fbpx
Таг: борба против корупција

таг: борба против корупција

Новата амбасадорка на САД во земјава Агелер ќе помогне во борбата против корупцијата

Новата амбасадорка на САД во земјава, Анџела Прајс Агеле, која е номинирана од претседателот Џо Бајден, денеска имаше сослушување во Сенатската комисија за надворешни работи, на која изјави дека ќе ѝ помогне на Северна Македонија да развие национална стратегија со која ефективно ќе се бара одговорност од корумпираните актери, пренесува Гласот на Америка на македонски јазик. „САД и Северна Македонија...

Анализа: 40% од младите изјавиле дека корупцијата во земјава ги мотивира да се иселат надвор

4 од 10 млади изјавиле дека ќе ја напуштат државата поради степенот на корупција, додека секоја трета млада личност изјавила дека токму корупцијата е главна мотивација да се приклучи и да придонесе во борбата против коруптивните дејства, покажува анализа спроведена од Младинскиот сојуз - Крушево. Во анализата учество земале 440 млади, од кои речиси 64 отсто изјавиле дека досега директно...

ДЕБАТА: Проблемот со корупцијата во високото образование потекнува од недостатокот на истражувања за неа

Денеска се одржа првата од серијата онлајн тематски дебати за подигање на свеста за важноста од етичко однесување и за достапните алатки за спречување и пријавување на корупција на тема „Интегритет во високото образование - Поттикнување на борбата против корупцијата“ организирана од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Дебатата беше модерирана од страна на Билјана Ивановска, претседателка на ДКСК, а...

Со „Свири крај“ перформанс на РАИ против корупцијата, граѓаните симболично заштедеа 111 милиони денари

Кога сте добро организирани, 24 часа е доволно време да патувате на другата страна на планетата, да прочитате книга или да научите нова вештина. Сепак, дали знаете што друго може да се направи за 24 часа? Тоа е доволно време да се „спасат“ од уништување многу пари што државава секој ден ги губи преку добро организирана корупција и мито....

Николовски на сесија на ООН: Главен приоритет за Владата останува борбата против корупцијата

„Борбата против корупцијата е клучен приоритет во владината рамка „Акција 21“, и тоа е резултат на нашата определба за воведување на систем кој генерира и испорачува правда, правна држава, ред и поредок. Преку спроведување и имплементација на Конвенцијата на Обединетите Нации против корупцијата, како и преку Планот на Владата за борба против корупција, создаваме општество во кое нема да...

Договор за грант од 8,2 милиони долари меѓу САД и Северна Македонија, во фокусот се корупцијата, конкурентноста и учеството на младите

фото Мин за финансии
Договор за грант за партнерство за развој во висина од 8,2 милиони долари, денеска потпишаа министерот за финансии Фатмир Бесими и претставникот на Канцеларијата на УСАИД во земјава, Ерик Јановски. Грантот ќе биде насочен кон три главни цели, јакнење на конкурентноста на компаниите, зголемено учество на младите во општеството и намалување на корупцијата во државата. „Овој договор меѓу РСМ и...

Етичкиот кодекс ќе се применува за сите функционери, вредноста на подароците ограничена до 20 евра

ГРЕКО дава позитивен коментар за измената на владината Уредба за примање подароци, подготвена од страна на мојот Кабинет и Министерството за финансии. Со оваа Уредба точно се пропишани процедурите за примање на протоколарни дарови од странски и домашни, физички и правни лица. Воедно, сумите за протоколарни подароци се ограничени на максимални 20 евра, посочи вицепремиерот за борба против корупцијата,...

Од кинеските кредити за автопатите да извлечеме поуки за да избегнеме идно должничко ропство

Доцнење на изградбата и пробивање на финансиската конструкција на проектите е крајниот епилог од изведбата на двата автопати Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип, кои почнаа да се реализираат во 2014 година со кредитно задолжување на државава кај кинеската Ексим банка, направено од страна на владата на Никола Груевски. Автопатот Миладиновци-Штип беше пуштен во сообраќај минатата година, откако беше пробиен првично зададениот...

За политиката да не се меша во државните вработувања треба – политичка воља

државна комисуја за спречување на корупција
Силно политичко влијание во јавниот сектор, неказнивост на коруптивното однесување, дупки во законите, склоноста кон корупција на вработените во јавниот сектор, односно „проблеми со интегритетот на човечкиот фактор“ и слаб надзор и контрола се главните причини за корупција при вработувањата во јавниот сектор, утврдила анализата на Државната комисија за спречување корупција (ДКСК), подготвена за потребите на идната стратегија за...

Извештајот од ЕК генерално позитивен, но со суштински забелешки

Извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија за 2019 година, е најпозитивниот досега, со големи пофалби на реформите, но сепак има и бројни посочување на областите на коишто треба уште да се работи. Посочувајќи дека Северна Македонија продолжила со сигурно темпо да ги спроведува ЕУ реформите и да ги зајакнува демократијата и владеењето на законот, се наведува и...

Владата му го врати предлог-законот за пушењето на Собранието

Владата на денешната 32. седница ја именувала универзитетската професорка Ана Павловска-Данева за член на Групата на држави против корупција на Советот на Европа (ГРЕКО), како претставник од Република Македонија, соопшти владината прес-служба. Во врска со измените на Законот за заштита од пушењето, со кој би било дозволено да се пуши и во надворешните тераси на рестораните и на кафулињата, предложени...

Министерот за правда на Романија си поднесе оставка по масовните протести

Министерот за правда на Романија, Флорин Jордаке, денеска си поднесе оставка на функцијата по масовните протести што избувнаа во земјата поради уредбата на владата за ублажување на антикорупциските прописи, јавуваат агенциите. Јордаке изјавил дека уредбата што тој ја подготвил била „легална и уставна“, но не наишла на поддршка од јавноста и не успеала да го смири јавното мислење. Романската влада ја повлече...

ЕК: Единствено СЈО води истраги за корупција на високо ниво

Работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува во практика да биде попречувана, а Кривичниот суд редовно одбива да одреди истражни мерки (притвори, мерки на претпазливост, н.з.) што ги бара СЈО како дел од истрагите што ги води, стои во Извештајот за напредокот на Македонија, што денеска во објави Европската комисија. Во извештајот, исто така, се нотира дека работата на СЈО...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...