fbpx
Таг: ОБСЕ

таг: ОБСЕ

Слободата на изразување во време на алгоритми и ВИ: потребен е сеопфатен пристап за новите предизвици

Доколку технологијата се користи на соодветен начин тогаш таа може да помогне многу во развојот на човековите права како и во зачувувањето и подобрувањето на слободата на изразување. Инаку, доколку се злоупотребат, алгоритмите на вештачката интелигенција (ВИ) можат да се злоубопотребат и да предизвикаат поголеми последици во едно општество, уништувајќи ја демократската структура на истото. Ова беше една од...

Конференција на ОБСЕ: Слободата на медиумите е клучен сегмент на демократијата

Кога новинарите се наоѓаат под притисок, порано или подоцна, демократијата исто така потпаѓа под притисок и обратно, порача Тереза Рибеиро, претставничка на ОБСЕ за слобода на медиумите на Конференцијата за медиуми во Југоисточна Европа, која  во организација на претставничката за слобода на медиуми на ОБСЕ, во соработка со Мисијата на Организацијата во Скопје се одржа денеска, а продолжува утре. Рибеиро...

МОН: Училиштата да ја искористат можноста за грантови за меѓуетничка интеграција

Министерството за образование и наука (МОН) потсетува дека на 30 април истекува рокот за аплицирање на повикот на МОН и ОБСЕ во Скопје за доделување на грантови со кои ќе се финансира спроведувањето на заеднички наставни и воннаставни активности на децата со различно етничко потекло и јазици на територијата на земјава. Право на учество на овој повик имаат сите училишта...

Шефот на мисијата на ОБСЕ: Земјава немала претседателка или премиерка, да го промениме ова

Во Собранието на Северна Македонија, има 51 пратеничка од вкупно 120, а во локалната власт вклученоста на жените е 36 отсто. Во Германија, имаме помало учество на жените во политиката. Ова се подобри бројки, поради родовата квота воведена во Изборниот законик. Сепак, тажната реалност е дека само неколку жени стигнуваат до врвот, бидејќи се обесхрабрени да ја продолжат својата...

Oсмани: И НАТО и ОБСЕ треба да ја одиграат својата улога кога станува збор за поддршката на Украина

Претседавачот со ОБСЕ Бујар Османи денеска пред Северноатлантскиот совет на НАТО ја претстави Програмата на Северна Македонија како Претседавач со ОБСЕ во 2023 година. Тој, во свое обраќање пред Советот со кој претседаваше заменик-генералниот секретар на НАТО Мирчеа Џоана, ја истакна важноста на улогата на НАТО и ОБСЕ во европската безбедносна архитектура и ја презентираше визијата на Северна Македонија како...

Фејсбук-страницата на ОБСЕ Македонија хакирана

Фејсбук страницата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје е хакирана , соопштија од оваа организација. Таа од вчера е преименувана и внесени се други содржини, односно реклами на виетнамски за хотлајн. „ОБСЕ потврдува дека фејсбук-страницата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје е хакирана. Ве молиме имајте предвид дека сите пораки кои доаѓаат од таа сметка до понатамошно известување не се...

Османи на средба и со претседателот на Врховната Рада на Украина, Зеленски го повика Западот да го забрза снабдувањето со оружје

Шефот на македонската дипломатијата Бујар Османи, во својство на претседавач со ОБСЕ во рамки на својата посета на Украина, освен со украинскиот претседател Володимир Зеленски и шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба се сретна и со претседателот на Врховната Рада на Украина, Руслан Стефанчук. Османи повтори дека Русија, со воената агресија врз Украина, ја крши Повелбата на ОН, основните принципи...

Османи во Украина: Русија да ја прекине оваа војна и да се врати на принципите и вредностите на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи, денеска за време на посетата на Украина оствари работни средби со украинскиот претседател Володимир Зеленски и со министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба. Османи ја осуди руската агресија врз Украина и потенцираше дека нападите врз цивилни цели немаат никакво оправдување. Османи го осуди последниот напад што се случи во Днипро,...

Османи во посета на Украина: Мора да запре агресијата врз украинскиот народ

Претседавачот со ОБСЕ, Бујар Османи, во рамки на денешната посета на Украина, го посети градот Бородјанка во Кијивската област, кој е силно погоден од воените дејствија. Османи на почетокот од посетата изрази жалење за сите невини жртви и илјадници Украинци кои мораа да ги напуштат своите домови за да ги избегнат разорувачките последици од руската воена агресија, информираат од...

Украина ќе биде приоритет за време на македонското претседавање со ОБСЕ

Агресијата мора да престане. Убивањата и опустошувањата на цивилното население се неприфатливи, оцени министерот за надворешни работи Бујар Османи на првата прес-конференција на македонското едногодишно претседавање со ОБСЕ, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Под слоганот „За луѓето се работи“, Македонија на 12 јануари 2023 година и официјално, на првата прес-конференција ги презентираше приоритетите за едногодишното претседавање со ОБСЕ....

