fbpx

Бујар Османи на молитвениот појадок во Вашингтон

-

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи неделава ќе престојува во неколкудневна работна посета на Вашингтон, во рамките на која ќе учествува и на традиционалниот молитвен појадок во организација на американскиот претседател, Доналд Трамп.

Покрај тоа, предвидени се средби со луѓе од Белата Куќа,  од Стејт Департментот, меѓу кои и со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер, како и со Вилијам Беркли, директор за НАТО и Европски прашања во  Националниот Совет за Безбедност при администрацијата на Белата куќа.

Во Конгресот, каде Османи ќе има средби со конгресмени и сенатори, а ќе учествува и и на тркалезната маса  на „Германскиот Маршалов Фонд“, при што ќе зборува за следните чекори на Македонија кон ЕУ и НАТО.

Вицепремиерот ќе се сретне и со високи претставници на  Меѓународниот Републикански Институт (ИРИ) и  Демократскиот Национален Институт (НДИ).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повеќе од 11.000 учесници на скопските улици: Заврши 19то издание на Виз Ер Скопски маратон

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и многу задоволни лица. Ваква беше сликата на стартот...