fbpx

Битиќи: Повеќе од 400 илјади граѓани ќе бидат опфатени со антикризните мерки

Предвидено е одреден надомест во наредните неколку месеци да добиваат пензионери, ученици, студенти, самохрани родители

-

Антикризните мерки утре ќе се најдат на владина седница и истите се насочени кон најранливите категории граѓани. Предвидено е одреден надомест во наредните неколку месеци да добиваат пензионери, ученици, студенти, самохрани родители…

„Над 400 илјади граѓани ќе бидат опфатени со мерките. За оваа цел ќе бидат искористени средствата од солидарниот данок кои најголемиот дел од компаниите веќе ги уплатија“, информира вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи.

На почетокот на овој месец Владата го усвои Предлог-законот со кој се обезбедува мерката за финансиска поддршка на граѓаните со низок доход, корисници на пензија, корисници на право на социјална сигурност на стари лица, млади лица, самохрани родители, деца без родители и родителска грижа, уметници и други лица кои вршат дејност во културата, филмски работници и естрадни уметници.

До крајот на годинава во Буџетот се предвидени 75 милиони евра за антикризни мерки.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...