fbpx
Таг: обвинителство

таг: обвинителство

Од март повисок минималец, зголемување на платите на администрацијата неизвесно

Минималната плата во земјава од март 2024 година ќе изнесува 22.500 денари, но покрај оваа најава од владата, засега нема конкретен одговор за многубројните барања за покачување на платата на јавната администрација. Синдикатот на Фондот за здравствено осигурување најавува штрајк, а судската администрација и денеска организираше протест. Вицепремиерот Фатмир Битиќи денеска одговори дека вработените во Фондот за здравство, во обвинителството...

Претреси во Охрид, Неготино, Кавадарци и Битола, во тек е акција на финансиската полиција

Управата за финансиска полиција со асистенција на единиците од Министерството за внатрешни работи (МВР), а под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денес во раните утрински часови на повеќе локации во Неготино, Кавадарци, Битола и Охрид извршува претреси и се приведуваат осомничени лица, соопштуваат оттаму. „Акцијата е резултат на повеќемесечна предистражна...

Двајца браќа брутално претепале возач заради недоразбирање во сообраќајот

Основното јавно обвинителство - Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против двајца браќа на возраст од 39 и 42 години, поради основано сомнение за сторено кривично дело – Тешка телесна повреда по член 131 од Кривичниот законик. Како што информираат во Обвинителството, на 12 август, двајцата осомничени со умисла нанеле тешки телесни повреди врз едно лице и го довеле...

Гостиварка ги врзувала децата, ги навредувала и ги тепала, поднесено е обвинение

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО-Скопје) поднесе Обвинителен акт против жителка на Гостивар со престојувалиште во Скопје за две кривични дела – Запуштање и малтретирање на дете, како и за Телесна повреда. Од април годинава, 34-годишната обвинета како родител, со грубо запоставување на својата должност за грижа и воспитување, ги запуштила и ги малтретирала своите две деца –...

Oбвинителството отвори истрага за тешката сообраќајна несреќа кај Блаце

Основното јавно обвинителство - Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело, тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот според член 300 став 2 во врска со член 297 став 1 од Кривичниот законик, информираат оттаму. „Осомничениот 64-годишник од Скопје на 17 јуни управувал со патнички...

Обвинителството извршило увид, несреќата кај Кадрифаково предизвикана од возилото во кое биле загинатите

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип и увидни екипи на МВР извршиле увид на автопатот Штип-Миладиновци, каде вчера во тешка сообраќајна несреќа животот го загубија три лица. Според првичните информации што Обвинителството ги сподели со јавноста, до несреќата дошло кога автомобил „Шевролет“ со скопски регистарски таблици, во кој се превезувале петмина патници од едно семејство кои се враќале...

Узурпиран паркингот на поликлиниката „Бит Пазар“, Општина Чаир дозволува парите на граѓаните нелегално да завршат во приватни џебови

Позади објектот на поликлиниката во Бит Пазар граѓаните се принудени да плаќаат паркинг и покрај тоа што парцелите се во државна сопственост и се узурпирани. Парите на граѓаните наместо во касата на болницата, општината или државата, незаконски завршуваат во џебовите на приватни лица. Со години наназад општина Чаир и општинските инспектори дозволуваат да се одвива една ваква активност и...

Сослушан таткото на детето кое уби девет лица: обвинителството бара притвор, тој го негира делото

Во Вишото јавно обвинителство во Белград, бил сослушан В. К. (47), татко на седмоодделенецот К.К., кој на 3 мај уби девет луѓе во ОУ „Владислав Рибникар“ во белградската населба Врачар, пренесува РТС. На рочиштето таткото негирал дека сторил кривично дело и детално ја изнел својата одбрана, а обвинителството најавило дека ќе бара мерка притвор. Сослушувањето на таткото на 13-годишното дете...

„360 степени“: Обвинителството отвори предмет за надзорот над „Бехтел и Енка“

Изборот на надзорот за изградбата на автопатите од коридорите 8 и 10д, ќе биде под лупа на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК), јави „360 степени“. На упатено прашање од редакцијата до ОЈО-ГОК, дали ќе се отвори предистражна постапка по допрен глас, по серијата пишувања за фирмите што се избрани да го вршат надзорот, од Обвинителството...

Поднесено обвинение за инцидентот со Пендиков, еден од напаѓачите сè уште е во бегство

Охридското Обвинителството поднесе Обвинителен предлог против едно од лицата за кои се смета дека го претепаа секретарот на Бугарскиот културен клуб „Цар Борис“ во Охрид, Христијан Пендиков. „Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став 1 во врска со став 2 и во врска со член 22...

