fbpx
Таг: Вашингтон

таг: Вашингтон

Млади новинари од Фондацијата „Метаморфозис“ беа на студиска посета во САД

Двајца практиканти во медиумите на Фондацијата „Метаморфозис“, Мета.мк и Портaлб.мк, заедно со двајца претставници на фондацијата, изминатиот период беа дел од еднонеделна студиска посета во Вашингтон, САД. Посетата ја организираше Меѓународниот центар за новинари (ICFJ) кои се повеќегодишни партнери на Метаморфозис. Покрај средбите кои новинарите ги имаа со претставници на Меѓународниот центар за новинари, тие беа во посета и на...

Шест дена откако заминаа, ВМРО-ДПМНЕ информира дека нивни градоначалници се во САД

Шест дена откако заминаа за САД, опозициската ВМРО-ДПМНЕ информираше дека тројца градоначалници од партијата учествуваат во програмата за меѓународни лидери на Владата на САД. Претходно, Мета.мк објави дека градоначалниците на Аеродром и на Кисела Вода, Тимчо Муцунски и Орце Ѓорѓиевски кои од 6 до 16 септември се на работна посета во Вашингтон, на социјалните мрежи споделуваат објави како да се...

Градоначалници во посета на САД, Муцунски и Ѓорѓиевски споделуваат фотографии како да се овде

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, како и градоначалниците на Кисела Вода, Аеродром, Битола, Крушево и Гостивар веќе шести ден се во посета на Вашингтон, САД на покана од Амбасадата на САД во Северна Македонија како гости на Стејт Департментот. Посетата ќе трае до 16 септември. Орце Ѓоргиевски, Тимчо Муцунски, Тони Коњановски, Томе Христоски и Арбен Таравари се вклучени во работната...

Ковачевски во Вашингтон се сретна со конгресмените и сенаторите Бојл, Марфи и Дингел

Премиерот Димитар Ковачевски, за време на неколкудневната работната посета на Вашингтон, се сретна со конгресмените Брендан Бојл од Пенсилванија и Деби Дингел од Мичиген и со демократскиот сенатор, Крис Марфи. „Ковачевски и Бојл заклучија дека Северна Македонија изминатите години донесе повеќе мудри и храбри одлуки кои овозможија одржување на долготрајната стабилност, европската и евроатлантска интеграција, и преку кои се покажа...

Правен тим од Вашингтон ја истражува корупцијата во земјава

Тим правници за санкции од Вашингтон е пристигнат во земјава и внимателно ќе ги анализира состојбите со корупцијата, соопшти амбасадорката на САД, Анџела Агелер на својот Твитер-профил.   Sanctions Team from Washington here to take a more aggressive look at past and current corrupt actors, and to consider all possible responses. North Macedonia’s justice sector needs more investigations, prosecutions to show...

Манипулативна и нејасна објава со каша од дезинформации за актуелните меѓународни настани

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен | Фото: Стејт департмент на САД, јавен домејн, Викимедија комонс
Текстот што се споделува во овој пост на Фејсбук е манипулативен и ја дезинформира јавноста за ситуацијата во Иран и војната во Украина, со цел Америка да се прикаже како некое лошо дете кое ги тепа и казнува сите. Написот е хаотичен и не нуди никакви факти и докази за искажаните тврдењата, туку само нафрла чаршиски муабети, пишува „Вистиномер“...

Украина бара повеќе оружје од Западот по рускиот неуспех

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го повика Западот да ја забрза испораката на вооружени системи додека украинските трупи се движат за да ја консолидираат контролата врз голем дел од североисточната територија што е одземена од Русија, пренесе Ројтерс. Откако Москва го напушти својот главен бастион во североисточна Украина во саботата, одбележувајќи го својот најголем пораз од раните денови на војната,...

Љубомир Фрчкоски – нов амбасадор во Вашингтон

Поранешниот министер за внатрешни и за надворешни работи, универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски, е избор на Владата за иден амбасадор на Македонија во Вашингтон, јави „Независен“. Како што се дознава, процедурата за обезбедување агреман е почната и се чека одговор од САД. Македонија нема амбасадор во Вашингтон повеќе од три години, откако измина мандатот на последниот амбасадор Васко Наумовски.

Бајден го почна мандатот поништувајќи со извршни уредби дел од политиките на Трамп

Само неколку часа по положувањето заклетва вчера и влегувањето во Белата куќа, новиот претседател на САД, Џо Бајден, потпиша 15 извршни уредби, од кои голем дел се поништување на политиките на администрацијата на неговиот претходник Доналд Трамп. Меѓу првите акти на 46-от претседател се извршната уредба за враќањето на САД во Парискиот климатски договор од 2015 година, од кој Трамп...

