fbpx
Таг: Габриел Ескобар

таг: Габриел Ескобар

Ескобар: Членството во ЕУ е уште популарно на Балканот, но не и бирократијата на процесот

Габриел Ескобар, заменик-помошник државен секретар на САД задолжен за Западен Балкан, на конференција во Вашингтон изјави дека смета оти идејата за Европа и членството во Европската Унија е уште жива и популарна на Западен Балкан, но дека она што има изгубено кредибилитет е бирократијата на ЕУ за проширување. „Ве молам, не дозволувајте кој било да ви каже дека Европската Унија...

Ковачевски – Ескобар: Нашиот европски пат е силно поддржан од САД

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работна посета на Њујорк, се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. На состанокот на премиерот Ковачевски со високиот претставник на САД, Ескобар, разговарале за актуелни прашања од значење за стратешкото партнерство...

Груби: Не се води дебата за содржината на уставните амандмани

Првиот вицепремиер Артан Груби, смета дека во јавноста никој не дебатира за содржината на уставните амандмани, туку дебати се водат околу тоа дали треба да има предвремени избори. „Два месеци по усвојувањето на техничките амандмани на Уставот во Владата и во Собранието, апсолутно нема никаква дебата во однос на содржината на тие амандмани во општеството, нити од академската заедница, ниту...

Ескобар: САД ги избираат за партнери оние што го приближуваат Балканот кон Европа

Габриел Ескобар вели оти не дошол во С. Македонија за да му кажува на лидерот на опозицијата што да прави или, пак, да му диктира услови, туку да стави јасно до знаење дека САД ги избираат за партнери на Балканот оние што го приближуваат регионот поблиску до Европа. Во интервјуто за „360 степени“, Ескобар, меѓу другото вели дека не можат...

Османи до Ескобар: Блокадата нѐ чини една милијарди евра годишно финансиска поддршка од ЕУ

Во рамките на дводневната посета на Северна Македонија, заменик помошникот и државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар оствари средба и со министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Тие, како што соопшти Министерството за надворешни работи (МНР) разменија мислења за актуелните политички случувања, со акцент на европското досие на Република...

Мицкоски на Ескобар му укажал дека единствено решение за излез од ситуацијата се предвремени парламентарни избори

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски денеска остварија средба со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар и Амбасадорот на САД, Ангела Агелер. На средбата, како што соопштија од партијата, бил потврден ставот на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во врска со уставните измени. https://meta.mk/teorijata-na-mickoski-za-zagovor-protiv-vmro-dpmne-od-igrachka-mozhe-da-bide-plachka/ Исто така, од двете страни била потенцирана...

Ковачевски-Ескобар: Македонија треба да стане членка, бидејќи ЕУ е наша единствена алтернатива

САД биле, се, и ќе бидат во текот на сите клучни процеси за демократски напредок на државата од независноста до денес и се поддржувачи на остварувањето на целите НАТО и ЕУ, истакна премиерот Димитар Ковачевски по денешната средба со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. Тој истакна дека не е точно дека „владата...

Ескобар очекува продуктивни дискусии во Скопје

Заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар се надева на продуктивни и заеднички дискусии со владините лидери за време на неговата посета на Северна Македонија, изјавија од прес-службата на Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски. Во рамките на дводневната посета, Ескобар денеска и утре ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и со лидерот на...

Ескобар доаѓа во земјава на средби со Пендаровски, Ковачевски и Мицкоски

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар, утре ќе ја посети С. Македонија. Се очекува, за време на посетата да се сретне и да разговара со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Посетата на Ескобар на земјава се поврзува со отпочнувањето на процедурата за измена на Уставот и одложувањето на собраниската седница за...

Ескобар: Курти ќе ја пропушти шансата ако не се координира со европските партнери

Заменикот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар, рече дека европскиот план за Косово е добар и дека „не одговара на ниту една страна“. Тој додал дека косовскиот премиер Албин Курти ќе ја „пропушти можноста“ доколку не се согласи да го спроведе планот и да се координира со...

Османи-Ескобар: Проширувањето на ЕУ е безбедносно прашање, процесот треба да се забрза

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, се сретна со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан. Во фокус на разговорите, како што соопштуваат од Министерството за надворешни работи, биле актуелните состојби во Западен Балкан, а Османи го брифирал високиот американски претставник за Планот од 9 точки за деескалација...

Курти денеска на средба со Лајчак и Ескобар, протестите во Северно Косово продолжуваат

Припадниците на српската заедница во северно Косово веќе десетти ден протестираат пред општинските згради. КФОР се наоѓа во непосредна близина, а српската заедница поддржана од официјален Белград бара новоизбраните градоначалници на општините од северно Косово да не влезат во административните згради, пренесува Радио-телевизија Србија. Косовскиот премиер Албин Курти вечерва ќе се сретне со специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот...

Ескобар: Тензиите на Косово се резултат на несоработката на Приштина со меѓународната заедница

Ескалацијата на северот на Косово делумно е резултат на неподготвеноста на официјална Приштина да ја слуша меѓународната заедница, изјави за Би-би-си американскиот пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. Тој додаде дека порастот на тензиите на север можеше да се избегне: „Оваа ескалација делумно е резултат на неподготвеноста на косовската страна да ја слуша меѓународната заедница. Таа предизвика тензии, непотребно, со инсистирање...

Ескобар: Бараме опозицијата да го поддржи евроатлантскиот пат на Северна Македонија

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар во интервју за Гласот на Америка рече дека од македонската опозиција очекува да слушне посветеност на патот на евроатлантските интеграции на земјава. Тој вели дека најголема грижа за САД е дека ќе се изгуби време, а оти договорот за уставни промени е разумен. „Нашата најголема грижа е дека ќе изгубиме време....

Пендаровски на средба со американскиот заменик помошник државен секретар, Габриел Ескобар

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Охрид оствари средба со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави. Соговорниците се согласија дека билатералните односи се одвиваат со одлична динамика како потврда за долготрајното македонско-американско партнерство и пријателство. Во однос на аспирациите за членство во Европската Унија, претседателот Пендаровски информираше за одвивањето на скрининг процесот и следните чекори кои треба...

Ескобар оптимист пред охридската средба, Вјоса Османи очекува резултати

Косовската претседателката Вјоса Османи вели дека претставниците од Косово одат во Охрид со надеж за позитивни резултати. На конференцијата за медиуми, по средбата со американскиот специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, таа изјави дека треба да се постигне фер и сеопфатен договор со Србија, каде двете држави ќе се третираат како рамноправни. Сепак, таа рече дека Србија не треба...

Лајчак вели дека Вучиќ и Курти ги очекува анекс на предложениот договор Белград-Приштина

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека српската и косовската делегација на состанокот во Охрид ќе ги очекува разговор за анексот на основниот француско-германски договор за Косово и за неговата имплементација, пренесува Б-92. Инаку, делот со формулацијата на Заедницата на српски општини треба да биде предмет на нов анекс. На состанокот на кој...

Грковска во посета на САД, се сретна со американскиот координатор за антикорупција

Глобалниот координатор за антикорупција на САД, Ричард Нефју, денеска на средба со заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, кажал дека е потребно промените да бидат видливи за граѓаните да го согледаат владеењето на правото и еднаквоста пред законот. Тој ги пофалил активностите и процесите кои кабинетот за политики за добро владеење ги...

Ескобар: Северна Македонија e пример во регионот, таа стори сè за пристапни преговори со ЕУ

Северна Македонија стори сѐ за да се отвори првата врата од пристапните преговори со Европската Унија, изјави Габриел Ескобар, заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан во интервју за Атлантскиот совет дадено на почетокот од месецот. Тој кажа дека верува оти оваа Влада има волја и дека луѓето во Македонија имаат капацитет да го сторат...

Самит на „Отворен Балкан“: Лидерите согласни за продолжување на соработката за силен регион подготвен за членство во ЕУ

Во рамки на Самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид, лидерите од регионот денеска изјавија дека се согласни за продолжување на соработката за создавање на силен регион - Западен Балкан кој ќе биде подготвен за членство во ЕУ. Премиерот Димитар Ковачевски како домаќин на самитот, неговиот албански колега Еди Рама и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, како и гостите, Дритан Абазовиќ,...

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...