fbpx
Таг: амбасадорка

таг: амбасадорка

Анџела Прајс Агелер потврдена за нова амбасадорка на САД во земјава

Анџела Прајс Агелер е потврдена за нова амбасадорка на САД во Северна Македонија, објави на Твитер демократското мнозинство во американскиот Сенат. Прајс Агелер доаѓа на местото на Кејт Брнз, која ја извршуваше функцијата во Скопје од 2019 година, пренесува Гласот на Америка на македонски јазик. Сенатската комисија за надворешни работи минатата недела имаше сослушување за нејзината номинација, на кое таа...

Потпишан грант за јапонска помош од 813.000 евра за јакнење на капацитетите во здравството

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров заедно со амбасадорката на Јапонија во Северна Македонија, Кеико Ханеда, денеска потпишаа Договор за јапонска грант помош во висина од 813.000 евра за економски и социјален развој. На средбата Димитров истакна дека оваа итна помош од Владата на Јапонија е повеќе од добредојдена и значително ќе придонесе во јакнење на капацитетите на...

ИЈЗ доби Kабинет со биосигурност ниво 3 како подарок од Амбасадата на САД

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на Република Северна Македонија доби кабинет со биосигурност ниво 3, кој е донација од амбасадата на САД. Освен кабинетот, ИЈЗ е доопремен со тестови и центрифуга во вредност од 12.000 американски долари. Во присуство на директорот на Институтот за јавно здравје, д-р Шабан Мемети, министерот за здравство Венко Филипче и амбасадорката на САД во Република...

Димитров до новата амбасадорка на САД, Кејт Брнз: Доаѓате во време на можности

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска се сретна со новоименуваниот амбасадор на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз, која му ги предаде копиите на акредитивните писма за нејзино именување за амбасадор на САД во земјава, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР) - Доаѓате во време на можности. Имаме многу направено во правец на исполнување на нашите клучни стратешки цели,...

Турската амбасадорка го нарече колеџот „Јахја Кемал“ терористичка организација

„Ајде да се бориме против оваа терористичка организација“, со овие зборови за Приватното гимназиско училиште„Јахја Кемал“, турската амбасадорка  во Македонија, Тулин Еркал Кара, ја промовираше Фондацијата „Мариф“ вчера во Скопје, пишува „Portalb.mk“. Покрај тоа, таа апелираше до родителите, децата да ги запишат во Фондацијата „Мариф“, „доколку во иднина не сакаат да бидат терористи“. „Апелирам до сите вас и до јавноста, дојдете,...

Томиќ на Заев му пренела позитивни и конструктивни реакции од Србија

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со српската амбасадорка во земјава, Душанка Дивјак–Томиќ, која изразила благодарност за конструктивноста во унапредувањето на соработката помеѓу Македонија и Србија, соопшти владината прес-службата. Томиќ на Заев му ги пренела „позитивните и конструктивни реакции од Србија за понатамошна блиска соработка“. - Пренесувам и благодарност за поддршката од Владата на Македонија, седиштето на Транспортната заедница да биде...

Македонската амбасадорка во Белград повикана во српското МНР

Амбасадорката на Македонија во Србија, Вера Јовановска, денеска итно била повикана на разговор во Министерството за надворешни работи на Србија, за да ги објасни околностите поради кои биле прислушувани телефоните на советникот во Амбасадата на Србија во Скопје, Горан Живаљевиќ, претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ, и на новинарот на весникот „Политика“, Мирослав Лазански, како...

Српската амбасадорка во Македонија била повикана на разговор во МНР

Амбасадорката на Србија во Македонија, Душанка Дивјак Томиќ денеска била повикана на разговор во Министерство за надворешни работи (МНР) за да го објасни присуството на српскиот разузнавач и нејзин советник Горан Живаљевиќ во Собранието за време на инцидентите на 27 април, објави веб-порталот „мкд.мк“. Според информациите од МНР, најверојатно амбасадорката ќе отиде на разговор утре. „Македонија во овој случај ќе се однесува согласно Виенската...

Џафери се сретна со швајцарската амбасадорка Сибил Сутер Тејада

Талат Џафери, новоизбраниот претседател на Собранието, денеска се сретна со амбасадорката на Швајцарија, Сибил Сутер Тејада, која изразила надеж дека по политичката криза на демократски начин ќе се ретаблираат државните институции, како следна фаза во стабилизирањето на земјата. „Амбасадорката ја подвлече понатамошната подготвеност на Швајцарската Конфедерација активно да продолжи со проектите во Македонија, особено со Собранието, бидејќи има директна финансиска и...

Техада: Се надевам дека Собранието ќе го реши прашањето за локалните избори

„Се надевам дека Собранието ќе го реши наскоро ова прашање и се надевам дека наскоро ќе има избори, иако малку подоцна отколку што беше планирано. Сепак, најважно е изборите да се одржат“, одговори на новинарско прашање за пролонгирањето на локалните избори швајцарската амбасадорка Сибил Зутер Техада, на завршниот настан на програмата „Форуми во заедницата“. Министерката за локална самоуправа Ширет Елези,...

