fbpx
Таг: Тетово

таг: Тетово

Протест во Скопје: роднините на загинатите од тетовската модуларна болница бараат правда

Граѓани и членови на семејствата на загинатите во пожарот во модуларната болница во Тетово што се случи пред две години денеска протестираа во Скопје. Со транспаренти во рацете, денеска побараа правда за случајот, во кој животот го загубија 14 лица на 8 септември 2021 година. Роднините бараат да се разрешат петмина обвинители, но и бараат судска разрешница и казни за...

На тетовската библиотеката ѝ пристигна неприфатливо решение да ги напушти просториите

Тетовската библиотека „Кочо Рацин“ примила решение да ги ослободи актуелните простории каде што се наоѓаат и да се преместат на Факултетот за музичка уметност. Причина за ова е што просториите каде што моментално се наоѓа библиотеката, ќе се дадат на користење на Делегацијата на Европската Унија за Јуроп Хаус во Тетово. Од Министерството за култура велат дека просториите нема...

Тетовец злоупотребил Инстаграм профил на девојка му, заработи кривична пријава

Злоупотреба на Инстаграм профил во Тетово заврши со кривична пријава против 26-годишен жител на овој град. Иако ветил тој дека ќе ѝ го избрише профилот на Инстаграм на девојка му, таа летово открила дека нејзиниот профил е активен на Инстаграм и дека од тој профил дечко ѝ пишувал пораки на службениот профил на Инстаграм кој го користат на нејзиното...

Ново обвинение бараат семејствата на жртвите во пожарот во тетовската модуларна болница

Семејствата на 14 луѓе кои загинаа во пожарот во модуларната болница во Тетово, на јавен протест ќе побараат да има ново обвинение за случајот. Тие денеска во СВР Тетово пријавиле дека во петок на 8 септември, на двегодишнината од пожарот ќе организирааат марш и јавен протест со барање за ново обвинение. „Ние од почетокот бараме правда и очекуваме правда, но...

Тетово шест години чека пречистителна станица, тендерот мора да го објави Министерството за финансии, но не се знае кога

Иако во 2017 година беше потпишан договорот за реализација на ИПА проектот за изградба на пречистителната станица за третирање на отпадните води и проширување на канализационата мрежа во општина Тетово, реализацијата на проектот постојано се одложува, а се уште не е објавен ниту тендерот. Проектот е заглавен во Министерството за финансии, но оваа институција не одговара на новинарските прашања...

Штипјанец успеал да ограби пет цркви во Тетовскиот регион пред да го фати полицијата

Влегувал на сила во религиозни објекти и одземал пари, при што во летниот период успел да ограби пет цркви во тетовскиот регион. Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска соопшти оти уапсиле 53-годишен жител на Штип, кого го сомничат за извршените кражби во цркви. „Денеска (31.08.2023) околу 10.30 часот во тетовско Долно Седларце, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од...

Казна за возачот што залепи српски грб на тетовски регистерски таблички

Полицијата денес му изрече глоба на лицето кое извесно време возеше автомобил низ Тетово, со дел од табличките покриени со грбот на Србија, односно на местото на „знаменцето“ каде стои кратенката за Северна Македонија - НМК, пишува „Порталб“. СВР Тетово за „Порталб“ извести дека денеска околу 12.30 часот на улицата „Илириjа“ во Тетово го запреле автомобилот марка мерцедес со тетовски...

МВР: Лицето што го вееше знамето со „голема Албанија“ не е припадник на полицијата

На фотографијата обезбедена од полициските службеници е лицето што го вееше знамето со т.н. „голема Албанија“, соопшти попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР) во врска со случувањата од минатиот петок, кога на собирот во Тетово за време на посетата на косовскиот премиер Албин Курти се вееше вакво знаме. Деновиве на социјалните мрежи се споделуваше фотографија од лицето што го држи...

Продолжува истрагата за пожарот на Саемот на книгата во Тетово

Сè уште не се знае што го предизвикало пожарот во штандовите на саемот во Тетово, кој во неделата попладне уништи десетици кутии со книги, причинувајќи штета од околу 10.000 евра. Според менаџерот на книжарницата „Нобел“, пожарот бил подметнат намерно или предизвикан ненамерно од случаен минувач. Но, надлежните за Порталб.мк велат дека такво нешто не може да се потврди пред официјално...

Четиринаесет лица изгореа живи, а никој за тоа не одлежа ниту еден ден затвор, кажаа протестирачите во Тетово

„Четиринаесет изгубени животи, вистината да излезе на виделина“,„Четири несреќи, 97 загинати, 0 осудени“, „Правда, а не пазарење“, „Правдата е лажна вест во оваа држава“. Ова се само дел од транспарентите со кои повеќе од стотина граѓани денеска во Тетово го искажаа својот револт поради тоа што, како што велат, нема правда и одговорност за четиринаесетмината луѓе кои живи изгореа...

