fbpx

Ковачевски нема да има средба со Лавров

Премиерот Ковачевски истакна дека секоја земја на свој начин испраќа порака за неоправданата агресија на Русија врз Украина

-

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски пред почетокот на Министерскиот совет на ОБСЕ изјави дека нема да има средба со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој истакна дека секоја земја на свој начин испраќа порака за неоправданата агресија на Русија врз Украина.

Ковачевски се надева дека на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје ќе бидат донесени важни одлуки, и тоа дека ќе се избере нов претседавач на ОБСЕ за наредната година, ќе се изберат најзначајните четири функции во ОБСЕ како и се усвои буџетот на организацијата за догодина.

„Некои го прават со нивно неприсуство, но некои со присуство и јасно искажани ставови за руската агресија. Истото ќе го направам и јас со моето излагање“, изјави Ковачевски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Агресивен пензионер е снимен во итната служба на Неапол, а не на вакцинален пункт

Видеото од објавата што ја рецензираме не е од центар за вакцинација туку од итната помош во Неапол. Како што информираат проверувачите на факти на на Factcheck.vlaanderen, самата болница...