fbpx

Почна да се полни вештачкото езеро кај село Конско, градежните работи при крај

Преку нов систем за наводнување и вештачко езеро, со браната Конско за 5 пати се зголемува наводнувањето на земјоделските површини, со капацитет за наводнување на 8.000 хектари плодно земјиште

-

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска во извршија увид на завршите активности од изградбата на најзначајниот и најголем водоснабдителен проект – браната Конско, која се наоѓа до селото Конско на планината Кожув.

Ова е инвестиција на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство која вреди 40 милиони евра и е најголем капитален водостопански објект во последните 50 години, се вели во соопштението.

„Градежните активности се во завршна фаза и согласно динамиката треба да завршат до крајот на овој месец, по што би следувале тестирањата на системите и потоа официјалното пуштање во употреба на овој важен проект. Изградбата на браната Конско е важен проект во развојот на македонското земјоделство, во наводнувањето на земјоделските површини, но важна и за развој на туризмот и јакнењето на економијата во целиот регион“, велат од Владата.

Преку нов систем за наводнување и вештачко езеро, со браната Конско за 5 пати ќе се зголеми наводнувањето на земјоделските површини, со капацитет за 8.000 хектари плодно земјиште. Во целост се обезбедува потребната вода за наводнување на земјоделските површини во текот на целата година за 6.500 хектари земјоделско земјиште во јужниот дел од државата.

„За мене лично овој проект остава личен и историски белег. Започнавме со градба во 2018 година, поставувајќи го камен темелот и еве денес до финална реализација на овој проект во 2023 година. Бенефитите од изградбата на браната Конско, покрај развој и наводнување на земјоделското земјиште, се многубројни за сите граѓани од овој регион. Па така оваа брана обезбедува редовно снабдување со квалитетна вода за пиење, потоа во производството на електрична енергија. Но она што е и можеби најзначајно е обезбедувањето на вода и редовен торур за дотур на Дојранското Езеро”, истакна министерот Николовски.

Овој голем капитален проект го поттикнува развојот на земјоделството, влијае врз развојот на економијата во Општина Гевгелија, и унапредувањето на здравјето и квалитетот на живот на граѓаните од целиот овој регион, се вели во соопштението.

„Со доаѓањето на оваа Влада во 2017 година една од нашите главни заложби беше да создадеме конкурентно земјоделство, кое ќе резултира со зголемување на производството на храна, а тоа пак ќе има импакт и врз регионалниот економски развој кој Владата го стимулира и преку финансиска поддршка на новите инвестиции”, истакна заменик претседателот Битиќи.

Инаку, Битиќи и Николовски денеска во Гевгелија ја посетија и винаријата „Јостела“, која е меѓу првите мали семејни винарии во државата што постои од 2005 година. Сместена е на убаво место кон ски-центарот Кожуф, а до неа се и фамилијарните лозови насади. Сопственик е Венера Гелебешева-Крстиќ, која по професија е енолог и која целиот свој живот го посветила на лозарството и овоштарството кое за неа е животна пасија, љубов и начин на живеење.

Битиќи и Николовски ја посетија и винаријата „Јостела“ на Кожув планина. Фото: Влада на РСМ

Како Влада и Министерство даваме силна поддршка за развој на малите семејни винарии со грантови од 10.000 евра. Секторите лозарство и винарство, за нас, се едни од најзначајните сектори. Нашата посветеност во развојот на овие два важни сектори, овие изминати седум години, сме ја докажале преку креирање на конкретни мерки и политики за поддршка и развој на лозарството и винската индустрија, но и преку вложувањето, во силна меѓународна промоција на нашето македонско вино.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Перформанс „Мачката Елеонора“ на 15 и 16 овој месец во МКЦ

н На 15 и 16 овој месец, ќе има две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“, со почеток од 20 часот, информираат од организацијата „Тииииит! Инк.“. Перформансот, како што...