fbpx
Tag: обвинителство

tag: обвинителство

Reformat antikorrupsion: Progres është shënuar vetëm te KSHPK dhe në punën e organizatave të shoqërisë civile

Puna e përbërjes së re të Komisionit kundër korrupsionit, angazhimi i disa organizatave të shoqërisë civile dhe perspektivat e Ligjit të ri për Prokurorinë Publike janë pikat e vetme të ndritshme në arritjet e reformave të Maqedonisë Veriore në fushën e antikorrupsionit dhe luftës kundër krimit të organizuar në vitin 2019 dhe në fillim 2020, transmeton Meta. Kjo është gjetja kryesore...

Sulmuesi i Sheqerinskës paraqitet në Prokurori

Me kërkesë të Prokurorisë Policia ka ndaluar sot A.P i cili dyshohet se natën dhunshme në Kuvend ka sulmuar fizikisht nënkryetaren e LSDM-së Radmilla Shekerinska. Në filmimet nga sulmet e dhunuesve në Kuvend që qarkulluan nëpër rrjetet sociale, shihet se si A.P e tërheq Sheqerinskën për flokë. Prokuroria Themelore Publike më 30 prill njoftoi se shtatë nga 15 personat e dyshuar...

Prokuroria ka hapur hetim për maqedonasit e mashtruar nga SHBA-ja me biletat e avionit

Prokuroria themelore publike- Prilep ka filluar procedurë para- hetimore për rastin me maqedonasit e mashtruar nga SHBA-të për bileta më të lira avioni, konfirmojnë nga kjo Prokurori për "Meta". "Pas dorëzimit të padive nga personat e dëmtuar, në Prokurorinë themelore publike- Prilep janë regjistruar dy lëndë penale për këtë rast. Lënda e parë është kundër një personit fizik dhe një...

Zhernovski ftohet në PSP për projektin “Shkupi 2014”

Kryetari i komunës Qendër, Andrej Zhernovski, të martën do të paraqitet në Prokurorin speciale publike për të dhënë deklaratë lidhur me projektet e PDU-së “ Ringu i Vogël”, zonë që përfshin pjesën qëndrore të qytetit ku janë të vendosura monumetet e projekti “ Shkupi 2014”. Një njoftimin e kryetarit të Komunës Qendër, thuhet se menjëherë pas marrjes në funksion të...

Ali Ahmeti paraqitet si dëshmitar në Prokurorinë speciale

Kreu i BDI Ali Ahmeti i shoqëruar nga shefi i kabinetit të tij, Artan Grubi, në orën 14 ka arritur në Prokurorinë Speciale Publike, i cili është ftuar në cilësinë e dëshmitarit. Para se të hyj, kreu i BDI-së nuk u prononcua për mediat. Nga PSP deklaruan se Ahmeti është ftuar si dëshmitar, por në interes të procedurës para-hetimore nuk zbulojnë...

Manastir: ‘Kodra e Artë’ u bë lagje e errët

Edhe pas pesë vitesh nga paralajmërimi i projektit të lagjes “Kodra e Artë” ku duhej të ndërtohej kompleksi më luksoz në Manastir me hacienda, ndërtesa, çerdhe dhe institucione tjera- ai vendbanim me qytetin është lidhur vetëm me rrugica të ngushta. Si dhe përse janë harxhuar 2.5 milionë euro nga paratë e manastirasve të cilat ishin të destinuara për ndërtim infrastrukture? I...

Zaev: MPB, Prokuroria dhe gjykata ta qojnë deri në fund hetimet për rastin me letërnjoftimet

Pushteti nëpërmjet mediave të tij u përpoq që t’i shtrembërojë faktet për rastin me falsifikimin e letërnjoftimeve, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve lidhur me këtë rast. Në një moment përmendin dhe theksojnë se këto letërnjoftime nuk janë shfrytëzuar për zgjedhjet, që sot për këtë punë të akuzojnë opozitën. Duhet të përkufizohet se...

Një muaj pas rastit në Kumanovë: Fakte, kundërshtime, spekulime dhe institucione të paafta

Sot mbushen 1 muaj nga përleshja e përgjakur e policisë me grupin e armatosur në Lagjen e Trimave në Kumanovë, ku tetë pjesëtarë të policisë humbën jetën ndërsa 37 morën lëndime të rënda trupore. Para katër javëve Maqedonia përjetoi shok kolektiv nga i cili edhe më tej po rikuperohet, ku për shkak të seriozitetit të kërcënimit dhe për shkak të...

Pasaporta i kthehet Zaevit, mund të udhëtojë përveç të hënës

Ndërpritet nevoja për shkak të cilës është përcaktuar masa e kujdesit me marrjen e pasaportës kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev, ndërsa qëndron edhe më tej masa që i akuzuari çdo të hënë të paraqitet para Gjykatës themelore në Strumicë. Me këtë vendim, të cilin e miratoi gjykata e shkallë të dytë para një jave, Zaev mund të udhëtoj jashtë shtetit...

