fbpx
Таг: Анџела Агелер

таг: Анџела Агелер

Гир: По уставните измени, нема да има други дополнителни одлуки на европскиот пат

Евроамбасадорот Дејвид Гир уверува дека по евентуалното изгласување на уставните измени, нема да има други дополнителни одлуки за земјава кои треба да се донесат на европскиот пат. Одговарајќи на новинарско прашање Гир повтори дека сепак, станува збор за суверена одлука на државата и дека процесот е во рацете на државата и на Собранието. Според него, треба да се искористи моментумот...

Марамата на Агелер е моден додаток од дизајнерот Меквин и нема врска со сатанизам

Марамата која што ја носи амбасадорката Агенер е само еден моден додаток од светски познатиот дизајнер Александар Меквин и со неа не се испраќа никаква скриена порака. Оваа марама во низа бои и варијации била забележана како ја носат голем број на светски познати личности како Никол Ричи, Кристина Агилера и Ким Кардашијан, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу...

Османи – Агелер: САД со поддршка од над четири милиони долари за борба против корупцијата

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави (САД), Ангела Агелер, информираа од Министерството за надворешни работи (МНР). На средбата, како што соопштија од таму, станало збор за соработката во рамки на Стратешкиот дијалог, при што Османи изразил благодарност за дополнителните средства во износ од 4.276.000 американски долари наменети за владеење на правото...

Агелер: Приклучувањето на Северна Македонија кон ЕУ ќе ѝ помогне на земјава да се справи со корупцијата

Приклучувањето на Северна Македонија во Европската Унија, меѓу другото, ќе ѝ помогне на земјава подобро да се справи со домашните предизвици, а еден од нив е корупцијата. Ова го истакна американската амбасадорка во земјава, Анџела Агелер за време на обраќањето на конференцијата „Односите на САД и Северна Македонија во ера на геополитички превирања“ што ја организираше Претседателскиот центар за...

Македонската армија ги презентираше новите оклопни возила набавени од САД [фото]

Денеска во касарната „Јане Сандански“ во Штип пред министерката за одбрана Славјанка Петровска, началникот на Генералштабот на Армијата, генералот Васко Ѓурчиновски, американската амбасадорка Анџела Агелер и пратеници во Собранието на Република Северна Македонија, беа презентирани новите оклопни возила од типот JLTV кои се составен дел на арсеналот на Армијата, информираат од Министерството за одбрана. „Армијата во моментов располага со 32...

Рамиз Мерко на црната листа на САД, во јавноста бројни реакции за потегот

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко се најде на црната листа на САД поради негова вмешаност во значителна корупција, а откако Стејт департментот му забрани влез во САД на Мерко, со реакција се јави и амбасадорката на САД во земјава Анџела Агелер. Агелер потенцира дека САД ќе продолжи да се бори против секој оној кој го поткопува владеењето на правото и...

Агелер за МИА: „Бехтел“ работи законски, опозицијата критикува заради политички поени

Американската амбасадорка во Северна Македонија, Анџела П. Агелер е уверена дека процесот во кој е инволвиран „Бехтел“ е целосно транспарентен и законски, бидејќи, како што вели, тоа е начинот на кој функционира оваа компанија, во спротивно не би имала проекти насекаде во светот и неколку во регионот на Западен Балкан. Агелер во интервју за МИА изрази разочарување поради тоа што...

Агелер очекува „едно или две имиња“ од земјава да се најдат под американски санкции

Постојат повеќе видови на санкции што САД ги воведуваат. Овие листи се многу динамични бидејќи корупцијата во своите многу форми се случува секој ден, изјави денеска американската амбасадорка во земјава Анџела Агелер, одговарајќи на новинарски прашања за американската „црна листа“ на санкции. По денешната посета на Истражниот центар при Основното јавно обвинителство Скопје, таа посочи дека листите постојано се ажурираат....

Aмбасадорот на Обединетото Кралство, Метју Лосон реагираше за корупцијата

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата – 9 Декември, амбасадорот на Обединетото Кралство (ОК), Метју Лосон, изрази загриженост поради состојбата со корупцијата во земјава, но и порача дека може да се смета на поддршка од ОК во справувањето со коруцијата. „Апсолутно суштинско е справувањето со корупцијата“, порача Лосон во својот твит. „Неодамнешните вознемирувачки извештаи сугерираат дека состојбата со...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...