fbpx
Таг: антикризни мерки

таг: антикризни мерки

Новите антикризни мерки предвидуваат 16,3 милиони евра за учениците и студентите

Над 120.000 ученици и студенти ќе добиваат месечен паричен надоместок до крајот на тековната учебна и академска година, информира Министерството за образование и наука (МОН). Оваа антикризна мерка претставува поддршка за учениците и студентите и нивните семејства, во услови на зголемени трошоци за живот и продолжени ефекти од енергетската криза. Околу 105.000 ученици од основните и средните училишта кои потекнуваат...

Студентите ќе добиваат ваучери од државата за меѓуградски превоз

Студентите се најдоа меѓу ранливите категории граѓани за кои се наменети новите антикризни мерки што денеска ги најави премиерот Димитар Ковачевски. Станува збор за деветтиот пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, кој денеска беше усвоен на владина седница. Мерките кои ги засегаат студентите се однесуваат на оние кои студираат надвор од местото на живеење. Како што соопштија од Владата,...

Владата со деветти пакет антикризни мерки тежок 662 милиони евра

Премиерот Димитар Ковачевски денеска одржа прес-конференција, на која што го презентираше деветтиот пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, кој денеска беше усвоен на владината седница. „Овој пакет содржи 26 мерки за социјална сигурност, насочени кон таргетирана поддршка за ранливите категории на граѓани и компании како и поддршка за надминување на потешкотии во услови на зголемени трошоци на...

Битиќи: Повеќе од 400 илјади граѓани ќе бидат опфатени со антикризните мерки

Антикризните мерки утре ќе се најдат на владина седница и истите се насочени кон најранливите категории граѓани. Предвидено е одреден надомест во наредните неколку месеци да добиваат пензионери, ученици, студенти, самохрани родители… „Над 400 илјади граѓани ќе бидат опфатени со мерките. За оваа цел ќе бидат искористени средствата од солидарниот данок кои најголемиот дел од компаниите веќе ги уплатија“, информира...

Бектеши: Следната недела нов пакет антикризни мерки, стапката на инфлација е преполовена

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека следната недела може да се очекува новиот пакет антикризни мерки. „Пакетот антикризни мерки вчера беше споделен од Министерството за финансии со Кабинетот на премиерот, со нас и со другите институции вклучени во неговото креирање. Најверојатно мерките ќе бидат објавени и ќе почнат со реализација кон средината или кон крајот на наредна недела“,...

Бесими: Владата набрзо ќе го објави деветиот пакет антикризни мерки

Mинистерот за финансии Фатмир Бесими соопшти дека Владата набрзо ќе го објави деветиот пакет антикризни мерки, за кои засега има 4,55 милијарди денари. Според него, пакетот ќе биде во насока на полесно справување со предизвиците од ценовната и енергетската криза за граѓаните и компаниите. „Ова значи дека продолжува субвенционирањето на електричната енергија за домаќинствата и парното греење во делот на...

Мнозинството во Собранието има опција за блокираните закони за анти-кризна помош

СДСМ можеби со право реагира за блокадата на собраниска комисија што е раководена од опозицијата и без чија расправа не можат да поминат владините мерки за помош на загрозени делови од населението во услови на криза. Но, решение постои и ако навистина не може да се постигне меѓупартиски договор, владејачкото мнозинство секогаш има на располагање можеби непопуларно, но, сепак,...

Генералниот секретаријат и да сака, не може да троши 700 милиони евра

Тврдењето на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ дека Генералниот секретаријат на Владата имал дискреционо право да троши 700 милиони евра годинава, искажано во смисла дека Владата не сакала да се откаже од своите намери да троши и во услови на криза, е невистина. Генералниот секретаријат како стручна служба на Владата нема свој буџет, туку се потпира на буџетот на Владата, а тој...

Собранието го усвои ребалансот на буџетот за 2022 година

Собранието, со 61 глас „за“ денеска го усвои предлог-ребалансот на буџетот за 2022 година. Вкупните приходи во Буџетот за 2022 година се утврдени на ниво од 245,8 милијарди денари, додека вкупните расходи на 288,5 милијарди денари. Буџетскиот дефицит е планиран на ниво од 42,7 милијарди денари, односно 5,3% од БДП, што е пониско во однос на минатата година, соопшти...

Скокнаа цените на основните прехранбени продукти

Од денеска престанаа да важат владините антикризни мерки, кои на 13 февруари годинава стапија на сила, а со тоа „скокнаа“ и цените на основните прехранбени производи, објави Радио МОФ. Граѓаните од денеска во маркетите ги купуваат по повисоки цени маслото за јадење, лебот, јајцата, тестенините и другите основни прехрабнени продукти. Една од анти-кризните мерки беше намалување на повластената стапка на...

Од полноќ поскапуваат храната и горивото, Владата не ги продолжи антикризните мерки

Од полноќ истекува важноста на мерките коишто беа донесени во март за ублажување на ефектите од економската криза. Откако на денешната владина седница не стана збор за продолжување на антикризните мерки, се отвара простор за вртоглав раст на цените на храната и горивото поради порастот на акцизите и ДДВ-то, објави Дојче Веле на македонски јазик. Според информациите од Владата, засега...

Владата наложи буџетските корисници да ги преполоват трошоците за репрезентација, службени возила, спонзорства и реклами

Како дополнување на 26-те антикризни мерки, Владата на 28-та седница усвои таргетирани мерки и препораки за намалување на трошоците во јавниот сектор, информираат од владината прес-служба. Со овие мерки сите буџетски корисници и единки корисници се задолжени да ги намалат расходите за стоки и услуги за 10 отсто и да достават соодветен предлог за рационализација на трошоците до Министерството за...

Основните прехранбени продукти ослободени од ДДВ, намалена и акцизата за горивата

Собранието на С. Македонија доцна синоќа ги усвои измените на Законот за додадена вредност и Законот за акцизите. Со оваа одлука од  данок на додадена вредност се ослободуваат лебот, шеќерот, белото брашно, маслото за јадење, јајцата и оризот, додека за горивата ДДВ-то се намалува од 18 на 10 отсто. Пратениците ја намалија и акцизата на сите видови горива од...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...