fbpx
Таг: Тетово

таг: Тетово

Изложба со повик полицијата сериозно да ги сфати пријавите за малтретирање на интернет

„Насилниците имаат имиња и треба да бидат казнети“ - со оваа порака Центарот за еднакви можности „Бубамара“ вчера на плоштадот во Тетово и во Гостивар, но и во Стара скопска чаршија, ја одржа „Изложбата без име“. Целта на оваа изложба беше преку илустрации на уметникот Рехатлику да се крене свеста малтретирањето со кое се соочуваат девојките на социјалните мрежи,...

Порталб: Владата го распушти Советот на општина Тетово, наскоро нови локални избори

Во општина Тетово наскоро ќе мора да се одржат нови локални избори, на кои ќе се избираат нови членови на Советот на општина Тетово, откако Владата денеска донесе одлука да го распушти Советот во неговиот сегашен состав, јави Порталб.мк, повикувајќи се на информација од Владата. Денешната одлука на Владата уследи по прекршувањето на ставот 2 од членот 75 на Законот...

Порталб: По пожарот во Тетово, граѓанското општество загрижено за последиците од загадувањето, надлежните мислат поинаку

Завчерашниот пожар што избувна во претпријатието „Пофикс“ во Тетово го покри градот со црн чад. Иако податоците од Министерството за животна средина и министерот велат дека квалитетот на воздухот е во границите на нормалата, еколошките организации и активисти велат дека воздухот е загаден и дека пожарот освен што е предизвикана лоша миризба во градот, граѓаните чувствуваат главоболки и печење...

Четири лица се повредени во пожарот во Тетово, наставата е прекината заради загадувањето

Во пожарот што утрово изби во објектите на „Македонија табак“ и „Пофикс“ лоцирани на излезот од Тетово има четворица повредени, од кои три лица се со асфиксија односно гушење, а за едно лице се претпоставува дека има скршеница на коленото, но нивната состојба е стабилна, информира Порталб.мк. Општина Тетово во соработка со Секторот за образование донесе и одлука да се...

Голем пожар утрово во индустриски објект во Тетово

Утрово се запали индустриски објект во Тетово на излезот од градот. Како што јавува Порталб.мк, на терен се излезени противпожарните екипи со повеќе возила. Неофицијално, медиумот јавува дека пожарот зафатил фабрика за производство на градежни материјали. Засега нема информации за повредени лица во пожарот, а над градот се издигнуваат густи, темни облаци чад. Во моментов пожарникарите се обидуваат да го...

Порталб: Тетовските улици полни со дупки, општината во очекување на компанијата што ќе го изврши санирањето

Дел од главните и споредните улици во Тетово се во очајна состојба и полни со дупки. Ваквата состојба претставува проблем за слободното движење на граѓаните и уште повеќе го влошува хаосот во сообраќајот. Од општината велат дека од моментот кога ќе има договор со компанија за санирање на улиците, работите ќе почнат да се изведуваат итно, пишува Порталб.мк.  Во фото...

Тетово сѐ уште нема решение за сообраќајниот хаос, од општината презеле превентивни активности (ВИДЕО)

Иако во последно време општинските власти на Тетово презедоа одредени активности за ублажување на хаосот во сообраќајот, сепак на улиците владее неред, што го отежнува движењето на граѓаните. Се очекува ситуацијата да стане покритична во текот на летната сезона кога пристигнуваат иселениците, при што бројот на возила во сообраќајот ќе се зголеми значително, пишува Порталб.мк. Тетово и не е толку...

Порталб: Ветувањето на Касами за нови паркинзи во Тетово останува неисполнето

Пред да дојде на чело на Општина Тетово, Биљал Касами вети дека за помалку од шест месеци ќе се изградат околу седум катни гаражи од челична конструкција. Но, тоа досега не се случи. На 4 мај навршија шест месеци откако Касами ја презеде функцијата, а Општина Тетово неодамна, поточно на 15 април објави јавен оглас за изградба на затворени...

Привремени вработувања преку агенции во повеќе општини од Полошкиот регион

Општините Тетово, Гостивар и Боговиње од Полошкиот регион неодамна склучиле договори за привремени вработувања со агенции за вработување. Договорот на Тетово е со највисок износ споредено со останатите две општини. Трите општини демантираат дека ваквите вработувања се партиски, иако привремените вработувања беа критикувани во извештаите на Европската комисија како начин за вработување на „партиски војници“ во институциите, пишува Порталб.мк. Според...

Скејтпаркот во Тетово повторно запоставен, под ризик да се претвори во „џунгла“

Еден од ретките паркови во Тетово „Скејтпаркот“ повторно е запоставен и не се одржува од општинските власти. Високата трева може повторно да го претвори паркот во место кое тешко може да се нарече парк, а за тоа сведочат поразителните глетки од теренот. Невладините организации веќе четири години бараат одржување на овој простор, но надлежните не прават доволно. Општина Тетово...

