fbpx
Таг: Обединетото Кралство

таг: Обединетото Кралство

Британските судии бараат гаранции од САД дека Асанж нема да добие смртна казна ако биде екстрадиран

Британскиот суд ја одложи својата одлука за екстрадицијата на Џулијан Асанж во САД. Основачот на Викиликс доби одложување на борбата против екстрадицијата, откако судиите одлучија дека тој може да го однесе случајот на жалбена расправа, но само доколку администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден не може да му даде на судот соодветни гаранции, јавуваат британски медиуми. Британскиот суд им даде...

Ендру Тејт и неговиот брат се приведени во Романија по налог на Велика Британија

Онлајн инфлуенсерот Ендру Тејт и неговиот брат Тристан се во 24-часовен притвор во Романија, по британска потерница, изјави нивниот претставник за односи со јавност, а пренесоа неколку светски медиуми. Гардијан јавува дека апелациониот суд во Букурешт денеска ќе одлучува дали ќе ги екстрадира браќата во Обединетото Кралство. Тејт и неговиот брат Тристан биле приведени вчеравечер под обвинение за сексуални престапи и...

САД и Британија бомбардираа воени бази во Јемен, каде избија масовни протести

Вчеравечер воените сили на САД и Обединетото кралство бомбардираа воени бази во Јемен, известува Би-би-си. Нападите се одговор на нападите врз бродови во Црвеното Море од страна на Хути, екстремистичката организација која го управува Јемен. Нападите на Хути започнаа по војната во Газа и нивната иницијална цел беше да се спречи гориво и други ресурси да стигнат до Израел....

САД и Британија соборија ракети од досега најголемиот воздушен напад на Хути во Црвеното Море

Американски и британски сили соборија ракети лансирани од Хутите во Црвеното Море, известува Гардијан. Не се забележани загинати лица. Нападот на јеменската исламистичка група се смета за најкомплексниот досега откако таа почна да таргетира бродови во регионот по конфликтот во Газа. Како последица на напади на Хути, најголемите шпедитерски фирми ги пренасочуваат своите бродови да кружат околу Африка наместо да одат...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени да одат на училиште, а од боиштата во Украина доаѓаат и приказни за грозоморно сексуално насилство. Обединетото Кралство (ОК) ги става жените и девојките во срцето на сѐ што правиме. Унапредувањето...

Руски проектили го погодија Харкив, Зеленски во посета на Обединетото Кралство

Руските агресори вчеравечер извршија ракетен напад врз украинскиот град Харкив, погодувајќи го централниот дел. Проектилите го погодија и градскиот „Централ парк“, информираше градоначалникот на Харкив, Ихор Терехов на Телеграм, пренесе Укринформ. Нападите во североисточниот регион дојдоа откако шефот за национална безбедност на Украина, Олексеј Данилов, во интервју за Ројтерс рече дека се очекува Кремљ да ги таргетира Харкив или Запорижја,...

Британскиот амбасадор Метју Лосон ја посети општина Гостивар

Градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари денеска во неговиот кабинет го прими британскиот амбасадор во Скопје, Метју Лосон. Тој му се заблагодарил за континуираната поддршка на Обединетото Кралство, како еден од нашите најважни сојузници во НАТО, за развојот и стабилноста на земјата. Ова е прва посета на амбасадорот Лосон на Гостивар. „Со амбасадорот Лосон се согласивме дека во овие турбулентни...

Aмбасадорот на Обединетото Кралство, Метју Лосон реагираше за корупцијата

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата – 9 Декември, амбасадорот на Обединетото Кралство (ОК), Метју Лосон, изрази загриженост поради состојбата со корупцијата во земјава, но и порача дека може да се смета на поддршка од ОК во справувањето со коруцијата. „Апсолутно суштинско е справувањето со корупцијата“, порача Лосон во својот твит. „Неодамнешните вознемирувачки извештаи сугерираат дека состојбата со...

Ковачевски и Пич разговарале за стабилноста во регионот и во Европа и за соработката во рамките на НАТО

На денешната средба со Сер Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство (ОК) за Западен Балкан, премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, се заблагодари за сета поддршка од Обединетото Кралство, „којашто е од исклучително значење во демократските, интеграциските, реформските и сите други процеси, значајни за граѓаните на нашата држава“, соопшти владата. На средбата, на која Сер...

Новиот британски премиер Риши Сунак најави дека ќе се носат тешки одлуки

Во својот прв говор како премиер на Обединетото Кралство (ОК), Риши Сунак, кој на позицијата дојде по само 49-дневен мандат на неговата претходничка Лиз Трас, денеска предупреди дека ќе се носат „тешки одлуки“ од неговата влада која треба да се справува со „длабоката економска криза“, пренесе Би-Би-Си. Сунак зборуваше пред kДаунинг Стрит 10 веднаш откако беше назначен на функцијата од...

