fbpx
Таг: ОБСЕ

таг: ОБСЕ

ОБСЕ ќе продолжи со поддршката на клучните реформи, порача Гремингер по средбата со Заев

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со новиот генерален секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, на која била потврдена определбата на Владата за заштита на човековите права, функционирањето на правната држава и посветеноста на реформскиот процес, како и поддршката што Владата ќе продолжи да ја добива од ОБСЕ во реализацијата на реформскиот процес. - Работиме и ќе работиме во согласност со...

Дезир: На МРТ ѝ треба модел на финансирање што ќе ја гарантира независноста

На јавниот сервис му треба модел на финансирање кој на ниту еден начин нема да ја поткопа неговата независност и ќе овозможи да ја извршува својата мисија на јавен сервис, се вели во соопштението од претставникот на ОБСЕ за медиуми, Харлем Дезир, за неговата посета на земјава и средбите со премиерот, министри во Владата и со новинарските здруженија. - Со...

Спасовски – Десир: Новинарите мора да се чувствуваат безбедни и слободни

Медиумите се меѓу најважните столбови на едно демократско општество и затоа мора да се преземат сите неопходни мерки за новинарите да се чувствуваат безбедни и слободни да ја извршуваат својата работа, заклучија на денешната средба министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и претставникот за слобода на медиумите на ОБСЕ, Харлем Десир. „Спасовски ја потенцираше соработката на МВР со здруженијата на...

Димитров во ОБСЕ ги претстави реформите и ја нагласи важноста на слободните медиуми

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, денеска имаше обраќање пред Постојаниот совет на ОБСЕ во Виена, во кое, говорејќи за реформите на Владата, поврзани со владеењето на правото, изборниот систем, силни и професионални институции, развој на здрави механизми на контрола, независно судство и слободата на медиумите, се повика на цитатот од американскиот дипломат Адлај Стивенсон - „Слободните медиуми се...

Заниер ќе ги поддржи напорите на Македонија за зацврстување на демократските вредности

Mинистерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска имаше средба со високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ, Ламберто Заниер, кој присуствуваше на Годишниот состанок на шефовите на теренски оперативни мисии на ОБСЕ во Југоисточна Европа, што годинава се организира во Скопје, соопшти македонското МНР. Димитров на средбата изразил задоволство од долгогодишната соработка со Македонија и подготвеност таа да продолжи во иднина, со...

Заев го уверил Заниер дека Владата ќе работи за целосна интеграција на сите граѓани

„Се определивме за концептот „едно општество за сите“, кој се покажа успешен затоа што сите граѓани сакаат да живеат квалитетно во родната земја. Ние се грижиме за практичните потреби на сите граѓани, во согласност со Уставот и така ќе продолжиме да работиме“, рекол премиерот Зоран Заев на денешната средба со високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ, Ламберто Заниер,...

Заев на средба со делегација на ОБСЕ: Очекуваме победа на слободни и демократски избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска заедно со потпретседателот на партијата, Дамјан Манчевски, шефот на изборниот штаб, Миле Зечевиќ, и со Стевица Јосифовски од правниот комитет на СДСМ, се сретна со делегација на ОБСЕ, предводена од Нина Соумалаинен, шефица на ОБСЕ во Скопје, и од Џеф Били, раководител на политичкиот оддел. На средбата претставниците на СДСМ и на ОБСЕ разговарале за актуелната...

Груевски од амбасадорите и од ОДИХР побарал услови за фер избори

На средба со амбасадорите на земји членки на ЕУ во Македонија и со претставници на ОБСЕ/ОДИХР, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и членови на извршниот комитет на партијата, побарале „Владата активно да се ангажира за создавање демократски амбиент за одржување на локалните избори“, соопшти партијата. „Беше изразена силна загриженост од првичните обиди да се заплашуваат гласачи и да се поткупува...

Шефот на дипломатијата Димитров на средба со Суомалаинен

На средба што ја имале денеска, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, и шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен, разговарале за меѓусебната соработка и за приоритетите што новата влада ги зацртала, соопшти Министерството за надворешни работи. Министерот Димитров се заблагодарил за континуираната поддршка што ОБСЕ ја дава на Македонија, а особено за директната поддршка за реализацијата...

Османи – Суомалаинен: Изборната реформа е меѓу клучните приоритети на Владата

Изборната реформа останува меѓу клучните приоритети на Владата, вклучително и имплементацијата на препораките наведени во извештаите на ОБСЕ/ОДИХР, истакнал вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на денешната средба со амбасадорката на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен. Османи нагласил дека Мисијата на ОБСЕ во Скопје обезбедува важна помош за Македонија, особено во областа на владеењето на правото и на изборните реформи...

