fbpx

Aмбасадорот на Обединетото Кралство, Метју Лосон реагираше за корупцијата

-

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата – 9 Декември, амбасадорот на Обединетото Кралство (ОК), Метју Лосон, изрази загриженост поради состојбата со корупцијата во земјава, но и порача дека може да се смета на поддршка од ОК во справувањето со коруцијата. „Апсолутно суштинско е справувањето со корупцијата“, порача Лосон во својот твит.

„Неодамнешните вознемирувачки извештаи сугерираат дека состојбата со корупцијата во Северна Македонија станува сѐ полоша, а не подобра. Корупцијата го поткопува владеењето на правото, создава недоверба во судството и ги ослабува јавните институции. Обединетото кралство ја поддржува Северна Македонија. Апсолутно суштинско е справувањето со корупцијата“, гласи твитот.

 

Претходно амбасадорката на САД, Анџела Агелер, исто така преку Твитер реагираше за темата корупција.

Правен тим од Вашингтон ја истражува корупцијата во земјава

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free
download intex firmware
Download WordPress Themes
udemy course download free