fbpx
Таг: Метју Лосон

таг: Метју Лосон

Британската амбасада со иницијатива „Засади дрво за јубилејот“ за одбележување на Платинестиот јубилеј на Елизабета Втора

На почетокот на оваа година, Британската амбасада во Скопје покрена иницијатива „Засади дрво за јубилејот“ за да се одбележи 70-от Платинест јубилеј на Кралицата Елизабета Втора. „Беа поканети сите, од поединци, градови, училишта и компании да дадат свој придонес во збогатувањето на животната средина со засадување на дрво и Британската амбасада во Скопје ја започна иницијативата за засадување на дрва...

Нуредини се сретна со амбасадорот Лосон, потврдени политиките за транзиција кон зелена економија

Министерот за животна средина Насер Нурдини се сретна со новименуваниот амбасадор на Обединетото Кралство, Метју Лосон, со кој разговараше за добрата соработка на двете држави во заштита на животната средина со фокус на климатските промени и остварување на амбициозните климатски цели. Нуредини го информираше Лосон за стратешките определби на Министерството и на државата и во услови на енергетска криза да...

Британскиот амбасадор Метју Лосон положи испит за македонски јазик

Метју Лосон, британскиот амбасадор во земјава положил испит за познавање на македонски јазик, ниво Ц1. Тој за ова објави на Твитер, каде што постирал и кусо видео обраќање во кое им порачува граѓаните да го негуваат јазикот и културата. „Одличен почеток на неделата со сертификат за положен испит по македонски јазик. Ми претставува чест и задоволство што го учам овој...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено големото пријателство помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство и е потенцирана заедничката определба за унапредување на соработката во економијата, во одбраната - како партнерски држави во НАТО, во борбата против...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новиот амбасадор на Обединетото Кралство, Метју Лосон

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Метју Лосон. На свечената церемонија, претседателот Пендаровски истакна дека Република Северна Македонија придава големо значење на развојот на односите и соработката со Обединетото Кралство, оценувајќи дека Обединетото Кралство имаше суштинска улога во развојот на Македонија како европска демократија. „Особено ги...

Новиот британски амбасадор Лосон му ги предаде акредитивните писма на министерот Османи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ги прими копиите од акредитивните писма на вонредниот и ополномоштен амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, Метју Лосон, информираат од Министерството за надворешни работи (МНР). Министерот Османи му посака успешна мисија на новиот амбасадор и го истакна задоволството од одличните македонско – британски односи, кои се...

Метју Лосон од јули ќе биде нов британски амбасадор во земјава

Британската влада денеска соопшти дека Метју Лосон е именуван за нов британски амбасадор во Северна Македонија. Тој ќе стапи на должност во јули годинава на местото на актуелната амбасадорка Рејчел Галовеј, на која ѝ истекува на мандатот. Лосон доаѓа во Скопје откако претходно ја вршел функцијата британски амбасадор во Душанбе, Таџикистан. Во неговата професионална биографија се вклучени и должностите заменик-шеф...

Павле Беловски избран за претседател на ССНМ

Новинарот Павле Беловски беше избран за претседател на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) на вонредното изборно собрание кое се одржа во понеделникот во КЦ „Јадро“. Беловски, кој...