fbpx

Османи – Агелер: САД со поддршка од над четири милиони долари за борба против корупцијата

„Со САД како наш значаен стратешки партнер продолжуваме заеднички и посветено да работиме за забрзување на реформските процеси во земјава“, истакнал министерот Османи

-

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави (САД), Ангела Агелер, информираа од Министерството за надворешни работи (МНР).

На средбата, како што соопштија од таму, станало збор за соработката во рамки на Стратешкиот дијалог, при што Османи изразил благодарност за дополнителните средства во износ од 4.276.000 американски долари наменети за владеење на правото и спроведување на законите, што САД ги доделува започнувајќи од 2012 година.

„Со САД како наш значаен стратешки партнер продолжуваме заеднички и посветено да работиме за забрзување на реформските процеси во земјава, при што високо ја цениме континуираната американска поддршка за справување со предизвиците и борбата против корупцијата“, истакнал министерот Османи на средбата.

Повеќе теми од билатералните односи, актуелната политичка состојба на земјава, состојбите на Западен Балкан, како и теми од меѓународната политика, исто така биле дел од состанокот меѓу министерот за надворешни работи и американската амбасадорка.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

В понеделник ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

Во понеделник, на 20 мај, во Драмскиот театар во Скопје, со почеток во 19 часот и 30 минути ќе се одржи свечено врачување на наградата „Роман на годината“ за...