Британската премиерка Лиз Трас: Прашањата за безбедноста, миграцијата и енергијата нѐ обединуваат

Британската премиерка Лиз Трас во колумна, во време на сериозна меѓународна криза, објаснува зошто, иако Обединетото Кралство веќе излезе од ЕУ, смета дека земјата мора да учествува на состанокот на Европската политичка заедница во Прага, каде независно од актуелните сојузи, државите мора политички и идеолошки да се обединат за заштита на слободниот свет. Колумната на британската премиерка ја пренесува во...

Чарлс Трети и официјално е прогласен за крал на Обединетото Кралство

Денеска, во церемонија исполнета со античка традиција и политичка симболика, кралот Чарлс Трети беше официјално прогласен за британски монарх, објавија светските агенции. За прв пат во историјата, прогласувањето на кралот на Обединетото Кралство, се емитуваше во живо. Инаку, Чарлс автоматски стана крал кога неговата мајка, кралицата Елизабета Втора, почина во четвртокот, но церемонијата за прием е клучен уставен и...

Новата британска премиерка Лиз Трас ја презема функцијата соочувајќи се „Путиновата“ енергетска криза

Лиз Трас стана новa британскa премиеркa по поканата од кралицата Елизабета Втора на состанокот во Балморал, Шкотска, на 6 септември. Таа се соочува со предизвици кои вклучуваат енергетска криза и одржување на поддршката од јавноста за силниот одговор на Западот на руската инвазија на Украина, пренесе РСЕ на англиски јазик. Таа посочи дека еден од нејзините први чекори ќе биде...

Евросонг 2023 официјално ќе се одржува во Обединетото Кралство

Евросонг 2023 ќе се одржува во Обединетото Кралство, потврдува Би-би-си. Организаторите на евровизискиот контекст одлучија дека не може да се одржува во земјата на годинешниот победник, Украина поради тековната војна со Русија. Фолк-рап бендот „Калуш оркестра“ со песната „Стефанија“ победи на годинешното 67 издание, а британскиот пеач Сем Рајдер со песната „Вселенски човек“ заврши на второто место. По ова, Украина отвори преговори...

Хакирани Јутјуб и Твитер каналите на британската армија заради промоција на измами со криптовалути

Сметките на британската армија на Јутјуб и на Твитер биле хакирани и користени за промовирање на измами со криптовалути, потврди во неделата Министерството за одбрана на Обединетото Кралство, а пренесе „Би-би-си“. Не е јасно кога точно хакерите ги презеле двете сметки, а каналите сега се вратени во нормала. На каналот на Јутјуб се појавиле видеа за криптовалути со слики од...

Падобранци на НАТО предводени од Обединетото Кралство спроведуваат обука на четири локации во земјава

На 24 март, војници од осум земји на НАТО почнаа да пристигнуваат во Северна Македонија за воената вежба „Брз одговор 22“ , вежба на сојузничките воздухопловно-десантни сили, што е дел од пошироката серија вежби кои се одржуваат низ цела Источна Европа. Дури 1.800 падобранци од 16-та воздухопловна јуришна бригада на Обединетото Кралство пристигнаа во Северна Македонија за да одржат обука...

Џонсон: Путин никогаш нема да го освои духот на украинците, следната недела ја реотвораме бритaнската амбасада во Кијив

На денешната конференција со новинарите одржана во Њу Делхи, премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон рече дека британската амбасада во Кијив повторно ќе биде отворена следната недела, пренесува Би-би-си. Џонсон ја истакна храброста и успехот на украинскиот претседател, војниците и народот и ја посочи нивната отпорност на руските сили како значајна за Обединетото Кралство да направи потег во следниот период. „Велика...

Галовеј: Како НАТО сојузници цели 2 години, Обединетото Кралство и Северна Македонија тесно соработуваат

Амбасадорката на Обединетото Кралство во земјава, Рејчел Галовеј, по повод 2-годишнината од влезот на Северна Македонија во НАТО, потсети на досегашната соработка на двете земји. „Од пристапувањето на Северна Македонија во НАТО пред две години, Обединетото Кралство тесно соработуваше со Армијата на Република Северна Македонија во поддршка на реализацијата на целите на способности поставени од НАТО. Нашата работа подразбираше редовно...

Викерс: Северна Македонија е најголем трговски партнер на ОК во Западниот Балкан

Трговските односи и обемот меѓу Обединетото Кралство (ОК) и Северна Македонија се меѓу најдобрите во Западен Балкан. Северна Македонија е наш најголем трговски партнер и ние сме заинтересирани да ги зајакнеме овие врски и да продолжиме да работиме со Владата на Северна Македонија за подобрување на деловната клима, во видеопорака рече Мартин Викерс, трговски претставник на премиерот на ОК...

Средба Петровска-Пич: Со членството на Северна Македонија во НАТО, Балканот е постабилен и побезбеден

„Членството на Северна Македонија во НАТО ја зацврсти стабилноста и безбедноста на Балканот, а особено на Западниот Балкан. Со учеството на над 60 припадници на Армијата во НАТО мисијата на Косово, КФОР, придонесуваме во регионалната безбедност и цврсто сме посветени на вредностите на Алијансата како кредибилен сојузник“, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешната средба со Стјуарт Пич,...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...