fbpx

Правен тим од Вашингтон ја истражува корупцијата во земјава

-

Тим правници за санкции од Вашингтон е пристигнат во земјава и внимателно ќе ги анализира состојбите со корупцијата, соопшти амбасадорката на САД, Анџела Агелер на својот Твитер-профил.

 

„Тим за санкции од Вашингтон е тука за да направи поагресивен увид во актерите на корупцијата од минатото и сегашноста и да ги разгледа сите можни одговори. Правосудниот систем на Северна Македонија треба да спроведува повеќе истраги, прогони, за да покаже дека никој не е над законот“, напиша Агелер.

Случувањата во македонското правосудство во изминативе години предизвикаа бурни реакции со низа сомнежи и обвинувања од јавноста, но и од дипломатскиот кор во земјава, а меѓу најактуелните се изборот на првиот човек на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, но и случувањата со неговата претходничка Вилма Русковска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...