fbpx
Таг: честитки

таг: честитки

Државниот врв со честитки за одбележувањето на Денот на македонскиот јазик

На 5 мај се одбележува Денот на македонскиот јазик, а по тој повод честитки упати македонскиот државен врв. Претседателот Стево Пендаровски денеска испрати порака дека македонскиот јазик е заштитник на нашиот идентитет, сегашност и иднина, коренот на нашето битие, ден кога ја славиме нашата посебност. Пендаровски вели дека македонскиот јазик е чувар на нашата колективна меморија, вечниот паметник на нашето...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам – пораки за мир, добрина и почит

Муслиманските верници денеска го слават Рамазан Бајрам, еден од најголемите празници кој следува по завршувањето на постот во месецот Рамазан. Централната манифестација во земјава утрово се одржа во Мустафа-пашината џамија во Скопје. По молитвата за Бајрам, муслиманите си честитаа со пораки за мир, добрина и почит. Свои честитки упатија и политичките лидери во Северна Македонија. Претседателот Стево Пендаровски во својата честитка на...

Честитки од државниот и партискиот врв по повод празникот Велигден

Македонскиот државен и партиски врв по повод празникот Воскресение Христово Велигден денеска упати честитка до православните христијани и до поглаварот на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија г.г. Стефан. Претседателот Стево Пендаровски во упатената честитка наведува оти се надева дека  Велигден ќе ни донесе добра мисла, оптимизам и инспирација за правење добри дела и помагање на сите на кои им...

Католиците го слават Велигден, честитки од Пендаровски, Ковачевски и Џафери

Верниците на Римокатоличката црква, кои се раководат според Грегоријанскиот календар, денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово –Велигден. Честитки до католиците во земјава и во светот упатија претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и претседателот на Собранието, Талат Џафери. „Годинава Велигден се празнува во време на голема неизвесност и на човечки страдања предизвикани од бројни кризи, воени жаришта, елементарни...

Православните христијани го празнуваат Велигден – честитки упати врвот на државата

Православните христијани во поголемиот дел од светот денеска го празнуваат Велигден. Со честитање „Христос воскресе!“ и одговор „Навистина воскресе!“ од полноќната воскресна литургија, тие го одбележуваат своето верување дека Исус Христос воскреснал од гробот на третиот ден и со тоа ги отплатил гревовите на оние што веруваат во Неговата спасоносна жртва. Христовото воскресение - Велигден е најголемиот христијански празник. Со овој...

Денеска се одбележуваат 30 години независна и самостојна македонска држава

Три децении од независноста на земјава денеска ќе се одбележат во Скопје и ширум целата држава. На 8 септември 1991 година се одржа референдумот за независност, на кој над 96 отсто од населението во тогашна Социјалистичка Република Македонија одговори со „ЗА“ на референдумското прашање „Дали сте за суверена и независна држава Македонија, со право на влез во иден сојуз...

„Без книга сите народи се голи“- честитка на Пендаровски, по повод Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието Талат Џафери, како и повеќе политички партии, министерства и институции, денеска упатија честитки по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј и положија цвеќе на нивниот споменик пред Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. „Свети Кирил вели дека: „без книга сите народи се голи“...

Честитки од претседателот, спикерот и премиерот: Велигден како празник на надежта ги исполнува срцата со топлина

Најголемиот христијански празник Велигден - Воскресение Христово - на православните верници, припадниците на Евангелско – методистичката црква и на останатите христијански деноминации во земјава што го одбележуваат Празникот над празниците со Православната црква во светот им го честитаа претседателот Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери и премиерот Зоран Заев. „Посакувам празничните денови да ги поминете во добро здравје, исполнети...

Честитки за Божик упатија претседателот Пендаровски, Џафери, Заев

Државниот врв на верниците им го честита големиот христијански празник Божик, кој се одбележува денеска по Јулијанскиот календар. По повод празникот, претседателот на државата, Стево Пендаровски упати писма со честитки до граѓаните, поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) г.г. Стефан и до претседателот на Црковното претставништво на Евангелско – методистичката црква, Емил Заев. „Ви посакувам, деновите од празникот...

Пендаровски со новогодишна порака: 2020 беше една од најтешките години, пандемијата ќе помине

Stevo Pendarovski
Пред самиот почеток на новата 2021 година, државниот и политичкиот врв во државата, испратија во јавноста пораки со желба за здравје во следната година и побрзо надминување на последиците од ковид пандемијата која во 2020 имаше значајни здравствени и економско-социјални ефекти врз македонските граѓани. Претседателот Стево Пендаровски во својата честитка потсети дека 2020 беше една од најтешките години од македонската...

