fbpx

Ескобар доаѓа во земјава на средби со Пендаровски, Ковачевски и Мицкоски

Се очекува, за време на посетата да се сретне и да разговара со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

-

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар, утре ќе ја посети С. Македонија. Се очекува, за време на посетата да се сретне и да разговара со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Посетата на Ескобар на земјава се поврзува со отпочнувањето на процедурата за измена на Уставот и одложувањето на собраниската седница за неодредено време.

Пленарната седница за Предлогот за пристапување кон измена на Уставот почна на 18 Август, а пратениците го усвоија дневниот ред со 70 гласови „за“. По исцрпувањето на дискусијата, претседателот на Собранието Талат Џафери го одложи гласањето до обезбедување двотретинско мнозинство. За усвојување на Предлогот за пристапување кон измена на Уставот неопходно да гласаат минимум 80 пратеници.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поради изборите, Владата ги прогласи 24 април и 8 мај за неработни денови за сите граѓани

Владата на денешната седница заклучи дека 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на Република Северна Македонија, заради...