Шаќири: Од октомври 300 студенти ќе престојуваат во новиот студентски дом во Тетово

Студентите на Универзитетот во Тетово од академската 2023/2024 година ќе може да престојуваат во нивниот нов студентски дом. Ова денеска го напиша министерот за образование и наука Јетон Шаќири на неговата страница на Фејсбук. Според Шаќири, овој студентски дом „веќе фигурира на листата на државните студентски домови како ДСД Тетово каде студентите аплицираат онлајн“. Меѓутоа, во конкурсот за сместување на студенти...

Срушена дивоградбата на паркингот во урбаниот блок 37 во Тетово [фото]

Општинскиот инспекторат од Тетово денеска интервенираше за уривање на објектот изграден без дозвола во просторот на урбаниот блок 37, јавна површина која е наменета за паркинг. Процедурата за уривање на овој објект беше комплицирана и траеше околу девет месеци, при што до денеска помина низ неколку фази за на крај да биде финализирана со рушење на објектот, пишува Порталб.мк. Просторот...

МОН му ги одзеде ингеренциите за образование на Касами, во Општината Тетово не знаат за вакво нешто

Поради нераспределување на средствата од блок дотациите, министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, му ги одзеде ингеренциите на градоначалникот на Општина Тетово, Билал Касами во времетраење од 12 месеци. Ова се случи заради случајот со гимназијата во Тетово, „Кирил Пејчиновиќ“, објави Порталб.мк. „Државниот просветен инспекторат изврши вонреден инспекциски надзор во средното општинско училиште гимназија „Кирил Пејчиновиќ“ Тетово, при што...

Касами: Тендер за реконструкција на стадионот во Тетово ќе има во септември или во октомври

Во септември или во октомври се очекува да биде објавен тендерот за реконструкција на стадионот во Тетово. Вака неодамна најави градоначалникот на општина Тетово Билал Касами, кој рече дека реконструкцијата ќе ја направи општината и дека инвестицијата е околу 10 милиони евра, пишува Порталб.мк   Касами, на седницата за прашања на општинските советници прашан за оваа голема желба на голем број...

Работниците од ЈКП Тетово работат во ужасни услови, ветувањето на Касами неисполнето [галерија]

Работниците на „Комунална хигиена“ во ЈКП Тетово продолжуваат да работат во многу лоши услови, во објект во кој малку фали да се сруши таванот. И покрај тоа што градоначалникот на Општина Тетово пред година и половина вети подобри услови за хигиенските работници, дури најави и дислокација, но на терен ситуацијата останува критична. Од Општина Тетово молчат на новинарските прашања,...

„Макс ван дер Штул“ е еколошки одговорна библиотека, Абдулахи: Дури и едно собрано капаче е вредно

Покрај тоа што им овозможува на студентите да учат, библиотеката „Макс ван дер Штул“ во Тетово служи и како еколошки пункт каде што тие можат да бидат и одговорни граѓани. Во оваа библиотека се собираат капачиња од пластични шишиња кои потоа се рециклираат, а пак собраните средства се наменети за хуманитарни цели. Во врска со оваа активност, Порталб.мк разговараше...

Во Тетово е опасно да се вози велосипед (ФОТО)

Во Тетово нема посебни патеки за велосипедистите. Тоа е причина граѓаните кои возат велосипеди да бидат во постојана опасност, бидејќи мораат да минуваат по улиците каде што се движат и автомобилите. Согласно податоците од СВР Тетово, има велосипедисти кои се жртви во сообраќајни несреќи, пренесува Порталб. Тетовци бараат решение, а од општинските власти нема изгледи дека овој проблем ќе...

Коњи и магариња пасат во тетовскиот скејтпарк, комуналците не ja искосиле тревата [видео]

Коњи и магариња неколку дена пасеа во тетовскиот скејтепарк, каде што тревата со недели не е искосена од одговорните во општинското јавно претпријатие (ОЈП), пренесува Порталб. Сопствениците на фирми што се наоѓаат во близина на паркот, реагираа во Порталб.мк за неодржувањето на паркот. Во меѓувреме, од претпријатието ветија дека во текот на оваа недела ќе интервенираат и ќе го решат...

За три месеци во Тетово ќе има прифатилиште за кучињата скитници, најави Касами

За не подолго од три месеци се очекува Тетово да добие прифатилиште за кучињата скитници, најави градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами, запрашан за овој хроничен долгогодишен и сè уште нерешен проблем во Тетово, град во кој кучињата скитници ги има насекаде, а голем е и бројот на напади и каснувања, пишува Порталб.мк. Според Касами, кучињата скитници се национален проблем,...

Судот во Тетово „без звук“, се жалат новинарите

Во Основниот суд во Тетово новинарите се жалат дека на судските рочишта не ги слушаат добро говорниците бидејќи нема функционална опрема за озвучување со звучници. Ова претставува проблем за нив за нив бидејќи кога следат рочишта од јавен интерес, честопати не може целосно да се разбере тоа што се зборува на рочиштето. Новинарите бараат ова да се среди, пишува...

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа....