и во иднина“, соопшти претседателот Пендаровски по средбата.

Ескобар во Скопје ќе се сретне и со премиерот Зоран Заев и шефот на дипломатијата Бујар Османи.

Американскиот специјален пратеник за Западен Балкан, Ескобар неодамна во обраќањето пред Комитетот на Претставничкиот дом за надворешна политика на САД се заложи Северна Македонија и Албанија да ги започнат преговорите со ЕУ пред крајот на годинава.

Тогаш рече дека со тоа ќе се отфрли разочараноста на населението во регионот од европските политики и ќе се запре злонамерното влијание на Русија и Кина кои работат против проширувањето на ЕУ во Западен Балкан, додавајќи дека Скопје и Тирана ја завршиле тешката работа што од нив се барала и дека процесот треба да започне без одложување.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
udemy course download free
download karbonn firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy course