fbpx

Османи од Узбекистан утре ја започнува посетата на Централна Азија

Османи посетата ќе ја започне од Ташкент, Узбекситан каде ќе оствари средба со државниот врв, како и со претставници на граѓанското општество

-

Претседавачот на ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи, од утре ја започнува својата посета на Централна Азија во рамки на Претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ. Дел од агендата е посета на Узбекистан и на Казахстан, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР).

Османи посетата ќе ја започне од Ташкент, Узбекистан каде ќе оствари средба со државниот врв, како и со претставници на граѓанското општество и на ОБСЕ Канцеларијата на проектниот координатор на Узбекистан.

Од оваа земја Османи ќе патува во Казахстан, каде исто така ќе има средби со официјалните државни лица.

Регионот на Централна Азија претставува еден од приоритетите во работата на ОБСЕ, кој се соочува со постојни предизвици, сега засилени и со влијанието од воената агресија на Руската Федерација против Украина, како и од состојбата во Авганистан, велат од МНР.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...