fbpx
Tags ОБСЕ

Tag: ОБСЕ

Poposki dhe Kurz vizituan “kuotën 59”, por anashkaluan kampin “Vinojug”

Shefi i diplomacisë austriake dhe kryesues me OSBE-në, Sebastian Kurz sot ka arritur në vend ndërsa pasdite me homologun e tij, ministrin e jashtëm Nikola Poposki vizituan kuotën 59 në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë, në Gjevgjeli. Për mediat u prononcua vetëm Poposki i cili tha se Maqedonia ka pasur rol kyç në pengimin e emigrimit dhe menaxhimit me krizën...

Ahmeti: Erdhi koha që e vërteta të del në shesh

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka pritur sot në një takim pune në selinë e BDI-së në Tetovë, Shefen e Misionit të OSBE në Shkup, Ambasadoren Nina Suomalainen në të cilin, siç njoftojnë nga partia, është diskutuar për situatën pas- zgjedhore në Maqedoni dhe për qëndrimet e BDI-së lidhur me situatën e krijuar. “Ahmeti foli për fushatën tendencioze...

Kelin: Kriza në Maqedoni mund të përshkallëzohet në konflikt

Andrej Kelin, përfaqësues i vazhdueshëm i Rusisë në OSBE, deklaroi se kriza e brendshme politike në Maqedoni mund të përshkallëzohet në konflikt serioz. “Edhe pse është në vijim e sipër dialogu mes liderëve të partisë në pushtet dhe asaj opozitare, nuk mund të shihet fundi i krizës. Ka shqetësim serioz se kjo mund të kaloj në konflikt serioz- deklaroi Kelin.    

I arratisuri Osmani: Në Kumanovë luftonin për shtet shqiptar në Maqedoni

Sulejman Osmani, personi i cili kishte arritur t’i ik policisë një ditë pas aksionit të madh në Kumanovë, në intervistë për televizionin kosovar RTK ka deklaruar se qëllimi i grupit ka qenë formimi i shtetit shqiptar në Kumanovë, sipas principit të Republikës Serbe në Bosnjë dhe Hercegovinë, njofton “B92”. Sipas tij, grupi ka numëruar mbi 2000 luftëtarë. Ai mohoi pohimet...

Mijatoviq: Mbyllja e Kezharovskit është porosi për censurë të frikshme në Maqedoni

Përfaqësuesja e lartë e OSBE-së për lirinë e mediumeve, Dunja Mijatoviq në profilin në tweeter shkroi se burgosja e gazetarit Tomisllav Kezharovskit është presedan i rrezikshëm i lirisë së mediumeve të Maqedonisë, informon “Lokalno.mk”“. Ajo thotë se “vendimi i Gjykatës së Shkupit që të dërgojë gazetarin Kezharovski në burg, jep porosi për censurë të frikshme”. Pardje në Gjykatën e Apelit i...

Më shumë se gjysma e qytetarëve të kënaqur nga puna e policisë

Më shumëse 50 % të qytetarëve janë të kënaqur nga puna e policisë, kurse 62, 2 % shënon besimi që qytetarët kanë respekt ndaj ruajtësve të rendit publik, tregon hulumtimi publik i mendimit publik për punën e policisë të cilën e bën në çdo 2 vite misioni i OSBE-së në vend, në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Brendshme....