fbpx
Таг: фатмир Битиќи

таг: фатмир Битиќи

Во Брисел започна билатералниот скриниг за „Внатрешен пазар“

Во Брисел денеска започнува билатералниот скрининг за вториот Кластер, „Внатрешен пазар“, со скрининг состанок за Поглавјето 3, „Право на основање и слобода на давање услуги“, информираат од Секретаријатот за европски прашања. Оттаму додаваат дека делегацијата ја предводи заменичката на главниот преговарач на Р. С. Македонија со ЕУ, Дрита Абдиу-Халили, а присутни се и координаторот на кластерот 2, вицепремиерот задолжен...

Фалат работници, владата најавува отворање на прашањето за увоз на странска работна сила

Македонската влада претстојнава пролет планира да го отвори прашањето за увоз на работна сила од странски земји поради недостигот на лица од земјава кои се подготвени да работат. Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска на годишната конференција „Економски предизвици во 2023 година: како да го одржиме економскиот раст и ја трансформираме економијата“ рече дека не постои некој од стопанствениците...

Повторно вклучена струјата во МЖ Транспорт, Владата ќе го спаси и Клинички од исклучување

По неколку часа откако ЕВН ја исклучи струјата во „Железници Транспорт“ поради долг од 6,5 милиони евра, премиерот Димитар Ковачевски кажа дека струјата во оваа институција е повторно вклучена. Тој најави дека ќе се реши проблемот и со другите државни институции коишто со години натрупувале големи долгови за потрошената електрична енергија, како што е Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, чиј долг...

Вработените во РЕК Битола работат со цел капацитет за да обезбедат струја за домаќинствата

Фатмир Битиќи, заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, ја посети РЕК Битола, каде што заедно со директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски одржаа работен состанок. Битиќи се заблагодари на сите вработени во РЕК Битола за снабдувањето со доволно количество струја од домашно производство во овој период на енергетска криза. „Штедењето на електрична енергија продолжува...

Владата бара струја за индустријата, Битиќи вели ова се времиња на преживување

Фатмир Битиќи
Владата обезбедила суровини за производство на електрична енергија за потребите на регулираниот пазар, што значи граѓаните и 70.000 компании нема да стравуваат за електрична енергија до март, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Тој информира дека Владата одлучила да интервенира и на слободниот пазар и се обидува да најде суровини за производство на електрична енергија која ќе биде...

Битиќи: Скопје ќе има парно, иако нема избрано нов економски оператор

Скопје ќе има парно греење, а БЕГ, иако му се одземени лиценците, мора да испорачува топлинска енергија кон граѓаните, се додека не се избере нов економски оператор. Компанијата мора да има резерви на гас и други суровини за да обезбеди непречена услуга кон домаќинствата, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Тој посочи дека БЕГ и ЕСМ имаат...

Австриски „Штрабаг“ и турски „Ѓулермак“ ќе ја градат пругата Куманово-Крива Паланка

Австриската компанија „Штрабаг“ (Strabag AG) е избрана за да ја гради пругата од Куманово до Бељаковце, додека турски „Ѓулермак“ (Gülermak) ќе ја изведува втората фаза од Бељаковце до Крива Паланка од железничкиот Коридор 8 кон Бугарија. Во владиното седиште денеска се потпишаа договорите за изведба на двете фази од пругата кон Бугарија, капитален инфраструктурен проект во којшто се инвестираат...

Националната развојна Стратегија треба да го отслика општеството во кое сите сакаме да живееме

Патишта кои произведуваат енергија, фотоволтаици во секој дом, држава која не ги расфрла и троши ресурсите и која јавните пари ги троши на образование и здравствена заштита на граѓаните, рамномерен развој, иновации, чисти води и природа, искоренување на невработеноста, прилагодување на наставните планови на пазарот на трудот, зелени инвестиции во планирањето и функционални депонии. Ова се само дел од...

СДСМ најави смена на седум министри, Алтернатива наредната недела ќе одлучи за влез во влада

По неуспешниот обид за изгласување на недоверба на владата во Собранието на РСМ минатата недела и по завршените локални избори, од владејачката партија СДСМ најавуваат владина реконструкција, додека од опозициската албанска партија Алтернатива излегоа со информација дека наредната недела ќе одлучат дали ќе влезат во реконструираната влада. Потпретседателот на СДСМ и вицепремиер за економски прашања Фатмир Битиќи во денешното гостување...

Кризата е можност нашите компании да се вклучуваат во глобалните синџири на набавки, вели Битиќи

Владата ги поттикна процесите на дигитализација и ние ќе продолжиме да одиме по тој пат, во насока на поедноставување на процедурите, подигнување на ефикасноста, ефективноста, продуктивноста и конкурентноста на домашната економија, истакна вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи кој учествуваше на панелот „Трасирање на патот за раст и развој во пост-ковид периодот“,...