Првата дама Ѓоргиевска на средби за промоција и развој на женското претприемништво

Првата дама, Елизабета Ѓоргиевска во Скопје и Тетово оствари средби со жени претприемачки кои го негуваат и пренесуваат културното наследство преку изработка на уникатни ракотворби на традиционални македонски и албански народни носии, соопштија денеска од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија. Посетата на жени претприемачки е во организација на Центарот за управување со промени, по повод Денот на културното...

Еден месец по појавата на дива депонија со градежен шут во Тетово, градските власти уште трагаат по решение

Кон крајот на минатиот месец на локацијата кај стариот стадион во Тетово се појави нова дива депонија на инертен отпад, смет и други отпадоци од што се шири непријатна реа и дополнително се загадува воздухот и околината во Тетово. Справувањето со градежниот шут се врши на начин на кој создавачот на отпадот треба самиот да го транспортира до специјално одредени...

Воздухот во Тетово ќе се „чисти“ преку европски проект

Деновиве во Тетово повторно се забележани високи бројки на загадување на воздухот за месец март, а неретко загадувањето со ПМ 10 честичките изнесува 105,85 μg/м3. Тоа е двојно повеќе од дозволената количина, чија просечна вредност не треба да надмине 50 микрограми на метар кубен и не повеќе од 35 дена во годината. Загадувањето на воздухот останува засега нерешен проблем....

[ФОТО] Не помина ни месец, една од кутиите за отпушоци во Тетово украдена, другите преполнети со отпад

Не помина ниту еден месец откако активистичката асоцијација „Мултикултура“ од Тетово на неколку места во градот ги постави „гласачките кутии“ за собирање на отпушоците од цигари, а веќе една од нив недостасува, додека останатите се  преполни со секакви отпадоци, освен со отпушоци од цигари. Мета.мк на терен забележа дека една од кутиите веќе ја нема на поставената локација. Инаку, активистите...

Порталб.мк: Тетово, студентскиот дом кој се ветува од 2016 година, повторно се ветува за следната академска година

Се ветува од 2016 година, сепак студентскиот дом во Тетово се уште не е завршен, надлежните досега само ги продолжуваа роковите и ветувањата за негово завршување, последен беше поранешниот заменик министер за образование Арафат Шабани кој рече дека работите ќе завршат пред нова година, а новиот министер за образование Јетон Шаќири не прецизираше нов рок, но рече дека за...

Отворена изложба „Metamorphosis – From Chaos to Art“ инспирирана од социјалниот притисок врз младите

Во новиот Социјален Културен Центар во Тетово е отворена изложбата „Метаморфозис - Од хаос до уметност“ со творби на студенти на Факултетот за ликовна уметност на Универзитетот во Тетово. Делата на студентите ги претставуваат чувствата резултирани од социјалниот притисокот со кој се соочуваат младите денес. Влијанијата изземени од интернетот и социјалните мрежи кои налагаат совршенство и не признаваат недостатоци се ...

Вистиномер: Наместо стандардизирано депонирање на отпад, во полошко со децении се создаваат диви депонии

Во последниот Извештај на Европската комисија, во Поглавјето 27 – делот за управување со отпад, меѓу другото стои дека слабите административни капацитети, ниската примена и ограничената меѓусекторска соработка остануваат главна пречка за напредок во овој сектор. Воспоставувањето на регионалниот систем за управување со отпад и понатаму се соочува со одложувања, а нестандардните и дивите депонии претставуваат важен проблем за...

Вистиномер: И на реконструираната делница од регионалниот пат Тетово – Јажинце се поставени „легнати полицајци“

Во продолжение ја пренесуваме оценката на „Вистиномер“ за едно ветување: Директорот на  Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми на 27 мај 2021 година, најави дека кога ќе се рехабилитира регионалниот пат Тетово – Јажинце ќе се извадат таканаречените „лежечки полицајци“. Ако се рехабилитира почетокот на оваа делница ќе се извадат и таканаречените легнати полицајци за кои возачите постојано реагираат, а...

Порталб: Кучиња скитници постојано напаѓаат жители во Тетово, општината ветува решение

Само во текот на 2021 година во Секторот за внатрешни работи Тетово имало 112 пријави за каснувања од кучиња скитници, пишува Порталб.мк. Сепак, оваа бројка е поголема бидејќи не се сите случаи пријавени во полиција. Во текот на јавната расправа за буџетот на општина Тетово за 2022 година граѓаните побара да се реши проблемот за Тетово да биде побезбедно, пред...

Порталб: Пожарникарите кои се справуваат со пожарите во Тетово немаат доволно опрема

Иако се првите кои се борат со пожарите и ги ризикуваат животите, Територијалната противпожарна единица Тетово нема индивидуална опрема, колективна опрема и возила. Командирот на единицата, Ука Алити вели дека бараат само опрема за заштита на граѓаните, бидејќи како што вели, волја за работа имаат. Од друга страна, Општината не е сигурна дали ќе може да обезбеди пари за...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...