Заев – Лисјен: Очекувам од Иванов наскоро да ми го додели мандатот за влада

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со новата амбасадорката на Народна Република Кина во Македонија, Лин Лисјен. На средбата, како што соопштуваат од партијата, Заев ја информирал амбасадорката за актуелните политички настани во земјава и за очекувањето претседателот Ѓорге Иванов наскоро да му го додели мандатот за состав на новата влада. - Идната влада на Македонија ќе биде...

Кучи – Ел Шинави: Зголемување на соработката во туризмот, енергетиката и во трговијата

Министерот за економија, Дритон Кучи, денеска прими делегација од Арапската Република Египет, предводена од амбасадорката на таа земја, Манал Џеина ел Шинави. На средбата министерот Кучи и амбасадорката Ел Шинави разговарале за можностите за соработка меѓу двете држави во сферата на туризмот, енергетиката, трговијата и на минералните суровини. Министерот Кучи ја информирал египетската делегација за туристичките потенцијали на нашата земја, за...

Амбасадорката на ЕУ во Албанија под истрага во Брисел поради злоупотреба на фондови

Амбасадорката на Европската Унија во Албанија, Романа Влахутин, е под истрага во Брисел поради сомнежи за злоупотреба на финансиски средства од фондовите на ЕУ и за прекршување на правилата за вработување, пишува порталот „Хаштаг.ал“. Порталот не го открива изворот на информациите, но тврди дека тие биле потврдени од релевантен извор од Делегацијата на ЕУ во Тирана. Истрагата, според информациите, ја...

Ахмети – Алтхаузер: Една од опциите е повторување на изборите

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во Скопје се сретна со амбасадорката на Германија во Македонија, Кристине Алтхаузер, со која разговарал за политичката ситуација во земјата и за очекувањата од создавањето на новата влада по изборите. „Ахмети ги објасни опциите за кои во ДУИ се развива отворена и конструктивна дебата, тие вклучуваат коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, со СДСМ, широка владина коалиција, да останат...

Алтхаузер: Пратениците да го поддржат СЈО и да овозможат еднаква правда за сите

Претставниците на граѓаните во парламентот да ги поддржат напорите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и да овозможат еднаква правда за сите, порача денеска германската амбасадорка во земјава, Кристине Алтхаузер, која учествуваше на завршната конференција од проектот „Поддршка за ефикасна превенција и борба против корупцијата“, во организација на Државна комисија за спречување на корупција. Алтхаузер истана дека „во оваа насока е важно...

Ахмети: Првo да се исполнат условите, а потоа да се разговара за избори

Пред да се разговара за избори, партиите првo треба да се согласат дека условите за избори се исполнети и дека сите партии ќе учествуваат во процесот, истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на средбата со шефицата на Мисијата на ОБСЕ во земјава, амбасадорката Нина Суомалаинен. На средбата, како што информираат од партијата, Ахмети и Суомалаинен разговарале за новите политички случувања во Македонија...

Манчевски со Оер: Исполнувањето на условите за избори е решение за кризата

Исполнувањето на условите за фер и демократски избори е клучно за решавање на политичката криза, преку прочистување на избирачкиот список и реформа во медиумите, истакнал потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, на денешната средба со амбасадорката на Франција во земјава, Лоренс Оер, претставникот на дирекцијата за стратешки прашања при француското министерство за одбрана, Рено Дорлиак, и со потполковник Александер Ноел,...

Германската амбасадорка Алтхаузер побара целосно укинување на аболицијата

Укинувањето на аболицијата да биде сеопфатно, односно одлуката за аболицијата треба целосно да се повлече, рече германската амбасадорка Кристине Алтхаузер при промовирање на проектот „Фудбал без граници“ заедно со француската амбасадорка Лоренс Оер. - Во врска со одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за повлекување на дел од помилувањата, велам дека уште од почетокот, без недоречености, апелиравме за целосно, комплетно повлекување...

Лоренс Оер: Специјалното обвинителство треба да работи ослободено од притисоци

Специјалното јавно обвинителство е институција основана со закон и треба да може да работи ослободена од притисоци во рамките на судскиот систем, вели француската амбасадорка во земјава, Лоренс Оер, во интервју за „Гласот на Америка на македонски јазик“. - Граѓаните треба да имаат доверба во правдата, што претставува основен столб на демократијата. Ниту еден демократски систем не е совршен, ниту...

Бесими сe сретна со Пласнер, амбасадорката на Данска

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, денеска се сретна со амбасадорката на Кралството Данска, Лисалоте Пласнер, на која ѝ искажал благодарност за континуираната поддршка од Данска во процесот на евро-атлантска интеграција на Република Македонија и на нашиот регион. „На средбата, се дискутираше за актуелната политичка состојба во Република Македонија и за нејзиното влијание на целокупниот...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...