Амбасадорите Кејт Мари Брнс и Самуел Жбогар го честитаа формирањето на новата влада

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнс на својот Твитер профил упати честитки до премиерот Зоран Заев и до мнозинството за формирањето нова влада. https://twitter.com/USAmbNMacedonia/status/1300329144069369856 „Честитки до премиерот Зоран Заев и до парламентарното мнозинство по повод формирањето на новата влада. Како пријател и партнер, очекувам соработка со Владата кон континуиран напредок во однос на реформските цели на ЕУ и одлучна заложба...

Американската амбасадорка Брнс му честиташе на Заев за добиениот мандат

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнс, упати честитки до лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за добиениот мандат за состав на нова Влада, кој претходно му го додели претседателот на државата, Стево Пендаровски. „Честитки до Зоран Заев за мандатот за формирање Влада на Северна Македонија. Со нетрпение чекаме да работиме со новата Влада, откако ќе биде формирана. Како нова членка...

Пендаровски до Жбогар: Очекуваме лидерите на ЕУ да бидат доследни во ветувањата

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими шефот на делегацијата на Европската унија, амбасадорот Самуел Жбогар. На средбата биле разменети мислења за реализацијата на приоритетите и реформите на дражавата во однос на европските интеграции. Пендаровски укажал дека почетокот на преговорите за членство во ЕУ е заслужен и неопходен со цел поттикнување на севкупните реформи и унапредување на политичката култура во земјата. „Очекуваме од...

Честитки до Пендаровски од Столтенберг, Хан и Курц

Честитки за новиот претседател, Стево Пендаровски, стигнаа и од еврокомесарот Јоханес Хан, Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, но и од австрискиот канцелар Себастиан Курц. „Со нетрпение очекувам континуирана соработка за ЕУ-агендата во контекст на минатогодишните заклучоци на Советот кои го отворија патот кон старт на преговорите за членство во јуни“, напиша Хан на Твитер, додавајќи дека Македонија може да...

Груевски го честиташе потпишувањето на Протоколот за НАТО

Бегалецот Никола Груевски го честиташе потпишување на Протоколот за НАТО во Брисел на неговиот фејсбук-профил. Во неговото, како што вели, „размислување за нова национална стратегија по новонастанатата ситуацијa со името“, тој прави анализа - во продолженија - за тоа што значи членството на државата во НАТО,  паралела со дејствувањето на старот ВМРО и нивната борба за слобода. „Не е тајна дека низ...

Орбан на Заев му го честита Договорот со Грција

Премиерот Зоран Заев добил писмо од унгарскиот премиер Виктор Орбан со честитки по повод договорот за македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу двете земји, информираат од владината прес-служба. Во писмото, кое премиерот на Унгарија Орбан го потпишал и во име на Вишеградската Четворка, го поздравува решението што двете земји, Република Македонија и Република Грција, го најдоа во...

Меј: Договорот и ги отвора вратите на Македонија за НАТО и ЕУ

Премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј, со писмо до македонскиот премиер Зоран Заев честитала за постигнувањето договор со Грција, како и за ратификацијата на договорот во Собранието, соопштија од Владата. „Вакво значајно постигнување не би било возможно без политичката храброст, визија и лидерство, какви што двајцата покажавте. Како што претходно разговаравме во Скопје, решавањето на ова прашање ќе донесе енормни...

Државниот врв им го честиташе Богојавление – Водици на православните верници

Премиерот Зоран Заев, по повод празникот Богојавление - Водици упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници. „Благородната порака на овој празник исполнува и со оптимизам, и дека надежта и жедта за доброто, совршеното и убавото никогаш не згаснува. Со овие пораки, и со искрената верба во нив,...

Тилерсон: Работиме 26 години заедно во поддршка на аспирациите на Македонија

Државниот секретар на САД,  Рекс Тилерсон, ја честиташе 26-годишнината од независноста на Република Македонија. Tој во име на Владата на САД изрази најдобри желби за луѓето во Македонија. „Работиме заедно 26 години во поддршка на аспирациите на Македонија за влез во Европската Унија и во НАТО. Ја поздравуваме акцијата што ја презеде новата Влада да ја демонстрира посветеноста кон демократските...

Заев му честиташе на Борисов: Вредностите за кои се залагате носат напредок и на регионот

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по повод изборот на новата влада на Бугарија, упати честитки до новиот бугарски премиер Бојко Борисов. „Ги поздравуваме вредностите за кои се залагавте пред и по изборот за премиер на Бугарија и сметаме дека токму заложбите за демократија, слобода и за меѓусебно почитување се вредности кои силно ќе влијаат на понатамошниот развој на Бугарија, но...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...