fbpx
Таг: борба против корупција

таг: борба против корупција

Индекс на перцепција на корупцијата: Кривичниот законик ја сопна Македонија [инфографик]

Северна Македонија е на 76. место со 42 поени од 180 држави според најновиот Индекс за перцепција на корупцијата. Земјата напредувала две места во споредба со извештајот за 2022 година. Сепак, и покрај напредокот, државата во најновиот извештај е означена како земја со сериозни проблеми со корупцијата. Во Извештајот се нотирани измените во Кривичниот законик, како главна забелешка, а додадени се...

Жените кои не молчат пред корупцијата: Ристоска, Дамева, Ивановска, Адеми, Трповска

За да се разбере најдобро степенот и напредокот во борбата против корупцијата во годината што измина, доволно е да се прочита втората реченица од Извештајот на Европската комисија во делот на борбата против корупцијата која буквално кажува сè - „не е постигнат никаков напредок“. Корупцијата како најверен, долгогодишен „пријател“ на земјава, си го задржа својот статус во речиси секоја пора...

Контраспин: „Кокошката“ на ДУИ не несела коруптивни јајца

Наспроти впечатокот што Османи сака да го креира во јавноста – дека во ДУИ се „вакцинирани“ против корупција и дека холандскиот амбасадор не ги критикувал, туку барал поддршка од интегративците за борбата со корупцијата, тонот на пораката на Јан Коп по средбата со Ахмети го говори токму спротивното. Во објавата на холандската амбасада прилично јасно е наведено дека се...

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на панел дискусијата „Како да се постигне подобра соработка во борбата против корупцијата меѓу јавниот, граѓанскиот и бизнис секторот“ што беше организиран од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата. Данче...

Министрите потпишаа заедничка изјава за борба против корупција во Југоисточна Европа

Како пропратен настан на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје, денеска беше потпишана Заедничката изјава за борба против корупцијата во Југоисточна Европа преку враќање на имотот и користење на дигитализација. Заедничката изјава ја потпишаа актуелниот претседавач со ОБСЕ и министер за надворешни работи на С.Македонија Бујар Османи, српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, босанскиот министер за надворешни работи Елмедин...

Османи – Агелер: САД со поддршка од над четири милиони долари за борба против корупцијата

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави (САД), Ангела Агелер, информираа од Министерството за надворешни работи (МНР). На средбата, како што соопштија од таму, станало збор за соработката во рамки на Стратешкиот дијалог, при што Османи изразил благодарност за дополнителните средства во износ од 4.276.000 американски долари наменети за владеење на правото...

Платформата за борба против корупција од Ковачевски бара да престане притисокот врз независните институции

Платформата на граѓански организации за борба против корупција бара од претставниците на Владата да престанат со креирање притисок врз независните институции кои работат во областа на борбата против корупцијата и да обезбедат нивно непречено работење и остварување на нивните надлежности. Реакцијата, како што се вели, најмногу се однесува кон притисоците врз Државната комисија за спречување на корупцијата. „Платформата инсистира да се...

Антикорупциската комисија го обвини Груби за оркестриран притисок

Антикорупциската комисија има капацитет да се избори со вашите оркестирани напади, му порачаа од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на вицепремиерот Артан Груби, откако тој вчера во гостување на ТВ Сител изјави дека не верува во капацитетот на актуелниот состав на ДКСК. „Деновиве ја отфрлија пријавата против мене во ДКСК на поднесокот на ВМРО-ДПМНЕ. Огромно мнозинство од случаевите...

ЕУ со нови инструменти во борбата против корупцијата

Борбата против корупцијата станува сѐ поактуелна тема во Европската Унија, секако „поттикната“ и од корупциските скандали, особено Катаргејт. На почетокот на мај Европската комисија и Високиот претставник за заедничка безбедносна и надворешна политика го објавија Заедничкото коминике за борбата против корупцијата. Коминикето е заедничко бидејќи се работи за политики и предлози кои се однесуваат на борбата за корупција внатре во...

Корупцијата во образовниот систем ги саботира шансите за позитивен исчекор

Создавањето на образовен систем без корупција ќе обезбеди еднакви можности за сите ученици и студенти и ќе води кон подобри услови за раст и развој на државата и нејзиниот човечки потенцијал, рече вицепремиерката Славица Грковска на денешната тркалезна маса „Антикорупциско образование – пристапи и предизвици“ која се одржа со поддршка на Канцеларијата на Обединетите нации за борба против дрога...