Заев со амбасадорката на ОБСЕ договарал соработка за реформите

На денешната средба на премиерот Зоран Заев со амбасадорката на ОБСЕ, Нина Суомалаинен, е разговарано за можноста Мисијата на ОБСЕ во Скопје да помогне во реформските процеси во судството, медиумите, полицијата, меѓуетничките односи и неколку други области, соопштија од Владата. На средбата премиерот нагласил дека новата власт ќе дефинира краткорочна и среднорочна агенда за реформскиот процес, чија цел се евроатлантските...

Ахмети: Постои можност за поттикнување немири во земјава за геополитички интереси

Новата реформска влада ќе се формира наскоро, а новоименуваниот претседател на Собранието го врши својот дел од обврските за да се олесни и да се забрза овој процес, истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на синоќешната средба со специјалниот претставник на претседавачот на ОБСЕ, амбасадорот Кристијан Штрохал, и со амбасадорката на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен. Ахмети и Штрохал разговарале...

ВМРО-ДПМНЕ: Преседанот со изборот на Џафери води кон уште поголема нестабилност

Преседанот со незаконскиот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија, надвор од сите пропишани процедури, води кои други преседани што ќе значат суспендирање на правниот систем. Ова денеска го истакнала делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од претседателот на партијата, Никола Груевски, на средбата со високите претставници на Делегацијата на ОБСЕ во Скопје. На средбата, како што соопштија од...

САД: Да одговараат тие што ги извршиле, организирале и ги нарачале насилствата

САД ги повикуваат надлежните во Македонија да преземат чекори за да ја осигурат безбедноста на сите членови на парламентот, да ги истражат нападите темелно и да ги повикаат на одговорност тие што ги извршиле, ги организирале и ги нарачале насилствата, рече Кејт Брнс, претставничка на Мисијата на САД во ОБСЕ, при нејзиното обраќање на постојаниот совет на ОБСЕ во Виена. - САД...

Заев за знамето во кабинетот на Џафери: Ако се случила грешка, треба да се поправи

Постојат можности до крајот на месецот да биде формирана новата влада, согласно роковите, но зависи од одлуката на Ѓорге Иванов како и од техничката подготвеност на Собранието, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средба со претставници на ОБСЕ во „Холидеј Ин“. Тој додаде дека е подготвен да се сретне со Иванов и да му ја гарантира унитарноста и сувереноста...

ОБСЕ повика насилството да престане, а полицијата да ја осигури безбедноста

Шефицата на мисијата на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен, преку својот твитер-профил повика да престане насилството во Собранието, а полицијата да ја осигури безбедноста на пратениците. „Напната ситуација во Скопје. Насилството треба да престане, полицијата треба да ја осигури безбедноста на Собранието и на пратениците“, напиша Суомалаинен на својот твитер-профил. https://twitter.com/ninasuomalainen/status/857658079453818880

Косово дозволи Србите што живеат таму да гласаат на претседателските избори

Србите кои живеат во Косово ќе може да гласаат на 20 избирачки места на целата територија, за претседателските избори во Србија кои се одржуваат утре, пишува весникот пишува „Коха диторе“. Изборниот процес ќе се одвива како и во Србија, но пребројувањето на гласовите нема да се врши во Косово. Информацијата ја потврдил и заменик-министерот за локална самоуправа и советник на премиерот Иса...

Гарет: Излезот од политичката криза е во владеењето на правото

Независно и ефикасно судство во заштита на правата и на слободите на граѓаните беше темата на конференцијата организирана од Мисијата на ОБСЕ и од Здружението на судии на Македонија, што се одржа денеска во Скопје, а по повод „Денот на судството“. Околу 100 судии и високи судски претставници разменија мислења за важната улога на судството како гарант на владеењето на...

Попоски: Треба да бараме обединување околу една кауза – да сме дел од ЕУ

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски, со шефот на австриската дипломатија и актуелен претседавач со ОБСЕ, Себастијан Курц, во Виена разговараше за регионалната стабилност и за потребата од интегрирање во ЕУ како најдобра гаранција за развој на Балканот. - Што и да се случува во регионот, какви и да се предизвиците, доколку членството во ЕУ изгледа достижно, тоа...

Попоски: Веруваме дека може да се врати дијалогот во институциите

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски, денеска во Виена учествуваше на седница на Постојаниот совет на Организацијата за безбедност и соработка на Европа. Попоски, како што соопштија од македонското МНР, одговарал и на прашања од земјите членки на ОБСЕ, поврзани со изгледите за надминување на политичката криза, надворешното влијание, ризиците за нестабилност во регионот и изгледите за интеграција...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...