fbpx
Таг: љупчо николовски

таг: љупчо николовски

Преспанското јаболко доби заштитена географска ознака

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски потпиша 17 решенија на производители на преспанско јаболко, кои успешно ја поминаа верификацијата и ќе можат непречено да го користат заштитениот географски назив „Преспанско јаболко“. Со заштитата на географскиот назив „Преспанско јаболко“, истиот се заштитува од имитација, злоупотреба и лажно декларирање. Всушност се заштитува угледот и автентичноста на овој произод. Потрошувачите кои...

Зејтин ќе има во доволни количества, директорот на „Кристал“ не очекува нови поскапувања

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски истакна дека годинава двојно ќе се зголемат површините под сончоглед во земјава, а со тоа и количествата на суровина за масло за јадење. Тој заедно со министерот за економија Крешник Бектеши денеска беа во посета на фабриката за производство на масло за јадење „Кристал“ (поранешна „Благој Ѓорев“) од Велес. Двајцата министери остварија...

Николовски: Србија одобри извоз на 2 милиона тони масло за јадење, 2.000 тони се веќе одобрени за земјава

На вчерашната седница српската Влада донесе одлука за извоз на два милиона литри масло за јадење. Одлуката е објавена денеска. Со тоа влегуваме во имплементација на договореното – да се тргне „рампата“ за основните производи, пченицата и пченката, и да почне реализацијата на договорите, соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, извести ТВ 21. Како што рече...

Министерот Николовски најави дека ќе се истражи случајот со малтретирање животно

Спроведување на итна постапка и преземање на сите дисциплински мерки од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство најави министерот за земјоделство Љупчо Николовски, по вчерашните снимки кои ги објави организацијата за заштита на животните „Анима Мунди“, со обвинувања за инспектор на АХВ од Берово дека малтретира јагне. „Згрозен од монструозниот чин на Инспекторот за благосостојба на животните во подрачната...

Николовски: Локалните избори имаат втор круг, затоа кочи Мицко

ВМРО-ДПМНЕ се обидува да креира лажна еуфорија, изјави генералниот секретар и шеф на изборниот штаб на СДСМ, Љупчо Николовски вечерва на прес-конференција. Според него, СДСМ ќе добие најголем број на градоначалници на локалните избори и ќе победи. Николовски, исто така, посочи дека кандидатот на СДСМ, „Петре Шилегов ќе биде новиот градоначалник на Скопје бидејќи води пред Данела Арсовска“. „Ова не е...

Николовски на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург: Се проширува трговската соработка со Русија

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, овие три дена ја предводи владината делегација на официјалната посета на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург, Русија. Николовски и рускиот заменик-министер за земјоделство Сергеј Левин, ја потврдија досегашната соработката помеѓу двете држави, и ја потенцираа потребата од продлабочување и зајакнување на соработката во земјоделскиот сектор...

Николовски на сесија на ООН: Главен приоритет за Владата останува борбата против корупцијата

„Борбата против корупцијата е клучен приоритет во владината рамка „Акција 21“, и тоа е резултат на нашата определба за воведување на систем кој генерира и испорачува правда, правна држава, ред и поредок. Преку спроведување и имплементација на Конвенцијата на Обединетите Нации против корупцијата, како и преку Планот на Владата за борба против корупција, создаваме општество во кое нема да...

Земјава за првпат ќе добие Закон за потекло на имот, најави Николовски

Подготвена е физибилити студија за Законот за потекло на имот со кој ќе се испитува нелегално стекнат имот и капитал, најави заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупција и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски. „На наша иницијатива, а со експертска и техничка помош од Советот на Европа, првиот чекор е напрвен“, вели Николовски. Тој додава...

Етичкиот кодекс ќе се применува за сите функционери, вредноста на подароците ограничена до 20 евра

ГРЕКО дава позитивен коментар за измената на владината Уредба за примање подароци, подготвена од страна на мојот Кабинет и Министерството за финансии. Со оваа Уредба точно се пропишани процедурите за примање на протоколарни дарови од странски и домашни, физички и правни лица. Воедно, сумите за протоколарни подароци се ограничени на максимални 20 евра, посочи вицепремиерот за борба против корупцијата,...

Николовски за одморот во Дубаи: Имам законско право на одмор, се извинувам ако пратив лоша порака

Вицепремиерот Љупчо Николовски денеска одговарајќи на новинарско прашање, потврди дека со својата сопруга бил на одмор во Дубаи и нагласи дека после 16 часа дневно работа, има законско право на одмор, а патувањето било поради работни обврски на неговата сопруга. Од оваа временска дистанца, можеби е направена грешка од наша страна што е избран Дубаи, но не како одмор, туку...