Евроамбасадорот Гир не е задоволен од борбата против корупцијата во земјава

Евроамбасадорот Дејвид Гир изнесе серија критики во однос на исполнувањето на препораките за борба против корупцијата од ланскиот извештај на Европската комисија на денешниот работен состанок во Владата, на кој учествуваше и вицепремиерката за политики на добро владеење Славица Грковска. Двајцата ги оценија како „недоволни, бавни и разочарувачки“ спроведените мерки и препораки од Антикорупциската комисија - Националната стратегија за...

Очајни 10 отсто од активностите за борба против корупцијата биле спроведени лани

Наместо да има унапредување на мерките и активностите за надминување на ризичните фактори кои ја поттикнуваат корупцијата во државата, лани имало очајно исполнување на ваквите активности кои водат кон борбата против корупцијата. Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) Билјана Ивановска изјави дека 10 отсто од активностите предвидени за 2022 година се спроведени, а како споредба, во...

Институциите исполниле само 10 отсто од предвидените активности за борба против корупцијата

Националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси (2021-2025) очигледно постои само на хартија. Иако самите институции задаваат свои рокови до кога треба да имплементираат одредени активности за да се спречи корупцијата и судирот на интереси, тие не ги реализираат. Според она што беше соопштено на денешната седница на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), која е...

Извештај на Стејт департментот: Сериозни наводи за функционери вклучени во корупција

Иако законот предвидува казни за корупција на функционерите, а владата генерално го спроведуваше овој закон, сепак има сериозни наводи за функционери вклучени во корупција. Владата е најголем работодавач во земјата, а невладините организации велат дека доминантната улога на владата во економијата создава можности за корупција. Јавните анкети постојано ја наведуваат корупцијата како една од главните грижи на граѓаните. Ова...

Состанок на Советот за стабилизација и асоцијација: ЕУ бара напредок во реформите и дава поддршка

Добрососедските односи и регионалната соработка остануваат суштински елементи од процесот на проширување, како и процесот за стабилизација и асоцијација. Постојните билатерални договори, вклучително и Договорот од Преспа меѓу Северна Македонија и Грција и Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Северна Македонија и Бугарија, треба да бидат спроведени со добра волја, e една од главните пораки на денешниот, 16....

САД со нови санкции „Магнитски“ против петмина Бугари, Велика Британија се приклучи

Владислав Горанов, еден од најблиските луѓе на Бојко Борисов, поранешниот премиер на Бугарија и претседател на партијата ГЕРБ, е ново име на листата санкционирани од САД според глобалниот закон „Магнитски“, чија цел е борбата против корупцијата. На Горанов, кој е поранешен двократен министер за финансии на Бугарија, друштво му прават и тројца членови на Бугарската социјалистичка партија (БСП, коишто долго...

Покрај со Русија на военото поле, Зеленски на домашен терен започна борба и против корупцијата

Покрај воената агресија од Русија со која мора да се справува, украинската власт на домашен терен започна и борба против корупцијата меѓу високите функционери, а неопходно е и прочистување на редовите на Службата за безбедност од поединци поврзани со руските тајни служби, пренесуваат светските медиуми. Би-би-си пишува дека изминативе денови 11 високи функционери си дадоа оставки или беа разрешени поради...

ДКСК ќе проверува кои судии и обвинители предвреме положиле правосуден

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на Меѓународниот ден за борба против корупцијата најави дека ќе ги истражува документите на сите кандидати на Академијата за судии и обвинители од нејзиното основање до сега. Антикорупционерите ќе истражуваат кои судии и обвинители стигнале до функцијата  со прекршување на законот, односно со предвремено полагање на правосуден испит, пишува Радио Слободна Европа...

Метаморфозис: Да го одбележиме Меѓународниот ден за борба против корупција работејќи заедно за искоренување на корупцијата

Фондацијата Метаморфозис смета дека борбата против корупцијата во Северна Македонија и во целиот регион на Западен Балкан е исклучително важна и неопходна за владеење на правото, за демократските процеси и за транспарентна и отчетна власт на сите нивоа. Визијата на Метаморфозис подразбира општество во кое граѓаните свесно и активно ги остваруваат своите права и бараат практикување на власта на демократски,...

Aмбасадорот на Обединетото Кралство, Метју Лосон реагираше за корупцијата

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата – 9 Декември, амбасадорот на Обединетото Кралство (ОК), Метју Лосон, изрази загриженост поради состојбата со корупцијата во земјава, но и порача дека може да се смета на поддршка од ОК во справувањето со коруцијата. „Апсолутно суштинско е справувањето со корупцијата“, порача Лосон во својот твит. „Неодамнешните вознемирувачки извештаи сугерираат дека состојбата со...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...