fbpx

Министрите потпишаа заедничка изјава за борба против корупција во Југоисточна Европа

Потпишувањето на Заедничката изјава во Скопје следи откако Северна Македонија како годинешен претседавач со ОБСЕ на 31 октомври 2023 година беше домаќин на Регионалната конференција за борба против корупцијата, перење пари и олеснување на напорите за враќање на имотот во Југоисточна Европа

-

Како пропратен настан на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје, денеска беше потпишана Заедничката изјава за борба против корупцијата во Југоисточна Европа преку враќање на имотот и користење на дигитализација.

Заедничката изјава ја потпишаа актуелниот претседавач со ОБСЕ и министер за надворешни работи на С.Македонија Бујар Османи, српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, босанскиот министер за надворешни работи Елмедин Конаковиќ, црногорскиот министер за надворешни работи Филип Ивановиќ, албанскиот министер за Европа и надворешни работи Игли Хасани, како и Анита Рамасастри, Специјалниот претставник на ОБСЕ за борба против корупција.

Потпишувањето на Заедничката изјава во Скопје следи откако Северна Македонија како годинешен претседавач со ОБСЕ на 31 октомври 2023 година беше домаќин на Регионалната конференција за борба против корупцијата, перење пари и олеснување на напорите за враќање на имотот во Југоисточна Европа, а во соработка со Одделот на ОБСЕ за транснационалните закани и Канцеларијата на координаторот за економски и еколошки активности на ОБСЕ. Во рамките на оваа конференција, претставниците на земјите-учеснички од Југоисточна Европа поддржаа заедничка изјава на темата и најавија дека таа ќе биде потпишана на маргините на Министерскиот совет на ОБСЕ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...