Амбасадорите на ЕУ даваат поддршка на Планот за борба против корупцијата

Љупчо Николовски фото: Влада на РСМ
На тема-имплементацијата на усвоенот оперативен План за борба против корупција, на работен состанок денеска разговараа вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, амбасадорот на  ЕУ, Дејвид Гир и амбасадорите на земјите членки на ЕУ, кои понудија поддршка во спроведувањето на реформите во согласност со стандардите на ЕУ. „Во функција е новиот Национален регистар...

Поради судир на интереси, Владата разреши член на управниот одбор на битолскиот студентски дом

Владата го разреши Ристо Чулаковски, член на Управниот одбор – преставник на основачот на Државниот студентски дом „Кочо Рацин“, Битола поради наводно постоење судир на интереси, соопштија од кабинетот на заменик претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски. „На денешната владина седница по доставена иницијатива од Државната комисија за спречување...

По Димитров, ВМРО-ДПМНЕ најавува интерпелација во Собранието за Николовски и Маричиќ

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе интерпелација во Собранието на РСМ за министерот за правда Бојан Маричиќ и вицепремиерот за спречување корупција Љупчо Николовски, најави денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски. Причина за ова, како што рече тој, се катастрофално лошите резултати со корупцијата по објавеното рангирање од Транспаренси Интернешнл. „Вклучен е црвениот аларм одамна. Потребни се оставки, најпрвин од таканаречениот...

Националниот регистар на вистински сопственици, алатка во борбата против перењето пари и финансирањето тероризам

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски заедно со заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија, Ото Граф, директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска Јанковски и директорот на Управата за финансиско разузнавање, Блажо Трендафилов, денеска го промовираа новиот Национален регистар за вистински сопственици. Регистарот како што истакна Николовски претставува најсовремено технолошко решение, со бројни...

Владата ќе прави процена на интегритетот на министрите, нивните советници и надворешни соработници

Владата во првата половина на годинава, во соработка со УСАИД, ќе спроведе тест за проценка на интегритетот на членовите на Владата и нивните советници и надворешни соработници. Ова го најави вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот Љупчо Николовски на денешната прес-конференција презентирајќи ги идните мерки од владиниот план наречен „Акција 21 - европски стандарди дома“. „Во Новата 2021 година...

Вицепремиерот Љупчо Николовски позитивен на ковид-19

Вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски информираше дека е позитивен на ковид-19. „Поради лесни симптоми направив ковид-19 тест и резултатот е позитивен. Од овој момент влегувам во изолација и ги следам во целост насоките на лекарите. Чувајте се. Вирусот наоаѓа начини, но заедно ќе го победиме,“ напиша тој на неговиот фејсбук-профил.

Николовски: Потребна е поврзаност и дигитализација во работењето на инспекциските служби

Споделувањето на документите со сите служби во државните институции кои би влегле во еден систем, е дел од процесот на поврзаност на кој се работи. Дигитализирањето на овој систем, според вицепремиерот за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, е голем предизвик, а тоа ќе помогне во надминувањето на некои пракси од минатото, како нарачани инспекции и некоординираност. Николовски како проблем...

Со усвоените законски измени инспекторите на лице место ќе затвораат локали кои ги кршат здравствени протоколи

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски денеска заедно со членовите на Инпекцискиот совет одржа прес-конференција за измените и дополнувањата на Законот за заштита на здравјето на населението од заразни болести, којшто го усвои Собранието. Вицепремиерот Николовски е задоволен од усвоените законски измени, со кои инспекторите добиваат зголемени ингеренции. „Конкретно,...

Вицепремиерот Николовски најави дека ќе побара разрешување на директорката Димова

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски вчера најави дека ќе побара разрешување на директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова по неодамнешните пишувања во медиумите за наводни злоупотреби на средства. „Директорката Лидија Димова смета дека не треба да даде оставка, но јас имам спротивен став. На...

Инспекторите добиваат поголеми овластувања за да се справат со прекршителите на протоколите за ковид-19

На денешната владина седница ги усвоивме предлог-измените на Законот за заштита на население од заразни болести, со кои инспекциските служби добиваат нови поголеми овластувања за справување со прекршителите на ковид протоколите, информираше заменикот на претседателот на Владата за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски на неговиот фејсбук-профил. „Законските измени се однесуваат на Државниот...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...