fbpx
Таг: солидарен данок

таг: солидарен данок

Битиќи: Повеќе од 400 илјади граѓани ќе бидат опфатени со антикризните мерки

Антикризните мерки утре ќе се најдат на владина седница и истите се насочени кон најранливите категории граѓани. Предвидено е одреден надомест во наредните неколку месеци да добиваат пензионери, ученици, студенти, самохрани родители… „Над 400 илјади граѓани ќе бидат опфатени со мерките. За оваа цел ќе бидат искористени средствата од солидарниот данок кои најголемиот дел од компаниите веќе ги уплатија“, информира...

Лукаревска се закани на компаниите што нема да го платат солидарниот данок

На 24 ноември, Управата за јавни приходи (УЈП) ќе ги блокира сметките на компаниите што дотогаш не го платиле данокот на солидарност, што беше воведен помалку од месец. Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција, објасни дека на 6 ноември ќе бидат испратени опомени, а сметките на неплаќачите ќе бидат блокирани на 24 ноември. Како...

Спортските терени на основните училишта во Куманово се „за жалење“, не се приоритет за институциите

Спортските терени во некои основни училишта во Куманово се во лоша состојба, без услови, а во неколку училишта има недостаток на простор и спортска опрема. Учениците бараат подобри услови,...