Prokuroria 10 ditë pret rezultatet e obduksionit për 18 personat e vrarë në aksionin në Kumanovë

Prokuroria për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit, në kompetencën e të cilës është hetimi për aksionin policor në Kumanovë, edhe më tej i pret raportet zyrtare nga rezultate e obduksionit për pjesëtarët e vrarë të policisë dhe grupit të armatosur, thonë për “Meta-n” nga Prokuroria. Në shkresën, si përgjigje ndaj pyetjeve tona : “Sa persona gjithsej kanë humbur...

MPB për granatimin e Qeverisë: Arma e njohur, komunikimet të parëndësishme

Pesë ditë pas granatimit të godinës së Qeverisë në rrugën “Ilindenska nr 2, zëdhënësi Ivo Kotevski na konfirmoi se ekipet profesioniste të MPB kanë vërtetuar llojin e armës me të cilën është qëlluar, por se për çfarë bëhet fjalë saktë nuk deshi të zbulojë si dhe a bëhet fjalë për armën e njëjtën me të cilën u qëllua objekti...

Zaevi sërish merret në pytje nga Prokuroria

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka rëfyer në Prokurorinë publike gjatë mëngjesit të sotëm për kriminalitetin e organizuar lidhur me dyshimet për mitmarrje në vlerë prej 200 mijë euro, transmeton "Press24". Sipas kallëzimit penal nga policia, kryetari i komunës së Strumicës, Zoran Zaev ka kërkuar shumën e parave prej 200 mijë eurove prej një biznesmeni nga ky qytet për t’i...

LSDM me padi të reja për Gruevskin, Janakievskin dhe Trajanovskin

Në Prokurorinë Publike për krim të organizuar, LSDM-ja sot ka dorëzuar kallëzim penal kundër Nikolla Gruevskit, Mile Janakievskit, Koce Trajanovskit dhe personave të tjerë të përfshirë në mënyrë direkte në veprime kriminale dhe korruptive, lidhur me parcelat në Vodno. Veprat penale për të cilat është ngritur padi janë bashkëpunim kriminal, larje parash, keqpërdorim të detyrës zyrtare. “Si dëshmi, përveç audio-inçizimeve të...

Dy vite pa Mlladenovin: U largua pa na treguar pse

Para dy viteve të plota, më 27 mars të vitit 2013, në një hendek tek unaza në Hipodrom u gjet trupi i pajetë i gazetarit dhe pronarit të javores “Fokus”, Nikolla Mlladenov dhe makina e tij me të cilën ka dalë nga rruga Shkup- Veles. Ngjarja shkaktoi shok dhe reagime të shumtë në radhët e gazetarëve dhe opinionit pranverën e...

Opozitarët Porkurororisë i dorëzuan materiale të reja

LSDM-ja kërkon zgjerimin e padisë penale kundër drejtorit të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim SashoMijallkov dhe drejtorit të Drejtorisë së PestëGoranGruevski, për përgjimin e paautorizuar të krerëve më të lartë opozitarë. Zv.kryetarjaRadmillaShekerinska, ish kandidati presidencial StevoPendarovski, sekretari i përgjithshëm i LSDM-së OliverSpasovski, kreu i Komunës Qendër AndrejZhernovski dhe kryetari i PRSD-së TitoPetkovski dorëzuan dëshmi të reja në Prokurori për...

Tre vjet burg për njërin nga të akuzuarit në rastin “Puç”

Gjykata ka sjellë vendim me të cilin është dënuar me tre vjet burg Z.K., i akuzuar në rastin “Puç”. Ky vendim është sjellë, pas pranimit publik për veprën penale të bërë për të cilën akuzohet ky person në rastin  “Puç”. Z.K. ka pranuar për të gjithë aspektet, pjesëmarrësit, rrethanat dhe detajet tjera të lidhura me rastin. “Pas sjelljes së Propozim...

Zaevit do t’i merret pasaporta?

Në aksionin policor  “Puç”, dyshohet edhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, i cili bashkë me Zoran Verushevskin  që u arrestua para dy javësh, akuzohet për tentim dhe cenim të rendit kushtetues dhe për marrje jodemokratike të pushtetit, përkatësisht mospërfillje të vullnetit të qytetarëve. Siç informojnë nga MPB-ja, në hetimet e deritanishme është konstatuar se personat e dyshuar, nëpërmjet përdorimit...

Prokuroria Publike Themelore – Shkup urdhëroi hetim për të punësuar në Drejtorinë e Mjedisit Jetësor.

Prokuroria Publike Themelore – Shkup, duke vepruar sipas fletëparaqitjes penale të Sektorit për Suzbim të Krimit të Organizuar në MPB, ka lëshuar urdhër për zbatim të procedurës hetimore për shtatë persona, sepse ekziston dyshim me bazë se i kanë keqpërdorur pozitën dhe autorizimin zyrtar. I akuzuari i parë si nxitës, kurse të tjerët si bashkëkryerës, akuzohen se kanë kryer...