fbpx
Таг: борба против корупција

таг: борба против корупција

Владата воведува антикорупциско образование за основците

Учениците во основните училишта во земјава оваа учебна година ќе учат и содржини за борбата против корупцијата, решила Владата на својата денешна седница. Владиниот кабинет ја прифатил Информацијата за активностите за спроведување на клучните мерки од делот Антикорупција од Стратегијата за Југоисточна Европа 2020. Веднаш било издадено задолжение за Министерството за образование и наука во соработка со Бирото за развој...

Владата формираше тим за борба против криминалот и корупцијата, ќе го раководи Спасовски

Владата на денешната седница донесе одлука за формирање на оперативен тим за борба против криминалот и корупцијата, кој ќе биде составен од највисоките претставници на институциите од извршната власт. Со оперативниот тим ќе раководи заменик претседателот на владата и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски. Во оперативниот тим ќе членуваат министерката за правда Рената Дескоска, заменик министерот за внатрешни работи...

Извештајот од ЕК генерално позитивен, но со суштински забелешки

Извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија за 2019 година, е најпозитивниот досега, со големи пофалби на реформите, но сепак има и бројни посочување на областите на коишто треба уште да се работи. Посочувајќи дека Северна Македонија продолжила со сигурно темпо да ги спроведува ЕУ реформите и да ги зајакнува демократијата и владеењето на законот, се наведува и...

ГРЕКО: Македонија не напреднала во спречувањето корупција на пратениците и судиите

Во својот втор извештај за усогласеност, објавен денеска, ГРЕКО (Група на земји против корупцијата), организација што функционира во рамките на Советот на Европа порача дека „Поранешна југословенска република Македонија не направила суштински напредок во спроведување на препораките за спречување корупција меѓу пратениците, судиите и обвинителите.“ Извештајот за усогласеност е направен според Ситуацискиот извештај со дополнителни информации за спроведувањето на 19-те...

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорноста за корупција

Во неговото обраќање по повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот Зоран Заев порача дека коруптивното дејствување е сериозна закана за економскиот и за севкупниот развој на Македонија. Тој порача дека борбата со ова зло е обврска што ја презела оваа власт, но ги повика и граѓаните да учествуваат рамноправно во справувањето со ова зло за државата. Увери...

Виртуелна дискусија за борбата против корупцијата организира Амбасадата на САД

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, Амбасадата на САД во соработка со американските катчиња во Македонија ќе организира виртуелен состанок со група експерти, на кој ќе се изнесуваат креативни начини за борба против корупцијата. Настанот, кој почнува во 18 часот во американските катчиња во Скопје, Тетово, Битола, Штип и во Струга, е дел од активностите на Амбасадата на САД...

Владата му го врати предлог-законот за пушењето на Собранието

Владата на денешната 32. седница ја именувала универзитетската професорка Ана Павловска-Данева за член на Групата на држави против корупција на Советот на Европа (ГРЕКО), како претставник од Република Македонија, соопшти владината прес-служба. Во врска со измените на Законот за заштита од пушењето, со кој би било дозволено да се пуши и во надворешните тераси на рестораните и на кафулињата, предложени...

Министерот за правда на Романија си поднесе оставка по масовните протести

Министерот за правда на Романија, Флорин Jордаке, денеска си поднесе оставка на функцијата по масовните протести што избувнаа во земјата поради уредбата на владата за ублажување на антикорупциските прописи, јавуваат агенциите. Јордаке изјавил дека уредбата што тој ја подготвил била „легална и уставна“, но не наишла на поддршка од јавноста и не успеала да го смири јавното мислење. Романската влада ја повлече...

ЕК: Единствено СЈО води истраги за корупција на високо ниво

Работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува во практика да биде попречувана, а Кривичниот суд редовно одбива да одреди истражни мерки (притвори, мерки на претпазливост, н.з.) што ги бара СЈО како дел од истрагите што ги води, стои во Извештајот за напредокот на Македонија, што денеска во објави Европската комисија. Во извештајот, исто така, се нотира дека работата на СЈО...

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Објавата шири морбидна лага дека починал политичкиот аналитичар Петар Арсовски, чијашто фотографија е злоупотребена. Кога ќе го отворите линкот за да ја дознаете вистината, тој ве води на страница...