fbpx
Таг: љупчо николовски

таг: љупчо николовски

Николовски: Работата на шумската полиција е пред колапс

Работата на шумската полиција е пред колапс, а причина за ваквата лоша состојба е запоставувањето на овој сектор од премиерот Никола Груевски, изјави денеска дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. „Како дополнителен заменик-министер, остварив повеќе контакти и разговори со вработените, вклучително и со раководителот на шумската полиција, и по направените анализи, за жал, може да констатираме дека...

Николовски: Неделковски од државата добил пасиште за 744 грла добиток, а има само 60 кози

Документите покажуваат дека блиските соработници на Никола Груевски, фамилијата Неделковски, располага со 186 хектари пасиште, обвини денеска на прес-конференција Љупчо Николовски, дополнителен заменик-министер во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. „Еве го договорот за закуп на 186 хектари пасиште во селата Долно Чичево и Подлес, склучен во 2009 година кога на власт се Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Еве ја тековната...

Николовски: Земјоделците се жалат дека исполнуваат услови за субвенции, а пари нема

Во струмичко Босилово, земјоделците му се пожалиле на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, Љупчо Николовски, дека останале без субвенциите за 2012, 2013 и за 2014 година, иако сите документи и услови ги имаат исполнето. - Се прават намерни административни грешки, со што субвенциите им се кратат на 5.000 вистински земјоделци, а парите завршуваат кај луѓе блиски на власта – изјави Николовски. Тој испрати...

Николовски: Нови злоупотреби во Министерството за земјоделство

Денеска, пред јавноста и пред граѓаните, објавувам нови докази и факти зошто министерот Михаил Цветков веднаш треба да си поднесе оставка, изјави Љупчо Николовски, дополнителниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство. „Ова е класичен фалсификат договор за закуп на земја во село Брод, општина Новаци. Еве го договорот за краткорочен закуп на 35 хектари, земја која прво ја добива таткото...

Николовски: Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ќарувале земјоделски субвенции

Илија Србиновски, поранешен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен раководител на подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Битола, скандалозно ја злоупотребува државната функција, обвини Љупчо Николовски, дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, назначен од редовите на СДСМ. - Семјството Србиновски буквално го има „освоено“ министерството. Таткото Илија, синот и снаата се вработени во оваа институција, а...

Николовски: Иво Ивановски да каже зошто бега токму сега

Членот на извршниот одбор на СДСМ, Љупчо Николовски, денеска на прес-конференција истакна дека „се редат заминувања во владата на Никола Груевски и пред дефинитивно да замине од политичката сцена, Груевски го напуштаат неговите најблиски министри“. - Со последната оставка на Иво Ивановски, министер за администрација и информатичко општество, на сите им е јасно дека се ближи крајот на режимската власт и...

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...