Дисциплинска постапка за поранешната обвинителка за организиран криминал и корупција Вилма Русковска и две нејзини колешки

Дисциплинската комисија на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија донела Решение со кое „се поведува дисциплинска постапка против поранешен основен јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и уште две обвинителки од тоа обвинителство“, соопшти обвинителството. Всушност, станува збор за поранешниот прв човек на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција...

Поранешниот генсек на Владата Мухамед Зеќири пред судот се изјасни дека не е виновен

Поранешниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири на почетокот на судскиот процес во Основниот кривичен суд Скопје, изјави дека не се чувствува виновен за делото кое му се става на товар, известува Дојче Веле на македонски јазик. Неговите адвокати побарале вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и поранешниот директор на „Пошта“, Јани Макрадули,...

Правен тим од Вашингтон ја истражува корупцијата во земјава

Тим правници за санкции од Вашингтон е пристигнат во земјава и внимателно ќе ги анализира состојбите со корупцијата, соопшти амбасадорката на САД, Анџела Агелер на својот Твитер-профил.   Sanctions Team from Washington here to take a more aggressive look at past and current corrupt actors, and to consider all possible responses. North Macedonia’s justice sector needs more investigations, prosecutions to show...

Украинско обвинителство: Русија извршила 44.869 воени злосторства од 24 февруари до денес

Од почетокот на воената агресија на 24 февруари, Русија на територијата на Украина извршила 44.869 воени злосторства и злосторства на агресија, информираше Јавното обвинителство на Украина, пренесува Укринформ. Според нивната досегашна работа, регистрирани се 43.312 кривични дела кои се однесуваат на прекршување на законите и обичаите на војна, 73 кривични дела за планирање, подготовка, започнување или водење на воена агресија,...

Српското обвинителство најави истрага за сите напади за време на Европрајд

Српското обвинителство во соработка со Министерството за внатрешни работи ќе направи сè за да ги открие и гони лицата кои го предизвикаа насилството во саботата за време на прошетката на Европрајд, порача обвинителот во Белград, Ненад Стефановиќ, пренесе Н1. „Посебно нагласувам дека обвинителството ќе ги насочи сите расположливи капацитети за утврдување на сите релевантни околности за нападот врз припадниците на...

Не постои активен механизам за промовирање на недискриминација и еднаквост

Во моментот во земјава не постои активен механизам за промовирање на недискриминација и еднаквост со фокус на говорот на омраза и кривичните дела од омраза, се вели во Анализата за состојбата со говорот на омраза која беше промовирана вчера. Според заклучоците од оваа анализа, оваа состојба се должи на недостаток на нова стратегија што создава несигурност и недоследност во...

Обвинителите ја одбија жалбата, суспензијата на Русковска останува во сила

На денешната 63 седница, која не беше отворена за јавноста, членовите на Советот на јавни обвинители едногласно ја одбија жалбата на шефицата на обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска. За отфрлање на нејзината жалба гласаа обвинителите Антонио Јолески, Изет Мемети, Фаик Арслани, Влатко Георгиевски, Фиданка Рајевска, Коле Штеријов, Арбер Исаку, Касна Жежова. Со тоа нејзината суспензија останува во сила до...

Јавното обвинителство со индикации дека д-р Жан Митрев може да ја напушти државата

Доктор Жан Митрев денеска бил повикан на распит во Основното јавно обвинителство од Скопје, во врска со предметот кој беше отворен по сторијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), за лекување на ковид пациенти со хемофилтрација. Kaко што информираат оттаму, по утврдување на определени околности во текот на предистражната постапка, Основното јавно обвинителство денеска донело наредба за спроведување истражна постапка...

Шест години затворска казна за Груевски за случајот „Талир 2“, судот ќе ја конфискува Белата палата

За виновни се прогласени поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и поранешниот генерален секретар на партијата и на тогашната Влада Кирил Божиновски, за незаконската изградба на Белата палата - седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во центарот на Скопје. Основниот кривичен суд Скопје го осуди Груевски на затворска казна од шест години, додека Божиновски доби условна казна од 2 години затвор која...

ОЈО: Истрага против наставник од Струмица за полов напад врз ученичка

Наставник од Струмица извршил полови дејствија врз ученичка која сѐ уште немала наполнето 14 години. Според струмичкото Обвинителство кое против наставникот отвори истрага за полов напад врз дете, тој во два наврати во спортската сала на училиштето ја допирал и ја бакнувал. Наставникот, во периодот од октомври 2020 година до мај 2022 година, преку социјална мрежа на ученичката ѝ испраќал...

Зеленски не кажал дека наскоро ќе го убијат

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема изјавено дека наскоро ќе го убијат, туку одговарајќи на прашање на новинарот на „Сан“, кажа дека има сознанија за операција наречена „Мајдан 3“ за...