Отпадот од топењето старо железо во „Макстил“ ќе се користи како градежен материјал

Отпадната троска, која се добива при процесот на топење на старото железо во скопската фабрика „Макстил“ ќе се користи како суровина за производство на тампон за асфалтирање улици и како делумна замена на цемент во производство на бетонски блокови. Иновацијата, што денеска во кругот на фабриката беше промовирана пред вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и министерот за животна...

Битиќи – Петров: Ќе се распределат 5.7 милиони евра за 103 проекти на компании за забрзан раст

Вкупно 5.7 милиони евра ќе се распределат за поддршка на 103 компании, чии проекти се одобрени за финансиска поддршка во рамките на јавниот повик „Кофинансирани грантови за технолошки развој за забрзан раст”, објавија денеска на заедничка прес конференција заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и директорот на Фондот...

ВМРО-ДПМНЕ најавува собраниска блокада на законот за еколошка такса, власта се дообјаснува

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека во Собранието на РСМ ќе се спротивстави на донесувањето на новиот закон со којшто ќе се воведе еколошката такса за нафтените деривати. Пратеникот Тимчо Муцунски денеска рече дека за опозицијата еколошката такса е форма на кризен данок. „Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е цврст и јасен: Без двоумење ќе го блокираме овој Предлог закон, користејќи ги...

Ре/Макс, една од најголемите светски компании за недвижности, ќе работи и на нашиот пазар

Ре/Макс, една од најголемите, најреномирани и најуспешните компании, ќе го професионализира пазарот со недвижнини и во Северна Македонија и ќе воведе меѓународни стандарди во купувањето, продавањето и изнајмувањето на недвижности во земјава. Ова било договорено при средбата на вицепремиерот Фатмир Битиќи, со потпретседателите на Ре/Макс за Европа, Курт Лукас и Адриан Бури, за време на неговата службена посета на...

Проработе кочански Пејпер Мил откако го инсталираше филтерот против загадување на воздухот

Кочанската фабрика за хартија Пејпер Мил повторно проработе откако сопствениците го инсталираа вреќестиот филтер со кој значително се намалуваат количествата штетни честички испуштени во воздухот. На денешното рестартирање на фабриката присуствуваа вицепремиерот Фатмир Битиќи и кочанскиот градоначалник Николајчо Илијев, информираат од владината прес-служба. Вицепремиерот Битиќи потсети дека Пејпер Мил, при своето работење во минатото, испуштал повисоко ниво од дозволеното на...

Битиќи: Развојот на економијата доаѓа од бизнисот, не од политичарите

Фатмир Битиќи
Владата е таа која треба да им го олесни и да им го трасира патот за водење бизнис на младите претприемачи, пред сѐ на оние кои сакаат за првпат да започнат со сопствен бизнис. Затоа што развојот на економијата доаѓа од бизнисот, не од политичарите. При тоа е клучно, младите да добијат јасна визија што сакаат да постигнат и...

„Регионална конкурентност, наместо регионална конкуренција“, порача Битиќи на економската конференција во Приштина

Регионалните конференции се потребни за да се направи анализа и да се дискутира за економската состојба меѓу земјите од регионот во изминатата година, која беше подеднакво тешка за сите. Кризата предизвикана од ковид-19 бара да се покаже лидерство и одлучност во справување со препреките и соодветно да се одговори на кризната ситуација. Ова го посочи вицепремиерот за економски прашања...

Битиќи: Се засилуваат активностите на проекти за енергетска ефикасност

Северна Македонија во изминатитот период направи голем исчекор во носење на многу значајни документи, стратегии и политики, во кои се вградени ЕУ директивите од енергетскиот сектор. Сите активности, поврзани со реформите во енергетиката и енергетската ефикасност, условија носење на нов Закон за енергетика и Закон за енергетска ефикасност, како и Стратегија за развој на енергетика до 2040, а во...

Министри и вицепремиери денеска се вакцинираа против ковид-19

Денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“ се вакцинираа вицепремиерите Фатмир Битиќи и Никола Димитров, како и министрите Бојан Маричиќ, Крешник Бектеши и Горан Милевски. Министерот за економија Крешник Бектеши на неговиот фејсбук-профил напиша дека вакцините се безбедни, проверени, тестирани и, навистина, колку побрзо заврши процесот на имунизација толку побрзо ќе заврши оваа борба со овој невидлив непријател. Вицепремиерот за...

Измените во ЗРО за прогласување на неделата за неработен ден одложени за следната година

фатмир битиќи фото: влада на РСМ
Создавањето на предвидливо бизнис опкружување е една од најважните теми за секој стопанственик, па затоа, пред донесување на било какво законско или под законско решение, Владата ќе продолжи отворена дискусија и консултации со бизнис секторот, за да се унапреди деловното опкружување и да се обезбеди предвидливост и одржливост на економските текови. Ова го истакна вицепремиерот Фатмир Битиќи, на денешната редовна...

Забрана за вршење на лекарска дејност за гинекологот Асани, бара Платформата за родова еднаквост

Платформата за родова еднаквост реагираше на пресудата на струшкиот Основен суд со која му се изрекува условна казна на гинекологот Мухамед Асани кој во периодот меѓу 2015 и 2020...