fbpx
Таг: министерство за надворешни работи

таг: министерство за надворешни работи

МНР: Ниту еден граѓанин не пријавил проблеми при патување со патни листови

Ниту еден наш државјанин не пријавил во Министерството, ниту во дипломатско-конзуларните претставништва проблеми при патување со патни листови, ниту со друг вид на документи со Република Северна Македонија, известува Министерството за надворешни работи, од каде тврдат дека во изминатиов период, целосно ја реорганизирале дипломатско-конзуларната мрежа во светот, со цел да им излезе во пресрет на државјаните кои се наоѓаат...

Бесплатен авионски превоз за евакуација на македонските државјани од Израел, на релација Тел Авив – Скопје

Oрганизиран е авионски превоз со чартер лет, на релација Тел Авив - Скопје, заради евакуација на сите државјани на Македонија кои сакаат да го напуштат Израел, и кои побарале да се вратат во земјава, соопшти Владата. Оттаму додаваат дека во услови на целосно откажани летови и блокиран авиотранспорт со Израел, предизвикот за организирање на овој чартер лет е надминат преку...

МНР: Безбедносната состојба во Израел сложена, 20 македонски граѓани ја напуштиле земјата

Преку различните транспортни канали, во текот на вчерашниот ден 20 наши државјани го напуштиле Израел, додека бројката на пријавени граѓани кои сакаат да заминат надминала 100, информираше денеска Министерството за надворешни работи (МНР) во својот најнов извештај за ситуацијата во Израел откако Хамас го изврши ненадејниот напад во саботата. „Неколку граѓани, во рамките на нашите контакт точки се пријавиле дека...

Ковачевски: Има педесетина македонски државјани во Израел, се прави сè за безбедно да се евакуираат

Македонските власти лоцирале и стапиле во контакт со педесетина наши државјани кои во моментов се наоѓаат во Израел, според денешната изјава на премиерот Димитар Ковачевски. Тој додаде дека се прави сè за безбедно да се евакуираат сите македонски граѓани кои се наоѓаат во оваа земја и се пријавиле во Амбасадата. Ковачевски додаде дека бројката веројатно е поголема, зашто има информации за...

МНР: Се зголемува бројот на македонски државјани затечени во загрозените подрачја во Израел и на Западниот брег

Постојано се зголемува бројот на македонски државјани кои се пријавуваат дека се затечени во и околу загрозените подрачја во Израел и на Западниот брег, соопштија денеска од Министерството за надворешни работи (МНР), повикувајќи се на информации од Амбасадата на Република Северна Македонија во Тел Авив, како и според јавувањата на СОС телефонот во МНР во Скопје. Од таму велат дека...

Османи од Узбекистан утре ја започнува посетата на Централна Азија

Претседавачот на ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи, од утре ја започнува својата посета на Централна Азија во рамки на Претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ. Дел од агендата е посета на Узбекистан и на Казахстан, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР). Османи посетата ќе ја започне од Ташкент, Узбекистан каде ќе оствари средба со државниот врв, како...

МНР: Македонските граѓани да ги напуштат загрозените подрачја во Словенија

Министерството за надворешни работи (МНР) апелира сите граѓани на Северна Македонија да ги напуштат загрозените подрачја во Словенија, особено подрачјата покрај реките. Апелот на МНР следува откако оваа држава ја зафати големо невреме, поради што се затворени голем број на патишта и автопатишта низ целата земја. Министерството ги повикува граѓаните кои планираат да патуваат во Словенија или транзитираат преку неа,...

Османи на средби со Гир, Коп и Мејер

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска оствари одвоени средби со амбасадорот на Европската Унија - Дејвид Гир, амбасадорот на Холандија – Дирк Јан Коп и со заменик – шефот на мисијата на Амбасадата на САД во Скопје, Ерик Мејер. Во фокусот на средбите биле политичките актуелности во земјава, со посебен акцент на околностите во кои се води јавната расправа...

МНР: Граѓаните да избегнуваат патување во Нигер, оние што се таму веднаш да ја напуштат земјата

Поради влошената безбедносна ситуација во Нигер и можноста од ескалација на истата, Министерството за надворешни работи (МНР) упати апел до македонските државјани да избегнуваат патување во оваа земја. До оние граѓани кои се наоѓаат на територијата на Нигер, МНР апелира веднаш да ја напуштат државата доколку имаат можност за тоа. МНР информираше и дека преку Амбасадата во Каиро работи на обезбедување...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...