fbpx

Честитки за големиот празник Воскресение Христово – Велигден од Пендаровски и Џафери

Пендаровски и Џафери упатија честитки до сите православни верници и до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан

-

Христовото воскресение нѐ ослободува од стравот од смртта, но и нѐ обврзува, наместо пасивни набљудувачи, да бидеме активни учесници во обновата, напиша претседателот Стево Пендаровски, во својата честитка по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Пендаровски во честитката до сите православни верници и до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан, претседателот на Црковното претставништво на Евангелско – методистичката црква, Емил Заев и до  припадниците на Евангелско – методистичката црква порача дека тоа ќе го постигнеме со секој чин на солидарност кон ранливите и грижа за природата, со заложбите за слобода, правда и мир, со борбата за социјална правда и за достоинствен живот на нашите сограѓани.

„Враќајќи ни ја надежта во општото добро, овој празник нѐ потсетува дека сме си потребни едни на други и дека сме одговорни едни за други. Следејќи го Христовиот пример, да се сплотиме околу визијата за хумано, праведно и просперитетно македонско општество во кое ќе има место за секого бидејќи, секој човек, независно од етничката, верската, јазичната, социјалната, политичката или која било друга припадност – е наш ближен“, стои во Велигденската порака на Пендаровски.

Претседателот на Владата, Талат Џафери во честитката до поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан напиша дека Велигден е симбол на надежта и најрадосниот празник во христијанството, а на православните верници и на сите граѓани кои денеска го чествуваат им посака добро здравје, спокој и среќа на сите.

„Симболиката на Велигден е значајна и во денешен контекст, кога човештвото и светот секојдневно се соочуваат со најразлични предизвици кои се закана по животот, мирот, здравјето и менталната благосостојба. Потребни се повеќе од кога било пораки на надеж, единство и верба во заедничко добро, засновано врз практикувањето на универзалните вредности како што се хуманоста, солидарноста, одговорноста и взаемната почит. Со разбирање, меѓусебна почит и обединети, да продолжиме да ја унапредуваме Република Северна Македонија и да обезбедиме благосостојба денес и за идните поколенија“, напиша премиерот Џафери.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за руско влијание во Европа, а попатно контактирал и...