Отповикувањето на Трамп изгласано во Претставничкиот дом, конечниот збор е на Сенатот

По неколку часа парламентарна дебата, Претставничкиот дом односно долниот дом на Конгресот на САД ја изгласа резолуцијата за отповикување (импичмент) на претседателот Доналд Трамп на помалку од една седмица пред крајот на неговиот мандат. Резолуцијата, односно одлуката, го товари првиот човек на САД за „поттикнување бунт“ за неговиот говор минатата седмица, кој доведе до насилни протести и упад во Законодавниот...

Вучиќ и Тачи добија покана од Вашингтон за средба во Белата куќа на 27 јуни

Лидерите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, добија покана од Белата куќа за состанок на 27 јуни, со надеж дека Вашингтон ќе успее да ги унапреди преговорите за нормализација на односите меѓу двете земји. Специјалниот претставник на Доналд Трамп, Ричард Гренел, го закажа состанокот, откако Србија потврдила дека привремено ќе ја запре кампањата што ја...

На Хан не му е проблем што САД се повлекува од Балканот, сака “Преспа“ да се шири

Јоханес Хан, еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување смета дека Вашингтон е „интересен“ и и дава поддршка на ЕУ на планот на Западен Балкан, но поминало времето кога бил поактивно ангажиран за регионот, пишува американскиот весник „Вашингтон пост“. Сепак, еврокомесарот од главниот град на САД порача дека Преспанскиот договор меѓу Северна Македонија и Грција може да доведе до...

Во Вашингтон земјава доби ново уверување за поддршка за НАТО

За среќа, нашата бројка расте! НАТО обединува 29 нации. Оваа година се подготвуваме за добредојде за триесеттата – Северна Македонија!, порача државниот секретар на САД, Мајк Помпео, поздравувајќи го фактот што минатата седмица до американскиот Сенат е поднесен документот за ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров на заедничкиот...

Бујар Османи на молитвениот појадок во Вашингтон

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи неделава ќе престојува во неколкудневна работна посета на Вашингтон, во рамките на која ќе учествува и на традиционалниот молитвен појадок во организација на американскиот претседател, Доналд Трамп. Покрај тоа, предвидени се средби со луѓе од Белата Куќа,  од Стејт Департментот, меѓу кои и со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија,...

Никола Димитров во дводневна посета на Вашингтон

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Вашингтон, САД, каде ќе има средби со претставници на американската администрација, Конгресот и тинк-тенк заедницата. Димитров ќе се обрати на  трибина посветена на иднината на Македонија и Југоисточна Европа, организирана од Атлантскиот совет на САД. Исто така, на покана на државниот секретар на САД, Димитров со...

Заев утре во Вашингтон на средба со Пенс

Премиерот Зоран Заев патува утре во Вашингтон ќе има билатерална средба со потпретседателот на САД, Мајк Пенс, информираат од владиниот кабинет. „Средбата ќе се реализира на покана на потпретседателот Пенс, а на неа ќе се разговара за напредокот на Република Македонија кон членството во НАТО“, информира владината прес-служба. Средбата следува три дена откако во Македонија дојде американскиот секретар за одбрана Џејмс...

Мицкоски во посета на Вашингтон, ќе присуствува и на појадокот кај Трамп

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со Влатко Ѓорчев, Тимчо Муцунски и Слободанка Алексовска ќе бидат во неколкудневна работна посета на Вашингтон САД, информира партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека за време на посетата Мицкоски ќе реализира повеќе средби со претставници на Белата Куќа, Стејт Департментот и членови на Претставничкиот дом и Сенатот. Мицкоски ќе се обрати и на Безбедносниот форум...

Џафери во Вашингтон се сретнал со претседателот на ИРИ, Твининг

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, кој учествуваше на Парламентарниот безбедносен форум во Вашингтон, на маргините на настанот се сретнал со координаторот на парламентарната група на владејачката партија ГЕРБ во бугарскиот парламент, Цветан Цветанов. На средбата било заклучено дека Бугарија како иден претседавач со ЕУ ја знае важноста на европската перспектива на земјите од Западен Балкан и затоа...

Екстремистите планираат слични напади како од 11 септември, тврди Белата куќа

Екстремистите планираат да изведат терористички напад, сличен на тој од 11 септември 2001 година, соопшти Елејн Дјук, вршител на должност министер за внатрешна безбедност на САД. - Терористичката организација Исламска држава и други сакаат да извршат напади како тие од 11 септември. Како што покажуваат разузнавачките податоци, тие сакаат да соборат авион – рече Дјук во американската амбасада во Лондон. Таа...

Евакуирани македонските државјани од Сен Мартин

Македонското министерство за надворешни работи соопшти дека македонската државјанка од францускиот дел на островот Сент Мартин е евакуирана, исто како и семејството од Штип, кое е во холандскиот дел на истиот остров. „Амбасадата во Вашингтон е во континуирана комуникација со надлежните служби во САД. Досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани. Апелираме на будност и на следење на...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...