Османи од Виена: Нашиот фокус ќе бидат луѓето, ОБСЕ мора да даде резултати во овие тешки времиња

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Виена пред Постојаниот совет на ОБСЕ ја презентираше програмата на претседавањето на Македонија со најголемата светска регионална безбедносна организација. Под слоганот „За луѓето се работи“ претседателството на Македонија со ОБСЕ во 2023 година ќе биде фокусирано на луѓето, „кои ќе бидат силата што ќе нè води во годината...

Пред Постојаниот совет на ОБСЕ, Османи ќе ја презентира програмата на претседавањето на Република Северна Македонија

Делегација на Република Северна Македонија, предводена од министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска ја започнува официјалната посета на Виена во својство на претседавач со ОБСЕ во 2023 година, соопшти Министерството за надворешни рабори. Според планираното, Османи ќе оствари средба со министерот за надворешни работи на земјата-домаќин на ОБСЕ, Александар Шаленберг, по што ќе одржи брифинг за претставниците на медиумите...

Ковачевски во телефонски разговор со Зеленски: Земјава ќе продолжи да ја поддржува Украина

Владата соопшти дека премиерот Димитар Ковачевски денеска имал телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во кој ја пренел поддршката на Северна Македонија за украинскиот народ во бруталната неоправдана и непредизвикана воена агресија која Русија ја врши врз Украина. Притоа, Ковачевски ветил дека како премиер на земјата-претседавач со ОБСЕ, ќе ја посети Украина. „Војната која Русија ја започна пред речиси...

Османи ги претстави приоритетите на Северна Македонија како земја-претседавач со ОБСЕ

На 12 јануари во Виена, Австрија ќе биде првото формално соочување на Северна Македонија со претставниците на сите 57 земји-членки на ОБСЕ во улога на Претседавач со организацијата, најави на денешниот брифинг посветен на претседавањето на земјава со ОБСЕ министерот за надворешни работи Бујар Османи. Османи рече дека како претседавач со организацијата, земјата ќе испрати порака преку мотото „Се работи...

Од денеска Северна Македонија претседава со ОБСЕ под слоганот „За луѓето се работи“

Министерството за надворешни работи (МНР) официјално соопшти дека почнувајќи од денеска, 01.01.2023 година па сè до крајот на годината, земјата е на чело на ОБСЕ – најголемата светска регионална безбедносна организација во која учествуваат 57 држави од Северна Америка, Европа и Азија. „Преку својот уникатен пристап ОБСЕ придонесува кон регионалниот мир, соработка и севкупен развој“, соопшти МНР. Како што велат оттаму,...

Вал: Мисијата на ОБСЕ ќе продолжи да го поддржува образовниот систем

Клучниот столб на националната стратегија за развој е образовниот систем, па затоа Мисијата на ОБСЕ во Скопје ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија во напорите за унапредување на сите општествени сегменти, вклучително и образованието. Ова е заклучокот од средбата на министерот за образование и наука Јетон Шаќири и новиот Шеф на Мисијата на ОБСЕ, амбасадорот Килиан Вал. На...

Османи – Рибеиро: Руската агресија врз Украина има сериозни импликации врз медиумските слободи и безбедноста на новинарите

Министерот Бујар Османи денес оствари средба со претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите Тереза Рибеиро, соопшти Министерството за надворешни работи. На средбата биле разменети мислења за состојбата поврзана со медиумските слободи во регионот на ОБСЕ. Воедно, било констатирано дека руската агресија врз Украина има сериозни импликации врз медиумските слободи и безбедноста на новинарите ширум ОБСЕ просторот. “Политиките кои произлегуваат од...

Средба Грковска-Која: Мисијата на ОБСЕ е голем поддржувач на реформските процеси за добро владеење

Заменик-претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска денеска се сретна со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која, со кого разговараа за реформските процеси и за следните чекори и активности во контекст на нашето претседавање со Организацијата во 2023 година. На состанокот, вицепремиерката Грковска истакна дека поддршката и соработката со Мисијата на ОБСЕ...

Пендаровски: Северна Македонија е позитивен пример на функционална мултиетничка демократија

Република Северна Македонија е позитивен пример на функционална мултиетничка демократија во однос на почитувањето и унапредувањето на правата на различните заедници, како и во пристапот на градење толеранција и доверба, во согласност со вредностите и заложбите на ОБСЕ, истакна претседателот Стево Пендаровски на средбата со амбасадорот и високиот комесар на ОБСЕ за национални малцинства, Каират Абдрахманов. На средбата беа разменети...

Комесарот за национални малцинства на ОБСЕ ја посети Агенцијата за остварување на правата на заедниците

Високиот комесар за национални малцинства на Органицазијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ), Каират Абракхманов и Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клемен Која денес беа во официјална посета на Агенцијата за остварување на правата на заедниците. Во рамките на оваа посета, Абракхманов и Која одржаа значаен и конструктивен состанок со директорот на АОПЗ, Еран Куртиш. На...

„Русија само се брани“ – главниот дезинфо наратив во мај

Денот на победата над фашизмот 9 Mај беше повод рускиот претседател Владимир Путин да го искаже главниот дезинформациски наратив во мај, покрај серијата други, а тоа е, дека Русија...