fbpx

Метаморфозис: Да го одбележиме Меѓународниот ден за борба против корупција работејќи заедно за искоренување на корупцијата

-

Фондацијата Метаморфозис смета дека борбата против корупцијата во Северна Македонија и во целиот регион на Западен Балкан е исклучително важна и неопходна за владеење на правото, за демократските процеси и за транспарентна и отчетна власт на сите нивоа.

Визијата на Метаморфозис подразбира општество во кое граѓаните свесно и активно ги остваруваат своите права и бараат практикување на власта на демократски, одговорен и транспарентен начин.

Фондацијата Метаморфозис го одбележува 9 Декември – Меѓународниот ден за борба против корупцијата, со повик сите општествени чинители заедно да работат на искоренување на корупцијата.

Мисијата на Метаморфозис подразбира преку зајакната свесност и капацитет на граѓаните и граѓанското општество, тие да ја преземат најдобрата можна улога како активисти за демократија, поддржувајќи ја власта да ја исполни нејзината демократска улога – да работи во служба на општеството.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Адвокатската комора не може да одземе лиценци зашто некој би го бранел Палевски

Адвокатската комора не може да ја одземе лиценцата зашто некој адвокат решил да го застапува Љупчо Палевски Палчо, бидејќи тоа е негово право на одбрана, но исто така и адвокатите...